yeniloji.com
Bakım

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Kellik

Henüz yorum yazılmadı
Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Kellik
Yeniloji 1969 görüntüleme

Kadınlarda meydana gelen saç dökülmesi, çeşitli nedenlerden oluşan rahatsızlık türlerinden biridir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi probleminin nedeni kadın ve erkeklerde farklılık gösterir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin nedeni çoğunlukla genetiktir. Yaşın ilerlemesi ile kellik durumu ortaya çıkar. Problemin çözümü olarak son yıllarda saç ekimi işleminin yapıldığı görülmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi son yıllarda DHT hormonu nedneiyle gerçekleşir ve bu erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır.

Dökülmelerin nedeni farklı kategorilerde gözlemlenir. Saç dökülmesinde nedne olan nedenlerin başında genetik faktörler rol almaktadır. Bunun yanı sıra yanlış beslenme, vitamin eksikliği, ruhsal bunalım ve saç bakımı için kullanılmış kimyasal ürünler saçların dökülmesi problemini meydana getirebilir.

Genetik Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Genetik etkenler erkeklerde görüldüğü gibi kadınlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Ailenizde bulunan kişilerde kellik sorunu varsa bu sorunun sizde de oluşma olasılığı yüksektir. Erkek tipi saç dökülmelerinin on altı ila on sekiz yaş aralığında başladığı söylenebilir. Hatta dökülmeler genç kızlarda çok fazla görülür. Stres, düzensiz beslenme, sağlıksız diyet, uyku sorunu gibi birçok faktörden dolayı dökülmeler geçtiğimiz yıllara göre bir hayli arttı.

Yanlış Beslenme Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Düzensiz ve yanlış beslenmek dökülme nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Saçın canlı bir organ olduğunu göz önüne alırsak beslenmenin yanlış olmasının da saça olumsuz yönde etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Tek besinle beslenmek, sürekli karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, aç kalmak saçların dökülmesine yol açar. Düzenli ve dengeli beslenildiği zaman ise dökülmelerin engellendiği gözlenebilir.

Beslenme sorunu olmayan kişiler yeteri oranda mineral ve vitamin almadıkların saç sorunları baş gösterir. Vücut için gerekli vitamin ve mineraller düzenli şekilde alınmalıdır. Saçların dökülmemesi için D vitamini, B12, çinko, folik asit, demir ve biotin alınmalıdır. Besin takviyesinin düzeltilmesi için uzmana başvurulması gerekir.

Depresyon Saç Dökülmesi Yapar mı?

İnsanların aşırı strese maruz kalmaları dökülmelerin ana sebeplerindendir. Depresyon, stres, anksiyete gibi problemler için kullanılan ilaçlar kişinin saçlarını sökebilir. Yaşamınızda yolunda gitmeyen herhangi bir şeylerin olması halinde olumsuz duygular hissedilebilir. Hissedilen huzursuz ve mutsuzluk hali bireyin depresyona girmesine neden olabileceği için saç dökülmeleri başlayabilir. Bu aşamada dermatologlardan yardım alınmalıdır. Kulaktan duyma bilgiler ile probleminize çözüm aramaya kalktığınız zaman, boşa vakit kaybetmenin yanı sıra riskli sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Dökülmeler karşısında çoğu kişi yanlış maskeler ve bakım ürünleri uygulayabilmektedir. Hal böyle olunca ortaya çıkan sonuçlar hali hazırdaki dökülmüş saçlarınızdan daha kötü durumda olabilir. Bu yüzden mutlaka uzmanlardan yardım alarak yolunuza devam etmelisiniz.

Saç Dökülmesine Neden Olan Hatalar

Kozmetik ürünlerin sürekli olarak kullanılması dökülmelere neden olabilir. Saçların sıkı bağlanması, kapatılması, bone kullanımı, aşırı ısıya neden olan fön kullanımları, boyalar, saç açma ürünleri, düzleştirme uygulamaları saçlara çok fazla zarar verir. Bu tip uygulamalar önemli derecede saç kayıplarına sebep olmaktadır. Yapılacak olan tedavi yöntemi ise saçların aşırı ısıya maruz bırakılmaması, kimyasal madde içeren ürünlerden uzak durulması ve boya kullanımına ara verilmesidir. Dikkat edilmesi ve saç bakımının düzenli yapılması halinde saçlar eski sağlığına yeniden kavuşabilir. Kadınlarda kellik ve saç dökülmesi nedenlerinden yola çıkarak var olan problemin önüne geçmeniz mümkündür.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Yüzyıllar önce Afrika kıtası topraklarında yetişmeye başlayan ekinezya çayı yerliler tarafından birçok şekilde kullanılarak tedavi ilaç ürün olarak kullanılmıştır...

Neotex Bayan Termal Terletici Zayıflama Taytı ve Atleti

Neotex Bayan Termal Terletici Zayıflama Taytı ve Atleti

Neotex bayan termal korseler, kilo vermeye yardımcı ve aynı zamanda inceltici etkisi sayesinde vücut şekillendirme sağlayan bir iç giysi modelidir...

Nar Çekirdeğinin Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Nar Çekirdeğinin Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Nar çekirdeği; içeriğinde tanin, antisiyonin ve polifenol gibi antioksidan bileşenler içeren, en az meyvenin kendisi kadar faydalı olan bir besindir...

Memede Kist Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir? Neden Olur?

Memede Kist Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir? Neden Olur?

İçinde sıvı olan kesecikler olarak ifade edilen kistler, memedeki süt kanalında bezlerde meydana geldiği zaman meme kisti olarak tanımlanır...