yeniloji.com
Sağlık

Bozuk Tavuk Nasıl Anlaşılır? Nasıl Kokar? Zehirler mi?

Henüz yorum yazılmadı
Bozuk Tavuk Nasıl Anlaşılır? Nasıl Kokar? Zehirler mi?
Yeniloji 1079 görüntüleme

Bozuk tavuk; rengi, kokusu ve dokusu ile kendini belli etmektedir. Protein açısından zengin olan ve insan sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan tavuk bozulduğu zaman ve fark edilmeden tüketildiği zaman ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Bozuk Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Doğru yerde ve gerekli koşullarda muhafaza edilmemiş olan bozulabilir. Tavuğu dolaba koymayı unuttum ve bozuldu mu bozulmadı mı nasıl anlarım diyorsanız şunlara dikkat ediniz:

Tavuk kaç günde bozulur diye baktığımızda pişmiş tavuk 3-4 gün, çiğ tavuk ise üzerinde son kullanma tarihinde göre bozulma göstermektedir. Pişirdiğiniz tavuğu buzdolabında 3-4 günden fazla tutarsanız bozulabilmektedir. Aynı şekilde rengi değişir, kokusu ekşimsi bir hal alır. tüketmeden önce mutlaka bu detaylara dikkat edilmelidir.

Bozuk Tavuk Nasıl Kokar?

Bozulmuş bir tavuk oldukça ağır bir kokuya sahiptir. Bazı insanlara göre bu koku hafif ekşimsidir. Bazıları ise kokuyu amonyak kokusuna benzetmektedir. Genel olarak hoş olmayan bir kokunun hakim olduğunu belirtebiliriz. Tavuğu kokladığınızda sizi rahatsız eden kötü bir koku varsa asla tüketmeyiniz. Eğer emin olamıyorsanız evdeki diğer yakınlarınızda test ettirebilirsiniz. Fark etmeden bozuk tavuk yenirse ne olur diye merak ediyorsanız da eğer, bozuk tavuktaki bakteriler vücuda girer ve ishal ve kusme gibi zehirlenme belirtileri meydana gelir.

Bozuk Tavuk Zehirler mi?

Bir çeşit gıda zehirlenmesi olarak betimlenen tavuk zehirlenmesi, bozulmuş olan tavuğun tüketilmesi sonucunda gerçekleşir. Kokmuş tavuk zehirler mi diye sıklıkla sorulurken az önce belirttiğimiz üzere koku bozuk tavuğu anlamnın yollarından biridir. Tavuğu yedikten sonra karın ağrısı ve kramplar giriyorsa, mide bulantısı varsa, yeşil renkte kusma oluyorsa, ishal ve iştahsızlık görülüyorsa, hafif ateş ya da baş ağrısı varsa zehirlenmiş olursunuz. Bu durumda mutlaka en yakın sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır. Genel olarak tüketim sonrasında birkaç saat içerisinde belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Bozulmuş Tavuk Yedim Ne Yapmalıyım?

Eğer ki fark etmeden herhangi bir şekilde bozuk tavuk yediyseniz ve tavuk zehirlenmesine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız bol miktarda su içmeniz gerekmektedir. Çünkü zehirlenme sonucunda kusma ve ishal görülmektedir. Bu durum vücutta sıvı kaybı meydana getirmektedir. Hafif yemekler tüketmeye özen gösteriniz. Zencefil çayı antienflamatuar etkisi olduğundan mideyi yatıştırmak için tüketilebilir. Reçetesiz herhangi bir ilaç kullanmayınız. Mutlaka doktora başvurunuz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ponza Taşı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Ponza Taşı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Ponza taşı; topuk taşı olarak da bilinen ve aynı zamanda halk arasında nasır taşı olarak tanımlanan, ayak sağlığının iyileştirilmesi için etkili olan bir taştır...

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtulurum? Zararları Nelerdir?

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtulurum? Zararları Nelerdir?

Tırnak yeme alışkanlığı; hemen hemen herkesin hayatının bir evresinde bilinçsizce yapmış olduğu bir davranıştır...