yeniloji.com
Sağlık

Öksürüğü Geçiren Şeyler Nelerdir? Kuru ve Geçmeyen Öksürüğü Ne Keser?

Henüz yorum yazılmadı
Öksürüğü Geçiren Şeyler Nelerdir? Kuru ve Geçmeyen Öksürüğü Ne Keser?
Yeniloji 3006 görüntüleme

Daha çok havaların soğuması ile meydana gelen öksürük; akciğer fonksiyonlarının korunması ve solunum yolundaki yabancı, zararlı maddelerin, mukusun atılmasını sağlayan bir savunma mekanizmasıdır.

Öksürüğü Geçiren Şeyler Nelerdir?

Öksürük farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Asıl olarak boğaz ve üst solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olan bir reaksiyondur. Solunum yollarının alerji olması, akciğer kanseri, koah, tiroit bezi iltihabı, geniz akıntısı, üşütme yada grip gibi pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Öksürüğü geçirmek ve tedavi etmek için farklı bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Ihlamur Çayı: İçerisinde bulunan flavonoid sayesinde, ağrı kesici, iltihap giderici bir etki ile birlikte boğazlardaki tahrişin giderilmesine destek olmaktadır. Boğazın yumuşamasına yardımcı olan bu bitki çayı, eğer şeker katılmadan gün içerisinde 2-3 bardak tüketilirse, öksürük probleminin azalmasına yardımcı olur.

Ayva Yaprağı: Kuru ya da taze bir şekilde tüketilebilen ayva yaprağı, boğaz enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili olmaktadır. Ayva yaprağı ile demleyerek elde edeceğiniz çayı, şekersiz günde 1-2 bardak tüketmeniz boğazın temizlenmesine ve tahriş etkisinin giderilmesine yardımcı olur. Bu etki sayesinde öksürüğün geçmesine katkı sağlar.

Ekinezya Çayı: Soğuk algınlığına karşı bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayan ekinezya çayı, boğaz ve akciğer iltihabının meydana getirebileceği hasarların da giderilmesine yardımcı olmaktadır. Dilerseniz içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ilave edebilirsiniz. Günde 2 fincan kadar tüketmek yeterlidir.

Bitki çaylarının yanı sıra bitkisel karışımlar da öksürüğün geçmesine yardımcı olmaktadır. Bal, ıhlamur ve ayva üçlüsünden elde edilen çay boğazın ve bademciklerin yumuşamasını sağlayarak, öksürük için etkili bir çözüm meydana getirebilmektedir.

Kuru ve Geçmeyen Öksürüğü Ne Keser?

Öksürükte balgam olmaması, devamlı olarak bir gıcıklanma etkisi ile meydana geliyorsa bu kuru öksürük olarak nitelendirilir. Kuru öksürüğün pek çok nedeni bulunabilir. Sigara içmek, sinüzit, orta kulak iltihabı, reflü, astım, bronşit, zatürre, koah ve akciğer kanseri gibi sebeplerden ötürü meydana gelebilmektedir. Kuru öksürük bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi basit nedenlerden de kaynaklanabilir. Üşütme ya da genzi akıntısı gibi nedenlerden ötürü meydana gelen öksürüğü kesmek için yöntemler şunlardır:

Üzüm: Antioksidan özelliği bulunan üzüm, ciğerlerin güçlenmesine katkı sağlayan, aynı zamanda öksürüğe neden olan bakterilerin atılmasına yardımcı olan bir meyvedir. Meyve olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu da sıkabilirsiniz. Kuru öksürük için oldukça faydalı olacaktır.

Soğan: Orta boy büyüklükte bir soğanı ince ince doğrayıp bir bardağın içerisine koyunuz. Daha sonra üzerine 2 yemek kaşığı miktarında bal koyunuz. Soğan ile bal karışınca tüketim sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde bunu birkaç defa tüketiniz. Kuru öksürük problemini bu şekilde çözümleyebilirsiniz.

Tuzlu Gargara: Sürekli olarak öksürmek boğazda tahriş meydana getirmektedir. Bu durum ise kaşıntı meydana getirir. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazdaki iltihabın temizlenmesine yardımcı olur. Gün içerisinde 2 defa gargara yapılabilir. 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz koymak yeterli olacaktır. Aşırı tuz da tahriş meydana getirebilir.

Karabiberli süt, tarçınlı süt ve keçiboynuzu gibi kürler de kuru öksürüğün iyileşmesine katkı sağlayabilmektedir. Ilık ılık sıvı tüketmek ve boğaz bölgesini sıcak tutmak öksürüğün giderilmesini sağlayabilmektedir.

