yeniloji.com
Sağlık

Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?
Yeniloji 1959 görüntüleme

Göz kaşıntısı; hava kirliliği gibi dış etmenlere bağlı olarak ya da alerjik, mikrobik birtakım unsurlara dayalı olarak karşımıza çıkabilen bir göz problemidir.

Göz Kaşıntısı Neden Olur?

Vücudumuzun en hassas organlarından biri olan göz, dış etkenlerden çabucak etkilenebilmektedir. Göz kaşıntısı genel olarak göz kapağında ya da göz altlarında meydana gelmektedir. Bu durum sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Genel olarak kısa süre içerisinde iyileşme göstermektedir. Fakat bazı durumlarda gözde meydana gelen kaşıntı bazı hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilir.

Gözde kaşıntı ile birlikte gelişen kızarıklık, alerji ya da enfeksiyon gibi durumlar sonucunda gerçekleşebilmektedir. Kaşıntının nedenine yönelik bir uygulama yapılması daha kısa süre içerisinde iyileşme sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Kaşıntının nedeni alerji ya da enfeksiyon kaynaklı olabilmektedir.

Gözde kaşıntıya neden olan faktörler arasında ilk sırada alerji yer almaktadır. Alerji dolayısı ile meydana gelen kaşıntı genel olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte çiçek açan ya da polen üreten ağaçlar, bitkiler hassas bir organ olan gözde kaşıntı meydana getirmektedir. Alerji mevsimsel olabileceği gibi tüm yıl farklı etkenlere bağlı olarak da devam edebilir. Toz, küf, evcil hayvan gibi birtakım detaylar alerjiyi tetikleyebilmektedir. Enfeksiyon ve alerjiyi ayırt etmenin yolu burun akıntısı ve hapşırma gibi diğer unsurların olup olmadığıdır.

Göz Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak alerjik olarak birtakım sebeplerden ötürü meydana gelen göz kaşıntsının sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Alerji: Birtakım alerjik semptomlar, alerji meydana getiren etmenlere karşı hücrelerin salgılamış olduğu histamin tarafından etkilenirler. Histamin ise gözde iltihap meydana getirir ve bu da kaşıntı oluşturmaktadır.

Enfeksiyonlar: Gözlerimiz mantar, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlara karşı oldukça hassastır. Havludan bulaşan bir mikrop, kirli ellerle göze dokunmak, kişisel bir eşya olan lensin bir başkası tarafından kullanılması, hava kirliliği nedeniyle gözde birtakım mikrobik enfeksiyon gelişebilir. En sık görülen enfeksiyon ise gözün beyaz kısmında meydana gelen kızarma ile kendini gösteren konjonktivittir. Gözde akıntı meydana getirebilen bu durum kaşıntı da oluşturmaktadır.

Göz Kuruluğu: Mukus, su ve yağdan oluşan gözyaşı, gözün nemli kalmasını sağlamaktadır. Genel olarak ileri yaşlarda meydana gelen göz kuruluğu, aynı zamanda bazı ilaçlar sonucunda da oluşabilmektedir. Gözyaşı üretiminin azalması kuruluk sonucunda kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır.

Göz Yorgunluğu: Uzun süre boyunca telefona, bilgisayara ya da televizyona bakmak, kısık ışıkda kitap okumak gibi eylemler gözün yorulmasına neden olmaktadır. Bu tarz durumlar kaşıntıya sebebiyet vermektedir.

Kirpik Dibi İltihabı: Kirpiklerin altında bulunan küçük yağ bezelerinin iltihaplanması durumundan kaynaklanan bu durum, arpacık yanı sıra aynı zamanda kaşıntı gibi etkiler meydana getirebilmektedir.

Günlük hayatta yorgunluk ve stresi fazlası ile yaşamak gözlerde kaşıntı oluşturabilir. Havada bulunan tahriş edici gazlar da aynı şekilde kaşıntı meydana getirebilir. Ayrıca kornea zedelenmesi gibi durumlar da oluşabilir. Oldukça hassas bir organ olan göz her türlü faktörden etkilenebilmektedir.

Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Birtakım bitkisel tedaviler göz kaşıntısının geçmesi için etkili olabilmektedir. Soğuk kompres bunlardan biridir. Soğuk su ile gözleri yıkamak ya da bir beza buz küplerini sararak uygulamak kaşıntının giderilmesini sağlamaktadır. Salatalık dilimleri, yeşil çay ve soğuk süt gibi doğal uygulamalar da kaşıntının giderilmesi konusunda oldukça etkili olmaktadır.

Göz Kaşıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer gözlerinizde rahatsız edici ve uzun süreli bir kaşıntı söz konusu ise öncelikle doktora gitmelisiniz. Tedavi, kaşıntının kaynaklandığı nedene göre belirlenmektedir. Göz kaşıntısı tedavisi için çeşitli damlalar ya da ağızdan alınan birtakım ilaçlar uygulanabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Cilt Mantarı Neden Olur? Bulaşıcı mıdır? Nasıl Geçer?

Cilt Mantarı Neden Olur? Bulaşıcı mıdır? Nasıl Geçer?

Cilt mantarı; normalde cilde herhangi bir zararı olmayan mantarların aşırı çoğalması durumunda meydana gelen bir tür enfeksiyon türüdür...

Kabak Çorbası Detoksu Tarifi Nedir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Kabak Çorbası Detoksu Tarifi Nedir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Kabak çorbası detoksu, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan ve içerisinde bol miktarda sıvı bulunan ve düşük kalorisi olan bir detoks yemeğidir...

Guatr Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Guatr Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Tiroid bezinde farklı sebeplerden dolayı oluşan kontrolsüz büyümeler nodüllerin oluşmasına sebep olmaktadır...

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalı? Ne Yemeli?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalı? Ne Yemeli?

Herhangi bir canlının hastalıklar karşısında savunma mekanizması geliştiren, vücuda karşı olan yabancı maddeleri engelleyen sisteme bağışıklık sistemi denir...