yeniloji.com
Sağlık

Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?
Yeniloji 1866 görüntüleme

Kişniş; Akdeniz çevresinde yetişen, aş otu olarak da bilinen, maydanozgiller familyasına ait olan bir bitki türüdür. Tek yıllık otsu bir bitkisi ve yeşil yaprakları ile maydanozu oldukça andırmaktadır.

Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar?

Mutfaklar sıklıkla baharat olarak kullanılan kişniş, bütünüyle kullanılabilen bir bitki türüdür. Akdeniz ile birlikte Afrika ve Asya'da da yetişen bu bitki, çim maydanozu olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin tohumu genel olarak rutubetli ortamları sevmektedir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen kişniş daha çok Burdur, Konya ve Isparta civarın yetişmektedir. Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşana ve toplanan bu bitkiler uygun şartlarda kurutulmaktadır. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra bitki sağlarından tutularak sallanır ve bu şekilde tohumları dökülür. Daha sonra toz haline getirilir ve genel kullanımı bu şekilde olur. Toz haline getirilmeyen tohumlar, güneş görmeyen bir yerde saklanmalıdır.

Güzel bir aromaya sahip olan kişniş, kurutulmuş ya da çiğ şekilde tüketilmektedir. 11 yağ içeriğine ve 6 asit tipine sahip olan kişniş, sineol hem de linoleik asit barındırmaktadır. Bu bileşenler sayesinde romatizma ve artrit gibi rahatsızlıklara karşı önleyici bir etki meydana getirmektedir. Bu etki ile vücutta meydana gelen şişliklerin yok edilmesi konusunda fayda göstermektedir. Kişniş tohumu faydalarının insan sağlığı açısından etkili bir önemi bulunmaktadır. Çiğnendiği zaman ağız kokusunun giderilmesini sağlarken aynı zamanda vücudun toksinlerden arınması gibi etkiler meydana getirir.

Kişniş Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Güçlü antioksidan özeliği bulunan kişniş, vücudu gripten kansere kadar pek çok hastalıktan koruma konusunda etkili olmaktadır. Vücutta koruyucu etki meydana getirir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. İçerisinde yer alan linoleik asit gibi asitler sayesinde kötü kolesterolü dengelenmesine yardımcı olur. Bu etkisi sayesinde kalp hastalıklarının önlenmesi, kalp krizi gibi durumların engellenmesi konusunda etkili olmaktadır. Aynı zamanda bu doğal yağ asitleri sayesinde kan şekerinin düzenlenmesi konusunda da faydalı olur.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunan taze kişniş, kalp krizi, felç benzeri rahatsızlıkların yaşanma riskini önemli ölçüde düşürmektedir. Kişniş otunun içerisinde cineol isimli bir madde yer almaktadır. Bu bileşen göz ve deri iltihaplanmalarına karşı vücudu korumaktadır. Aynı zamanda ilaç benzeri bir etki göstererek iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan kişniş, hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlerin giderilmesi, önlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminin dengelenmesini sağladığı için iştah düzenleyici etki de meydana getirmektedir. İştah açıcı etki ile birlikte aynı zamanda mide krampları, şişkinlik ve ağrı gibi problemlerin giderilmesine de destek olur. Sindirim sistemi kadar sinir sistemi üzerinde de etkilidir. Stresle baş etmeyi sağlarken uykusuzluk gibi problemlerin giderilmesi konusunda da etkilidir.

Taze Kişniş Nerede Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan kişniş bitkisi, yaprağından tohumuna kadar her alanı tüketime uygun olan bir ottur. Olgunlaşma döneminde yaprakları salatalara eklenebilir ve harika bir aroma elde edilebilir. Kişniş tohumu turşulara eklenebilirken aynı zamanda toz haline getirilerek de tüketilebilmektedir. Dilerseniz kişniş tozunu bal ile karıştırarak tüketebilir ve faydalarından direkt olarak yararlanabilirsiniz.

Kişnişin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Doğal içeriği ile birçok fayda sağlayan kişniş zararlarından korunmak için öncelikle mide asidi problemi olanların uzak durması önerilmektedir. Sindirim sistemi için oldukça faydalı olsa da gastrit, ülser, reflü gibi problemi olanlar için yan etki meydana getirebilir ve semptomlar artabilir. Bunun yanı sıra karaciğer problemi olanlar, hamile kadınlar bu bitkiyi tüketmemelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında çok fazla yaşanan sıkıntılardan biri de güneş yanıklarıdır...

Bağırsak Parazitlerine Ne İyi Gelir? Kurtulmak İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Bağırsak Parazitlerine Ne İyi Gelir? Kurtulmak İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Solucan veya bağırsak parazitleri bağırsakta tutunduğunda sağlık problemine yol açan organizmalardır...

Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım? Sağlıklı Zayıflamanın Yolları

Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım? Sağlıklı Zayıflamanın Yolları

Sağlıklı zayıflamak için; vücuda uygun diyetlerin yapılması ve aynı zamanda egzersiz ve spor gibi hareketlerin uygulanması gerekmektedir...

Yaşam Üçgeni Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Yaşam Üçgeni Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Yaşam üçgeni; deprem sırasında hayatta kalmaya yardımcı olan, vücudun hasar ve darbe olmasını önleyen bir tekniktir...