yeniloji.com
Sağlık

Kanser Cinsellikle Bulaşır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Kanser Cinsellikle Bulaşır mı?
Yeniloji 8 görüntüleme

Çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında gösterilen kanser, ağır tedaviler gerektiren bir rahatsızlık olduğundan kişiler cinsellikten uzaklaşsa da, onkologlar kanserde düzenli seks hayatının hastaya moral vereceğini belirtmektedir.

aronya çayı

Kanser Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Vücutta birtakım fiziksel değişiklerin oluşmasına neden olan kanser, çağımızın tehlikeli hastalıklarından biridir. Hastalığın tedavisin kullanılan ilaçlar ağır olduğu için kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesi gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu tedavi sürecinde ise en önemli şey hastanın moralidir. Cinselliğin kanser tedavisinde önemli bir moral olduğunu belirten onkologlar, kanserin bulaşıcı bir hastalık olmadığını ve eşlerin bu süreçte birbirinden uzak durması gerekmediğini belirtmektedirler.

Kanser hastalığı kişilerin duygusal yönde yıpratan bir rahatsızlıktır ve bu nedenle çiftler arasında cinsel isteksizlik gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Uzmanlara göre kanser hastalığında düzenli bir cinsel hayatın olması tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Bu her ne kadar mahrem bir konu olsa da hastaların bu süreçte doktorlarından cinsellik konusunda bilgi alması gerekmektedir. Cinsellik sevgi, şefkat ve güven üzerine kurulmaktadır. Kanser tedavisi aşamasında bu duyguların yerinde olması hastanın moral olarak kendini iyi hissetmesiniz ve vücudunun tedaviye daha hızlı cevap vermesini sağlamaktadır. Kanser süresinde cinsel temas sağlıklı olan kişiye herhangi bir şekilde bulaşma gibi etki meydana getirmez. Kemoterapi ya da radyoterapi gibi uygulamaların hiçbiri cinselliği önleyici nitelikte değildir.

Kanser Cinselliği Etkiler mi?

Vücuttaki hücrelerin hasra görmesi ve anormal bir şekilde çoğalarak vücuda zarar vermesi sonucunda meydana gelen kanser hastalığı, kişinin vücudunda birtakım değişiklikler meydana getirmektedir. Öncelikle zararlı hücreleri yok etmek için uygulanan tedaviler iyi hücreleri de yok ettiği için kemoterapi gibi uygulamalar vücudu yormaktadır. Bu halsizlik, yorgunluk ve vücutta meydana gelen değişimler hastada beğenilmeme gibi psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Bilindiği üzere bu hastalığın tedavisinde en önemli etki moraldir. Bu nedenle eşler arasında sağlıklı ve güçlü bağların olması gerekmektedir.

Kanser hastalığı asıl olarak cinsellik üzerinde bir etki meydana getirmemektedir. Çiftler tedavi sürecinde düzenli olarak cinsel ilişki yaşayabilirler. Eşlerin birbirine olan sevgisi, şefkati hastalığın aşılmasında en önemli olgudur. Meme kanseri olan kadınların memesinin alınması onlarda eksiklik duygusu meydana getirmesi sonucunda cinsellikten uzak durması gibi durumlar oluşabilmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile meme alınmasına gerek kalmadan tümör tedavisi uygulanabilmektedir. Bu da kadınların kendini daha iyi hissetmesini ve cinsellikten uzaklaşmadan partneri ile daha sağlıklı bir tedavi süreci tamamlamaya yardımcı olur.

Kanserle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yaşamı tehdit eden bir hastalık olan kanser kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu hastalıkla ilgili yanlış bilinen şeyler bulunmaktadır. En fazla merak edilenler ise kanser bulaşır mı ve cinsel hayatı bitirir mi düşünceleridir. Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir. Mikroorganizmaların sebep olduğu kanserlerde organizmaların farklı kişilere bulaşması kanser riskini arttırabilmektedir. Fakat bulaşma meydana getirmemektedir. Ayrıca kişiler bu süreçte cinsel hayatlarına devam edebilirler. Fakat korunmaları gerekmektedir. Çünkü bu süreçte hamilelik olursa bebeğin alınması gerekir.

Kanser Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Sağlığı olumsuz yönde tehdit eden kanserin bazı belirtileri bulunmaktadır. Aniden ortaya çıkan iştahsızlık ve buna bağlı olarak gelişen kilo kaybı, yüksek ateş, yorgunluğun artması, vücutta kanama, iyileşmeyen yaralar, yutkunma bozukluğu, idrar ya da dışkıda kan görülmesi, nedensiz ağrılar ve vücutta meydana gelen şişlikler yoğun görülen belirtilerdir. Her kanser türünün farklı belirtileri olabileceği unutulmamalıdır.

aronya çayı

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Matcha Çayı Zayıflatırmı? Maça Çayının Faydaları ve Zararları

Matcha Çayı Zayıflatırmı? Maça Çayının Faydaları ve Zararları

Matcha çayı, metabolizmanın düzenli ve hızlı çalışmasına yardımcı olan, parlak yeşil renkte ve toz kıvamında ve antioksidan açısından zengin bir bitki çayıdır...

Korse Zayıflatır mı? Korse Nasıl Seçilir?

Korse Zayıflatır mı? Korse Nasıl Seçilir?

Korseler; yüzyıllardır kullanılan ve vücutta toparlayıcı etki meydana getirerek ince ve zayıf gözükmeyi sağlayan esnek kumaşlı iç giysiler olarak betimlenmektedir...

Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?

Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?

Antibiyotik kısaca tanımlamak gerekirse insan vücudunda barınan bakterilerin, mikropların ve zararları toksinlerin vücuda daha fazla zarar vermesini ve çoğalmasını önlemek amacıyla kullanılan bir bileşendir...

Bel İncelten Korse Zayıflatırmı? Bel İnceltici Korse Nasıl Kullanılır?

Bel İncelten Korse Zayıflatırmı? Bel İnceltici Korse Nasıl Kullanılır?

Kadınların daha ince görünmek için kullandıkları bel inceltici korse zayıflama üzerinde de etkili olduğu düşünülen ürünlerden bir tanesidir...