Öksürüğe İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

C vitamini açısından zengin olan portakal, düzenli olarak tüketildiği zaman bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlar. Bu şekilde pek çok hastalığın engellenmesine de yardımcı olur. Bunun yanında öksürüğe de iyi geldiği bilinmektedir. Ayva hem meyve olarak hem de yaprakları ile çay olarak tüketilebilen ve geçmeyen öksürük için oldukça faydalı olan bir meyvedir. Elma hem boğaz ağrısını gidermek hem de öksürüğü geçirmek için etkili olan vitamin deposu bir meyvedir.

Öksürüğü Anında Kesen Şeyler Nelerdir?

Öksürüğü hemen kesmek için doğal bir kür tarifi bulunmaktadır. 2 adet muz, 2 yemek kaşığı bal ve yaklaşık olarak 400 ml. civarında su ile hazırlanan bu karışım anında öksürüğü kesmeye yardımcı olmaktadır. Muzu püre haline getirip, üzerine kaynamış suyu dökünüz. Daha sonra üzerine balı ekleyip yoğurt gibi olana kadar karıştırınız. Bu karışım sayesinde kısa süre içerisinde öksürüğü kesebilirsiniz.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Koronavirüs Öksürüğü Nasıl Anlaşılır? Kuru Öksürük ile Arasındaki Fark Nedir?

Koronavirüs Öksürüğü Nasıl Anlaşılır? Kuru Öksürük ile Arasındaki Fark Nedir?

Covid 19 olarak adlandırılan koronavirüs; akciğerin iltihaplanmasını engelleyen hücrelere bağlanarak etkisiz hale getirip, akciğerin su depolamasına neden olan ve bunun sonucunda hasar meydana getirerek kişide yoğun bir öksürük oluşturan virüs olarak nitelendirilmektedir...

Sütyenli Korse Modelleri Nelerdir? Korse Sütyen Kullananlar ve Yorumlar

Sütyenli Korse Modelleri Nelerdir? Korse Sütyen Kullananlar ve Yorumlar

Sütyenli korse modelleri; hem vücudu saran hem de göğüsleri toparlayan iç giysiler olarak nitelendirilmektedir...

Takvim Yöntemi Yumurtlama Günü Hesaplama

Takvim Yöntemi Yumurtlama Günü Hesaplama

Takvim yöntemi, kadınların hamilelik yaşama ihtimallinin hangi günlerde arttığını ya da azaldığı gösteren bir uygulamadır...

Korse Takmanın Zararları ve Faydaları

Korse Takmanın Zararları ve Faydaları

Zayıflamak, ince gözükmek ve sıkılaşmak için tercih edilen korseler aynı zamanda bel fıtığı ve sırt ağrıları ya da sakatlanmaları önlemek amacıyla tercih edilen aparatlardır...

Kinoa Tohumu Zayıflatır mı? Hangi Kinoa Daha Faydalı?

Kinoa Tohumu Zayıflatır mı? Hangi Kinoa Daha Faydalı?

Kinoa, çok eski zamanlardan beri tüketilen, tahıl olarak bilinen ama aslında otsu bir bitki olarak nitelendirilen faydalı tohumlar olarak nitelendirilmektedir...

Diyet çorba nasıl yapılır? Diyet çorba tarifleri ve kalorileri

Diyet Çorba Nasıl Yapılır? Diyet Çorba Tarifleri ve Kalorileri

Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler diyet çorba tarifleri ile birlikte bu süreci çok daha iyi bir şekilde yönetebilirler...

Kamburluk Nedir? Neden Olur? Derecesi Nasıl Ölçülür? Kamburluk Nasıl Düzelir?

Kamburluk Nedir? Neden Olur? Derecesi Nasıl Ölçülür? Kamburluk Nasıl Düzelir?

Kamburluk; omurgada meydana gelen eğrilik sonrasında kavis oluşturacak bir şekilde öne doğru eğilmesi, omuzların yuvarlaklaşması ve çökmesi sonucunda oluşan bir duruş bozukluğu rahatsızlığıdır...

Kayısı Çayının Faydaları Nedir? Zayıflatır mı?

Kayısı Çayının Faydaları Nedir? Zayıflatır mı?

Sağlık için birbirinden çok özelliği olan kayısı çayının faydalarının ve kilo verdirme özelliğinin olmasıdır...

Afrika Sardunyası Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nerede Satılır?

Afrika Sardunyası Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nerede Satılır?

Bilimsel adı, pelargonium sidoides, İngilizce'si ise umckaloabo olan Afrika sardunyası, Güney Afrika kökenli şifası dilden dile dolaşan bir bitkidir...

2 Beden İncelten Tayt Korse Kullananlar ve Yorumlar

2 Beden İncelten Tayt Korse Kullananlar ve Yorumlar

2 beden incelten tayt korseler, hem bacaklara hem göbek altına hem de karın bölgesine etki ederek sağlıklı bir şekilde incelme meydana getiren giysilerdir...