yeniloji.com
Sağlık

Hareket Hastalığı (Taşıt Tutması) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Hangi Bölüm Bakar?

Henüz yorum yazılmadı
Hareket Hastalığı (Taşıt Tutması) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Hangi Bölüm Bakar?
Yeniloji 622 görüntüleme

Hareket hastalığı; taşıt tutması olarak da bilinen iç kulakta oldukça sık görülen, otobüs, dalgalı deniz, uçak, araba gibi taşıt hareketlerine bağlı olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Hareket Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Dengenin bozulmasına neden olan hareket hastalığı; bulantı, kusma, baş dönmesi gibi reaksiyonlar ile kendini gösteren, huzursuzluk, panikleme, uyku hali, baş ağrısı gibi durumlara sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Beynimiz hareketi algılarken, 3 farklı sinyal kullanır. Gözler, iç kulak ve ayak, deri, kalça, eklem ve kas duyu gibi duyulardan elde edilen hareketler beyne aktarılır ve bunlar arasında bir uyumsuzluk söz konusu olursa bu denge kaybı ile beraberinde taşıt tutması oluşturur.

Hareket halinde olan bir araçta, iç kulak, göz ile diğer duyu reseptörleri beyine sinyal gönderir. Bu sinyalde beyin hareket halinde olduğunu anlar. Fakat kitap okuyorsanız gözler sabit bir noktada olduğundan hareketi algılamaz. Bu da beyinde bir çatışma meydana getirir ve buna hareket hastalığı denir. Bazı kişilerde bu durum daha hassas olurken, bazılarında ise çok fazla görülmez. Hareket hastalığı genel anlamda iç kulaktan kaynaklanır.

Hareket Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Eğer bir araca bindiğiniz zaman bulantı, kusma ya da baş dönmesi yaşıyorsanız hareket hastalığı belirtilerinden bahsetmek mümkündür. Bu reaksiyonlar beraberinde terleme, huzursuzluk, ne yapacağını bilemem ve panik gibi durumlara neden olabilir. Sık sık bu tarz durumlar yaşıyorsanız eğer, uzman bir doktordan destek almalısınız.

Bazı hastalarda hareketin durması sonrasında belirtiler azalma ve hatta tamamen iyileşme göstermektedir. Fakat bazılarında ise birkaç gün bulantı-kusma gibi komplikasyonlar devam edebilmektedir. Hareket dursa bile etkiler sürmektedir.

Taşıt Tutması Nedenleri Nelerdir?

Asıl olarak hareket hastalığının sebepleri belli değildir. İç kulak, göz ve vücut derin dokularındaki uyarılar arasında yaşanana bir çatışma ve anlaşmazlık sonrasında gelişmektedir. İç kulağın hareketi algılayan yapıları olmadan hareket hastalığı olmamaktadır. Bundan dolayı temel oluşum kaynağı iç kulak olarak belirtilmektedir. Bununla birlikte gözlerden gelen sinyallerin çok etkili olmadığı belirtilmektedir. Çünkü görme engeli bulunan kişilerde de hareket hastalığına rastlanıldığı söylenmektedir. Bundan dolayı en önemli detay iç kulaktır.

Karmaşık hareketle hareket hastalığı tetiklemektedir. Tehlikeli olmayan bu hastalık, kişiyi rahatsız edebilir ve yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Beyine ulaşan mesajlar beyinde ve sinir sisteminde iletimi kolaylaştıran kimyasal maddeler sayesinde gerçekleşmektedir.

Hareket Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Eğer sık sık taşıt tutması yaşıyorsanız, hareket hastalığı ilaçları kullanmadan önce nöroloji ya da kulak burun boğaz doktoruna danışmanız gerekir. Kesin bir tedavisi olmayan bu hastalıkta seyahat sırasında alınabilecek birtakım önlemler söz konusu olmaktadır. Semptomların önlenmesine yönelik ilaçlar verilebilir.

Hareket hastalığı tedavisi ve semptomların oluşumunu önlemek için arabada arka koltuğa değil ön koltuğa oturunuz. Arabanın gittiği yöne bakınız. Gemideyseniz güverteye çıkıp ufka bakınız. Uçakta ise cam kenarına geçiniz ve dışarıya bakınız. Ayrıca uçakta kanat üstünü tercih ediniz. Otobüslerde ters koltuklara oturmayınız. Ayrıca yolculukta kitap okumayın, bilgisayar tablet, telefon kullanmayınız. Ağır kokulardan ve baharatlardan uzak durunuz.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Baş Ağrısına İyi Gelen Çaylar ve Yiyecekler Nelerdir?

Baş Ağrısına İyi Gelen Çaylar ve Yiyecekler Nelerdir?

Baş ağrısına iyi gelen çaylar, yoğun ve stresli bir günün ardından gelişebilen, pek çok sebebe bağlı olarak meydana gelen, günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen baş ağrısının giderilmesi için etkili olan bitkisel içeceklerdir...

Taze Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Taze Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Taze zencefil çayı; birçok hastalığın tedavisi konusunda etkili olan, hazımsızlıktan doğal ağrısının giderilmesine kadar pek çok konuda faydası bulunan bir bitki çayıdır...

Yağ Yakıcı Sağlıklı Diyet Programları

Yağ Yakıcı Sağlıklı Diyet Programları

Yağ yakıcı diyet programları ile sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkün hale gelirken aynı zamanda vücut sağlığı için de önemli bazı adımlar atılmış olacaktır...

Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan kürü; vücuda birçok faydası olan ve özellikle kadın hastalıklarındaki etkileri ile bilinen bir karışımdır...

Kıl Kökü İltihabı Nedir? Ne İyi Gelir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olur?

Kıl Kökü İltihabı Nedir? Ne İyi Gelir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olur?

Kıl kökü iltihabı; bakteriyel ve fungal enfeksiyon sebebi ile kaynaklanan bir iltihap çeşididir...

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Kanımızda bulunan, yaşamamız ve enerji üretebilmemiz için önem taşıyan yağ türüne trigliserid denir...

Sumak Çayı ile Zayıflama Nasıl Olur? Zayıflayanlar ve Zararları

Sumak Çayı ile Zayıflama Nasıl Olur? Zayıflayanlar ve Zararları

Sumak çayı; vücut için oldukça faydalı etkileri olan ve bunun yanı sıra zayıflama sürecinde de kişiye destek sağlayan doğal bir içecektir...

Tarçınlı Su Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Tarçınlı Su Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Tarçınlı su; lezzeti ve hoş kokusunun yanı sıra kilo verme konusundaki etkileri ile bilinen bir karışımdır...

Haşhaş Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Zararları

Haşhaş Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Zararları

Asya kökenli bir bitki olan haşhaş bitkisi; siyah, beyaz ve sarı olmak üzere 3 çeşit ile karşımıza çıkan, demir, bakır, kalsiyum, potasyum, manganez, çinko ve magnezyum bakımından zengin bir ot türüdür...

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet Kürü

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet Kürü

1 haftada 5 kilo verdiren diyet kürü; sindirim sisteminin dengeli çalışmasını sağlayarak metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar ve bu şekilde kalıcı olarak kilo vermeye destek verir...