yeniloji.com
Beslenme

Vişne Sapının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zararları Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Vişne Sapının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zararları Var mı?
Yeniloji 1808 görüntüleme

Vişne sapı; vişne meyvesinin kendisi kadar faydalı, yüksek oranda antioksidan ve vitamin içeren bir besindir. İçerisinde doğal bileşenler ve mineraller sayesinde vücuda pek çok yarar sağlamaktadır.

Vişne Sapının Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde A, C, E vitaminleri barındıran vişne sapı aynı zamanda kalsiyum, potasyum, fosfor ve sodyum gibi bileşenler bakımından da oldukça zengin değerlere sahip olan bir gıdadır. Genel olarak insanlar meyvenin kendisini kullanırken saplarını atmaktadır. Fakat yapılan araştırmalara göre vişne sapları da en az meyvesi kadar faydalıdır. Bu yüzden atılmamalı ve kesin olarak değerlendirilmelidir. Vişne sapları genel olarak çay şeklinde tüketilmektedir.

Vişne sapının içeriğine baktığımızda yararlı yağlar ve tuzlar barındırdığını görmekteyiz. Bu özellikleri sayesinde iltihap önleyici, alerji önleyici, antiseptik ve arındırıcı etkilerinin olduğunu görmekteyiz.

İdrar yollarının temizlenmesine yardımcı olan vişne sapı aynı zamanda idrar yollarında enfeksiyon oluşması gibi durumların engellenmesine destek olur. Metabolizmanın dengeli bir şekilde çalışmasını sağlayan vişne sapları, aynı zamanda vücutta yağ yakımının hızlanmasına da yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye destek olur. Selülitlerin giderilmesini desteklerden, vücutta yeni bir selülit oluşmasını da engeller. Kanın temizlenmesini sağlayan ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan vişne sapları, kalp sağlığını güçlendirir ve aynı zamanda stres gibi etkilerin giderilmesi konusunda etki gösterir.

Vişne Sapı Nasıl Kullanılır?

Genel olarak en popüler kullanım şekli çay olarak içilmesidir. Öncelikle vişne saplarını kurutunuz ve ardından çay şeklinde demlenmesini sağlayınız. Vişne saplarını kurutmak için sapları meyveden ayırıp güzel bir kapa koyunuz. Birkaç gün sonra gölge ve açık bir yere sapları seriniz ve 2-3 gün boyunca o şekilde bırakın. Kurumuş olan vişne saplarını bir kapta saklayabilirsiniz. Vişne sapı çayı yapmak için ise yaklaşık olarak 1 bardak suyu kaynatınız. Ardından içerisine sapları atınız ve demlenmeye bırakınız. 2-3 dakika bekledikten sonra çayınız hazır hale gelecektir. Eğer ki şekersiz bir şekilde içemiyorsanız tatlandırmak için içerisine bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Vişne Sapının Zararları Nelerdir?

İdrar söktürücü özelliği bulunan vişne sapı, eğer ki çok fazla kullanılırsa vücutta dehidrasyon meydana getirir. Yani su kaybı oluşturur. Bu nedenle dengeli bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Bununla birlikte ishal ve düşük tansiyon gibi rahatsızlıklarda da vişne sapının yan etkileri arasında gösterilebilir. Eğer ki kronik bir rahatsızlığınız varsa ve bitkisel tedavi amaçlı bu doğal çaydan faydalanmak istiyorsanız, tüketim öncesinde mutlaka doktora danışınız.

Vişne Sapı Ödem Attırır mı? Ödem Söktürür mü?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan ve böbrek üstü bezlerin daha dengeli çalışmasına yardımcı olan vişne sapları, tüm organların işleyişini düzenlemektedir. Bununla birlikte ödem attırıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde vücuttaki toksin maddelerin ve serbest radikallerin giderilmesine etki sağlar. Gerek cilt sağlığı gerekse genel vücut sağlığı için faydalı etkiler meydana getirmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kakule Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kakule Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kakule yağı; kakule bitkisinin içerisindeki tohumun ezilmesi ile elde edilen ve tam bir şifa kaynağı olarak bitkisel bir yağdır...

Isı Bandı Nedir? Fiyatı, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Isı Bandı Nedir? Fiyatı, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Isı bandı; vücutta ağrıyan bölgelere sıcaklık uygulaması yaparak gevşemesini ve soğumasını sağlayan bantlara verilen isimdir...

Karbon Peeling Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Yaptıranlar

Karbon Peeling Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Yaptıranlar

Karbon peeling; cildin nefes almasına yardımcı olan, cilt lekelerini giderici etki meydana getiren bir bakım yöntemidir...

Sigara Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Sigara Detoksu ile Sigara Bırakma

Sigara Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Sigara Detoksu ile Sigara Bırakma

Sigara detoksu; uzun süre sigara içilmesi sonucu iç organların gördüğü hasarın azaltılması için yapılan bir detokstur...