yeniloji.com
Sağlık

Pestisit Nedir? Pestisitlerin İnsan Sağlığına Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Pestisit Nedir? Pestisitlerin İnsan Sağlığına Zararları
Yeniloji 482 görüntüleme

Pestisit; yabani otları ve zararlı böcekleri kontrol altına almaya yardımcı olan bir dezenfekte yöntemidir. Bu yöntem genellikle bitkileri korumak için tercih edilir.

Pestisit Nedir? çeşitleri Nelerdir?

Besin üretimi esnasında, besin değerlerine zarar veren haşereleri ve diğer zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasal ve fiziksel maddelerin tümüne pestisitler adı verilmektedir. Farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Böceklere karşı kullanılacağı zaman insektisitler, yabancı otlar için herbisitler, kemirici canlılara karşı rodendisitler, mantarlara karşı da fungusitler şeklinde adlandırılmaktadır. Zararlı organizmaların zararlarını azaltmak için kullanılmaktadır.

Pestisit Nerelerde Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Pestisitler genellikle besin üretim alanlarında tercih edilmektedir. Mikropları ve böcekleri öldüren, zararlı yabani ot ve virüsleri uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. Genellikle hedeflediği canlılar hastalık mikrobu taşıyan virüsler, yabani otlar, böcekler, memeliler, balıklar, yuvarlak solucanlar ve kuşlardır. Her ne kadar zararlı canlıları uzak tutarak onları yok etme vazifesine sahip olsa da, insanlara ve diğer canlılara da büyük zararlar verebilmektedir. Pestisit alanında ilk olarak Arsenik ve Kükürt kullanılmıştır. Bu maddelerden sonra nikotin gibi botanik kökenli maddelerin açığa çıktığı bilinmektedir.

Pestisitlerin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Pestisitler özellikle tarım alanında çok faydalı bileşenler olarak bilinse de verdiği zararların en az faydaları kadar fazla olduğu söylenmektedir. İçeriğindeki DDT maddesi oldukça etkili zehirli böcek öldürücü madde olarak bilinmektedir. Ve sıtmaya karşı oldukça etkilidir. Kimi ülkelerde bu maddenin insan sağlığına büyük zararlar verdiği ileri sürülerek yasaklandığı bilinmektedir. Her ne kadar etkili bir madde olarak bilinse de bazı böcek ve sivrisineklerin bu maddeye karşı oldukça direnç gösterdiği fark edilmiştir. Pestisitin insanlarda intihar eğilimini artırdığı hatta intiharların 3/1'ini oluşturduğu söylenmektedir. İnsanların sinir sisteminin bu kimyasaldan büyük ölçüde etkilendiği ve kanser hastalığının nüksetmesine de sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu kimyasalların insanların kan hücrelerinde olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin özelliklerini değiştirerek fonksiyonunu yitirmesine neden olabilmektedir.

Pestisitlerin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Pestisitler, zararlı organizmaların kontrol edilmesinde oldukça etkili olan kimyasal bileşenlerdir. Sıtma, Batı Nil virüsü, sarı humma gibi hastalıkların yayılmasının önüne geçebilmek için sivrisinekleri yok eden pestisitler kullanılmaktadır. Bu hastaların önlenmesiyle birlikte arı, karınca, eşek arısı gibi diğer canlıların da ölmesine neden olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Hayvancılıkla uğraşanların, hayvanlarını pire ve parazit gibi zararlı canlılardan korumak için pestisitleri kullandıkları bilinmektedir. Sadece hayvanlar için değil, bitkiler için de tercih edilebilmektedir. Bozulma ve küflenmenin meydana geldiği gıdaların sebep olabileceği olumsuzlukların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Ağaçlara ve doğaya zarar verebilecek yabani otların büyümesine engel olması da pestisitin faydaları arasında yer almaktadır. Pestisit, meyvelerin kemirgenlere karşı korunması için manavlar tarafından da tercih edilen bir kimyasaldır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Isırgan Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Isırgan Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Isırgan çayı; antioksidan açısından zengin, anti mikrobiyal, anti ülser ve ağrı kesici özelliklere sahip, kalp-damar hastalıkları, böbrek ve kemik sağlığı için yararlı bir bitki çayıdır...

Trombosit Nedir? Trombosit Sayısı Düşüklüğü Neden Olur?

Trombosit Nedir? Trombosit Sayısı Düşüklüğü Neden Olur?

Kanama esnasında kanın pıhtılaşma görevini üstlenen ve bu görevi yerine getiren hücre parçalarına trombosit denir...

Hayalet Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Hayalet Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Hayalet korse; vücuda tamamen yapışan ve adeta vücut ile bütünleşerek birlikte hareket eden, nefes alabilen yumuşak kumaştan elde edilmiş bir korse modelidir...

Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verdirir mi? Zararları Var mı?

Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verdirir mi? Zararları Var mı?

Zencefil suyu; antioksidan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bir bitkisel karışımdır...