yeniloji.com
Sağlık

Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?
Yeniloji 3197 görüntüleme

Göz kaşıntısı; hava kirliliği gibi dış etmenlere bağlı olarak ya da alerjik, mikrobik birtakım unsurlara dayalı olarak karşımıza çıkabilen bir göz problemidir.

Göz Kaşıntısı Neden Olur?

Vücudumuzun en hassas organlarından biri olan göz, dış etkenlerden çabucak etkilenebilmektedir. Göz kaşıntısı genel olarak göz kapağında ya da göz altlarında meydana gelmektedir. Bu durum sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Genel olarak kısa süre içerisinde iyileşme göstermektedir. Fakat bazı durumlarda gözde meydana gelen kaşıntı bazı hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilir.

Gözde kaşıntı ile birlikte gelişen kızarıklık, alerji ya da enfeksiyon gibi durumlar sonucunda gerçekleşebilmektedir. Kaşıntının nedenine yönelik bir uygulama yapılması daha kısa süre içerisinde iyileşme sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Kaşıntının nedeni alerji ya da enfeksiyon kaynaklı olabilmektedir.

Gözde kaşıntıya neden olan faktörler arasında ilk sırada alerji yer almaktadır. Alerji dolayısı ile meydana gelen kaşıntı genel olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte çiçek açan ya da polen üreten ağaçlar, bitkiler hassas bir organ olan gözde kaşıntı meydana getirmektedir. Alerji mevsimsel olabileceği gibi tüm yıl farklı etkenlere bağlı olarak da devam edebilir. Toz, küf, evcil hayvan gibi birtakım detaylar alerjiyi tetikleyebilmektedir. Enfeksiyon ve alerjiyi ayırt etmenin yolu burun akıntısı ve hapşırma gibi diğer unsurların olup olmadığıdır.

Göz Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak alerjik olarak birtakım sebeplerden ötürü meydana gelen göz kaşıntsının sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Alerji: Birtakım alerjik semptomlar, alerji meydana getiren etmenlere karşı hücrelerin salgılamış olduğu histamin tarafından etkilenirler. Histamin ise gözde iltihap meydana getirir ve bu da kaşıntı oluşturmaktadır.

Enfeksiyonlar: Gözlerimiz mantar, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlara karşı oldukça hassastır. Havludan bulaşan bir mikrop, kirli ellerle göze dokunmak, kişisel bir eşya olan lensin bir başkası tarafından kullanılması, hava kirliliği nedeniyle gözde birtakım mikrobik enfeksiyon gelişebilir. En sık görülen enfeksiyon ise gözün beyaz kısmında meydana gelen kızarma ile kendini gösteren konjonktivittir. Gözde akıntı meydana getirebilen bu durum kaşıntı da oluşturmaktadır.

Göz Kuruluğu: Mukus, su ve yağdan oluşan gözyaşı, gözün nemli kalmasını sağlamaktadır. Genel olarak ileri yaşlarda meydana gelen göz kuruluğu, aynı zamanda bazı ilaçlar sonucunda da oluşabilmektedir. Gözyaşı üretiminin azalması kuruluk sonucunda kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır.

Göz Yorgunluğu: Uzun süre boyunca telefona, bilgisayara ya da televizyona bakmak, kısık ışıkda kitap okumak gibi eylemler gözün yorulmasına neden olmaktadır. Bu tarz durumlar kaşıntıya sebebiyet vermektedir.

Kirpik Dibi İltihabı: Kirpiklerin altında bulunan küçük yağ bezelerinin iltihaplanması durumundan kaynaklanan bu durum, arpacık yanı sıra aynı zamanda kaşıntı gibi etkiler meydana getirebilmektedir.

Günlük hayatta yorgunluk ve stresi fazlası ile yaşamak gözlerde kaşıntı oluşturabilir. Havada bulunan tahriş edici gazlar da aynı şekilde kaşıntı meydana getirebilir. Ayrıca kornea zedelenmesi gibi durumlar da oluşabilir. Oldukça hassas bir organ olan göz her türlü faktörden etkilenebilmektedir.

Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Birtakım bitkisel tedaviler göz kaşıntısının geçmesi için etkili olabilmektedir. Soğuk kompres bunlardan biridir. Soğuk su ile gözleri yıkamak ya da bir beza buz küplerini sararak uygulamak kaşıntının giderilmesini sağlamaktadır. Salatalık dilimleri, yeşil çay ve soğuk süt gibi doğal uygulamalar da kaşıntının giderilmesi konusunda oldukça etkili olmaktadır.

Göz Kaşıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer gözlerinizde rahatsız edici ve uzun süreli bir kaşıntı söz konusu ise öncelikle doktora gitmelisiniz. Tedavi, kaşıntının kaynaklandığı nedene göre belirlenmektedir. Göz kaşıntısı tedavisi için çeşitli damlalar ya da ağızdan alınan birtakım ilaçlar uygulanabilmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Yüz hatlarını belirginleştirmeyi sağlayan kontür fırçası, makyaj yaparken en çok tercih edilen malzemelerden biridir...

Omad Diyet Listesi Nedir? Günde Tek Öğün Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Omad Diyet Listesi Nedir? Günde Tek Öğün Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Omad diyeti; one meal a day şeklinde açılımı olan ve günde sadece 1 öğün yemek yemeye dayanan bir kilo verme yöntemidir...

Saç Dolgunlaştırıcı Krem, Sprey ve Toz Nedir? Yorumları ve Fiyatları Nedir?

Saç Dolgunlaştırıcı Krem, Sprey ve Toz Nedir? Yorumları ve Fiyatları Nedir?

Saç dökülmesi sebebiyle belirli oranda kellik problemi yaşayan bayanlar ve erkekler son dönemde saç dolgunlaştırıcı olarak piyasaya sürülen farklı ürünleri tercih ediyorlar...

Sma Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Sma Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

SMA hastalığı; çocuklarda çok sık görülen, gevşek bebek sendromuna sebep olan sinir hücrelerinde tahribatın oluşması sonucu kasların hareket edememesi durumudur...

Kereviz Ispanak Kürü Faydaları, Tarifi, Yapanlar ve Kullananlar

Kereviz Ispanak Kürü Faydaları, Tarifi, Yapanlar ve Kullananlar

Kansızlığın giderilmesi için etkili olan kereviz ıspanak kürü, demire bağlı olarak görülen kansızlık rahatsızlıklarının çözümünde etkilidir...

Soya Sütü Zayıflatır mı? Faydaları, Zararları ve Fiyatı

Soya Sütü Zayıflatır mı? Faydaları, Zararları ve Fiyatı

Soya sütü; hem bölgesel zayıflamaya yardımcı olur hem de birçok hastalık için şifa özelliği taşır...

Badem Sütünün Kalorisi, Faydaları, Tarifi ve Fiyatı

Badem Sütünün Kalorisi, Faydaları, Tarifi ve Fiyatı

Badem sütü; süt ile benzer bir yapıya sahip olan fakat inek sütüne göre daha fazla avantaja sahip olan potasyum, antioksidan, kalsiyum ve mineral açısından oldukça zengin lezzetli bir süttür...

Çiğ Köfte Kalorisi ve Tarifi

Çiğ Köfte Kalorisi ve Tarifi

Şanlıurfa yöresine özgü bir yemek tür olan çiğ köfte pişirilmeden yoğrulan bir yemek türüdür...

Gelinlik Altına Korse Giyilir mi?

Gelinlik Altına Korse Giyilir mi?

Gelinlik, kızların yıllarca hayalini kurdukları o en güzel günün anlamlı kıyafetidir ve kusursuz gözükmesi için gelinlik içine giyilen korse ve iç çamaşırları oldukça önemlidir...

Bağırsaklara İyi Gelen ve Bağırsakları Çalıştıran Bitki Çayları

Bağırsaklara İyi Gelen ve Bağırsakları Çalıştıran Bitki Çayları

Bağırsaklara iyi gelen bitki çayları, sindirim sistemi hareketlerini düzenleyerek hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların oluşmasını engelleyen ve aynı zamanda iyileştirici etki sunan doğal içeceklerdir...