yeniloji.com
Sağlık

Sedef Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Sedef Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 26 görüntüleme

Sedef otu; ruta montana ismi ile de bilinen, sedefotugiller familyasına ait olan boyu yaklaşık olarak 60-100 cm. kadar uzayabilen bir bitki türüdür.

Sedef Otunun Faydaları Nelerdir?

Toprak üzerinde bulunan kısımlarında alkolitler, uçucu yağ, tanen, reçine, P vitamini, rutin isimli glikozit ve pektin içeren sedef otu, terletici ve uyarıcı etkileri bulunan bir bitki çeşididir. Sağlık açısından birçok faydası olan sedef otu asıl olarak gaz söktürücü özelliği ile bilinmektedir. Aynı zaman adet söktürücü ve regl semptomlarının hafiflemesine yönelik etkileri ile bilinmektedir.

İştah açıcı özelliğe sahip olan sedef otu, adet dönemindeki rahim kasılmalarını hafifletir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki meydana getirmektedir. Böceklerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bu ot, kalp-damar hastalıklarına iyi gelir ve çarpıntıları önemli ölçüde azaltır.

Vücuttaki şeker oranını dengeleyen sedef otu, düzenli bir şekilde tüketildiği zaman yüksek şekerin düşürülmesini sağlar. Anne sütünün artması konusunda da yardımcı olmaktadır. Yatıştırıcı etkisi sayesinde spazmların çözülmesine destek olmaktadır. Bağırsaklarda kurt düşürücü etki sağlamaktadır. Ayrıca göz yorgunluğunun giderilmesi için de etkilidir.

Sedef Otunun Zararları Nelerdir?

Pek çok faydası bulunan sedef otunun yan etkileri de bulunmaktadır. Özellikle hamile kadınlar için önerilmemektedir. Gebe kadınlarda çocuğun düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte kronik hastalığı olan kişiler için de uygun değildir. Şeker düzenleyici etkisi vardır fakat ilaç kullanıyorsanız eğer, şekerde aşırı düşme de meydana getirebilir. Bundan dolayı ilaç kullanan kişiler doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Zararları bakımından yalnızda kan şekeri üzerinde etkili değildir. Sadece şeker hastaları değil, kalp rahatsızlığı olanlar, tansiyon hastaları da aynı şekilde kullanım öncesinde doktora danışmalıdır.

Sedef Otu Nerede Yetişir? Nasıl Kullanılır?

Doğu Akdeniz ülkelerinde yetişen sedef otu, kendiliğinden doğada yetişebilmektedir. Özel bir yetiştirme şekli gerekli değildir. Kendine uygun bir iklimde, doğada doğal bir şekilde çoğalabilmektedir. Sedef otu yağı yapılabilirken aynı zamanda çayı da bulunmaktadır.

Sedef otu çayı yapmak için 300-500 ml. kadar kaynamış suyun içerisine yarım kahve kaşığı kadar bu ottan katınız. 5-10 dakika demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz. Bu çayı günde 3 defa içebilirsiniz. Antiseptik özelliği bulunan bu ot kurutularak mutfak ve kilere koyulabilir. Böylece böceklerin uzaklaştırılmasını sağlar.

Sedef Otu Fiyatı Ne Kadar?

Genel olarak yağ ya da çay olarak kullanımı tercih edilen sedef otu fidesi almak istiyorsanız eğer, internet üzerinde uygun fiyatlar ile sipariş verebilirsiniz. Sedef otu yağı almak ya da kurutulmuş yapraklardan sipariş vermek istiyorsanız eğer, aktarlara da danışabilirsiniz.

Yazımızın içerisinde sedef otu nerede satılır gibi bilgilere değinirken, aynı zamanda bu otun faydalarına ve etkilerine de değindik. Sizler de sedef otu hakkında bilgi almak istiyorsanız eğer ve faydalarından yararlanmak istiyorsanız bu bitkiyi satın alabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Gözenek Sıkılaştırma Yöntemleri Nelerdir? Gözenek Sıkılaştırıcı ve Küçültücü Maske Tarifi

Gözenek Sıkılaştırma Yöntemleri Nelerdir? Gözenek Sıkılaştırıcı ve Küçültücü Maske Tarifi

Cildimizin üzerine yer alan gözenekler, yağ ve kir gibi dış faktörlere bağlı olarak genişler ve kötü bir görünüm meydana getirir...

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün mü? Nasıl Zayıflanır?

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün mü? Nasıl Zayıflanır?

Sağlıklı ve dengeli beslenme yöntemi ile diyet yapmadan kilo vermek, ideal kiloya ulaşmak ve formu korumak mümkündür...

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papaya meyvesi; C vitamini açısından oldukça zengin olan, görünüşü kavunu andıran, tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen ve genellikle kahvaltılarda tüketilen oldukça faydalı bir besindir...

Homosistein Nedir? Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Homosistein Nedir? Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Balık, et, tavuk ve yumurta gibi besinlerin içerisinde yer alan homosistein; bir amino asit olarak adlandırılan metiyoninden yapılan ara maddedir...