yeniloji.com
Sağlık

Kayısı Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Kayısı Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1703 görüntüleme

Kayısı sirkesi; yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan, sarı ve turuncu renkleri ile karşımıza çıkan lezzetli kayısı meyvelerinden yapılan, elma ve üzüm sirkesine göre tadı daha az keskin olan bir sirke çeşididir.

Kayısı Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Diğer sirke çeşitlerine göre daha az üretilen kayısı sirkesi, tıpkı meyvenin kendisi gibi metabolizmanın düzenlenmesine ve bağırsak sağlığının iyileştirilmesine katkı sağlayan bir karışımdır. Yemeklerin daha lezzetli olması için kullanılabilen kayısı sirkesi daha çok sindirim düzenleyici etkisi ile bilinmektedir. İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde hem vücut hem de cilt sağlığını iyileştirmektedir. Tonik şeklinde cilde sürüldüğü zaman cildin arınmasını sağlar. Cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Kayısı sirkesinin içeriğinde yüksek oranda demir bulunmaktadır. Bunun yanı sıra aynı zamanda magnezyum, krom ve kükürt gibi mineraller de barındırmaktadır. Kayısı sirkesi vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getirir. Vücutta insülin direncinin dengelenmesini sağlar. Böylece şeker hastaları için olumlu etkiler meydana getirir. A ve B vitamini içeren kayısı sirkesi, ayrıca içeriğindeki C ve P vitaminleri sayesinde bağışıklığın güçlenmesini sağlar.

İçerisinde yer alan demir sayesinde kansızlığa iyi gelen kayısı sirkesi, ayrıca kansızlık nedeniyle görülen halsizliğin giderilmesine de destek olur. Hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğun giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Sinirlerin yatıştırılmasına yardımcı olan kayısı sirkesi migreni hafifletir ve uyku meydana getirir. Vücuttaki zararlı toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar ve arındırıcı bir etki meydana getirir.

Kayısı Sirkesi Nasıl Yapılır?

Doğal içerikli kayısı sirkesinin tarifi için öncelikle 1 kilo kadar kayısıyı güzelce yıkayınız. Sirkeli suyun içerisinde temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Sonrasında çekirdeklerini ayıklayınız. Sirkenin yapılacağı kavanoz ya da kabın içerisine tüm kayısıları yerleştiriniz. Daha sonra içerisinde yaklaşık olarak 4 litre su ile birlikte elma sirkesi ekleyiniz. Daha sonra içine bir miktar kaya tuzu serpin. Kabın ağzını güzelce kapatın. Güneç görmeyen bir yerde yaklaşık olarak 3 hafta kadar bekletiniz. Bu süre bittikten sonra bir tülbent yardımı ile sirkeyi süzünüz.

Kayısı sirkesi yaparken kayısıları olgunlaşmış olmasına dikkat ediniz. Genel olarak gün kurusu kayısının kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca mayalanmanın bozulmaması için tahta bir kaşık kullanınız. Demir kaşıklar mayalanmaya zarar verir ve tadını etkiler. Cam bir kavanozda daha güzel mayalanmaktadır.

Kayısı Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Diğer sirke çeşitleri gibi şifalı ve faydalı etkileri bulunan kayısı sirkesi, sade bir şekilde içilebilirken aynı zamanda ılık suyun içerisine de eklenebilmektedir. Bağırsak sağlığı için sabah aç karnına içilmesi oldukça etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra kayısı sirkesi salatalara da eklenebilmektedir. Tavuk yemeklerinde daha güzel bir tat ve aroma sağlamak için tercih edilmektedir. Bunların yanında ayrıca cilt sağlığı için tonik şeklinde kullanılabilmektedir.

Kayısı Sirkesi Nerede Satılır?

Normal sirke çeşitlerine göre daha az bulunan ve üretilen kayısı sirkesi satışı çok fazla yerde yoktur. İnternet üzerinde yarım litrelik şekilde satışı yapılabilmektedir. Üretimi oldukça kısıtlıdır ve organik olarak bulunması biraz zor olabilmektedir. Basit tarifi ile evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pelin Otunun Faydaları Nelerdir? Artemisia Ne İşe Yarıyor? Nasıl Tüketilir?

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir? Artemisia Ne İşe Yarıyor? Nasıl Tüketilir?

Pelin otu; sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan, papatyagiller familyasına ait ve Anadolu'da doğal bir şekilde yetişen bir bitkidir...

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut suyu; cilt güzelliğini destekleyen, ödem atmaya yardımcı olan ve vücudumuz için birçok sağlıklı etkiyi bir arada barındıran bir karışım olarak tanımlanmaktadır...

Tulumba Tatlısı Tarifi ve Kalorisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tulumba Tatlısı Tarifi ve Kalorisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çıtır çıtır yapısı ve bol şerbeti ile oldukça lezzetli olan tulumba tatlısı, hamur ile şerbetin bir araya gelmesi ile elde edilen, mutfak kültürümüzün vazgeçilmez tatlılarından biridir...

Ayakkabı Numarası Küçültmek İçin Ne Yapılır?

Ayakkabı Numarası Küçültmek İçin Ne Yapılır?

Ayak numarası küçültme, günümüzde estetik operasyon ile yapılmalan bir işlemdir...