yeniloji.com
Yaşam

Takvim Yöntemi Nedir? Takvim Yöntemiyle Hamilelikten Korunma

Henüz yorum yazılmadı
Takvim Yöntemi Nedir? Takvim Yöntemiyle Hamilelikten Korunma
Yeniloji 3109 görüntüleme

Hamilelikten korunmak için takvim yöntemi kullanmayı düşünen çiftler, doğru hesaplamaları yaptıklarında bunda başarılı olabilirler.

Takvim Yöntemi Nedir, Ne Demek?

Kadınların aylık döngüleri belirli bir süreçten oluşmaktadır. Genel olarak kadınlar, kanamaların başladığı dönemlerin arasındaki süreci takip ederler ve normal şartlarda bu süre 28 gündür. Ancak bu sürecin başarılı bir şekilde ilerleyebilmesi için vücutta birçok farklı olay zincirleme bir şekilde gerçekleşmektedir. Adet dönemi sonrasında yaşanan yumurtlama evresi de bu süreçlerden birisidir. Genel olarak kadınlar adet dönemlerinden 14 gün sonra yumurtlama evresinde olurlar. Bu süreç, vücudun durumuna ya da döngünün şartlarına göre 11 gün ile 17 gün arasında değişebilmektedir. Bu tarihler arasında herhangi bir dönem yumurtlama dönemi olurken bu dönemde hamilelik ihtimali maksimumdur. Bunun hesaplanması da takvim yöntemi olarak isimlendirilmektedir.

Takvim Yöntemi İle Hamilelikten Korunma

Takvim döneminin öğrenilmesinden sonra çiftler çocuk sahibi olabilmek için bu yöntemi kullanmaya başlamışlardır. Yumurtlama dönemleri geldiğinde daha düzenli ve çok sayıda korunmasız cinsel ilişki yaşayan çitler bu sayede bebek sahibi olma ihtimallerini maksimuma çıkarırlar. Bunun yanı sıra bu takvim, hamilelikten korunmak isteyen ancak bu süreçte ilaçları kullanmak istemeyen kişiler için de bir seçenek olmaya başlamıştır. Korunmak isteyen çitler yumurtla dönemlerini hesapladıktan sonra korunmasız cinsel ilişkilerini bu sürecin dışında yaşamaktadır.

Takvim Yöntemi İşe Yarar mı?

İnsanların yaşam tarzları ve beslenme düzenleri hamile kalmalarını ciddi bir şekilde zorlaştırmaktadır. Birçok kişi uzun süre, düzenli bir şekilde cinsel ilişki yaşsa da çocuk sahibi olamamakta ve bu sebeple de doktorlara danışmaktadır. Hamileliğin böyle zor olduğu bir dönemde korunma da daha kolay bir hal almıştır. Ancak insanlar her zaman işlerini garanti altına almak ve hamilelik ihtimalini sıfıra çekmek istemektedir.

Takvim yönteminde kadınların hamile kalma olasılıkları oldukça yüksektir. Yumurtlama döneminin dışında olan kadınlarda hamilelik riski %1 seviyesine kadar gerileme imkanına sahiptir. Buna rağmen birçok kadında minimum %15 seviyesine geriler. Bu sebeple de hamile kalmak istemeyen kişiler için büyük bir risk oluşturmaktadır.

Gebe Kalmamak İçin Korunma Yolları Nelerdir?

Çiftlerin korunması için günümüzde tercih edilen çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Bunların ilk sırasında doğum kontrol hapları gelir. Düzenli olarak kullanımına devam edilen haplar ile birlikte hamilelik riski minimuma indirilmektedir. Bu haplar o kadar kuvvetli etkiler yaratır ki bıraktıktan sonra dahi hamile kalmak oldukça zor olmaktadır. Buna ek olarak haftalık ya da aylık iğneler de tercih edilebilmektedir. Sürekli olarak hap kullanmak istemeyen kişiler tek bir iğne ile uzun süre hamilelikten korunabilmektedir. Son olarak kondom kullanımı insanlar arasında en çok tercih edilen korunma yöntemi olarak gösterilebilmektedir.

Birçok çiftin kullanmaya başladığı takvim yöntemi ilaç tedavilerine göre daha riskli bir yöntem olarak tanımlansa da tamamen doğal bir döngüdür.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bıldırcın Yumurtası Faydası Nedir? Nasıl Yenir? Kalorisi Ne Kadar?

Bıldırcın Yumurtası Faydası Nedir? Nasıl Yenir? Kalorisi Ne Kadar?

Bıldırcın yumurtası; vitamin ve mineral açısından tavuk yumurtasına göre daha yüksek değerlere sahip olan, protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır...

Torakolomber Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Takılır?

Torakolomber Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Takılır?

Torakolomber; skolyozun omurganın birden fazla bölgesinde görülmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve torakolomber korsesi bu bölgedeki ağrıların hafiflemesi için üretilmiş bir aparattır...

Pirinç Unu Maskesi Nedir? Tarifi, Yapımı, Faydaları ve Yapanlar

Pirinç Unu Maskesi Nedir? Tarifi, Yapımı, Faydaları ve Yapanlar

Pirinç unu maskesi; cildin yenilenmesini sağlayan, renk eşitsizliklerinin giderilmesine etki eden ve aynı zamanda cildi besleyerek cilt lekelerinin giderilmesi için faydalı olan bir karışımdır...

Latex Korse Nedir? Özellikleri, Kullanımı, Fiyatları

Latex Korse Nedir? Özellikleri, Kullanımı, Fiyatları

Latex korse; vücuttaki sarkmaların engellenmesi ve toparlanması konusunda oldukça etkili olan bir iç giysi modelidir...