yeniloji.com
Sağlık

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?
Yeniloji 1837 görüntüleme

İltihaplı sivilce, hemen hemen her yaşta görülebilen ve ciltte leke bırakabilen ağrılır akneler olarak isimlendirilmektedir.

İltihaplı Sivilce Nasıl Oluşur?

Özellikle ergenlik dönemlerinde sık sık karşılaşılan problemlerden olan sivilce, herkes tarafından rahatsız edici bir durum olarak karşılanan sorunlardandır. Cildimizde üretilen yağlar kıl kanallarının ya da deri gözeneklerinin tıkanması sonucu deri dışına atılamaz ve içerde biriken yağ tabakası "sivilce" olarak adlandırılır.

Yağ bezlerinin yoğun olduğu boyun, yüz, göğüs ve çok sık rastlanılan sorunlardan olan sivilce ergenlikle beraber daha sık görülmeye başlasa da, birçok yetişkinde de bu cilt sorununa rastlanmaktadır. Sivilcenin yağ çıkacak açık kısmı olduğu sürece biriken yağ dışarıya çıkar ve sivilce herhangi bir soruna sebep olmaz; fakat yağ çıkacak açık kısım yoksa sivilce deri altında kalır. Bu durumda da ağrılar oluşur ve sivilcenin iyileşme süreci uzar. İşte bu tür sivilceler iltihaplı sivilcelerdir. Halk arasında çıban diye de adlandırılırlar.

İltihaplı Sivilce Nedenleri Nelerdir?

Hem görüntü bakımından rahatsızlık veren hem de psikolojik olarak kişiyi olumsuz etkileyen iltihaplı sivilceler özgüvenimizi de sarsmaktadır. Böyle bir durumda kişi çevresinden olumsuz cümleler duymamak ve farklı bakışlara maruz kalmamak için kendisini kimi zaman eve hapsetmektedir. Bu durumun yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Peki iltihaplı sivilceleri engellemek için;

  • Aşırı yağlı yiyecek tüketiminden kaçınılmalı
  • Sivilceler sıkılmamalı
  • Stresten uzak durulmalı
  • Kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmeli

Yukarıdaki sebeplere dikkat edilmediği takdirde iltihaplı sivilce oluşumu kaçınılmazdır. Aynı zamanda şunu belirtmekte fayda var; iltihaplı sivilcelerin sıkılması durumunda uç kısmı kör olan sivilce patlamaz ve iltihabı akmaz. Bu durumda hem daha fazla acı yaşanır, hem de içeride patlamasına sebep olunan iltihap kana karışabilir. Bu durumda da istenmeyen enfeksiyonlar oluşur.

İltihaplı Sivilce İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Beraberinde birçok sorunu getirecek iltihaplı sivilce enfeksiyonuna engel olmak için sivilceyi sıkmadan, yayılmasına sebep olmadan doğal yöntemler kullanarak kurtulmak, hatta sivilce oluşumunu engellemek mümkün! Bu doğal yöntemlerin bazılarından bahsedecek olursak:

Zerdeçal: Zerdeçal iltihaplı sivilcelere neden olan bakterilerinin ölmesini sağlayan antibakterial özelliğe sahiptir. Sivilcelerden kurtulmak için kullanılan etkili baharatlardan birisidir. Yapılan araştırmalar zerdeçalin içerisinde "curcumin" olarak adlandırılan bir bileşenin olduğunu ve bu bileşenin "Propionibacterium acnes" bakterilerini zayıflattığını göstermiştir. Bunun için bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve bir miktar su/ gül suyu karışımı hazırlayabilir ve günde 1-2 kez bu karışımı iltihaplı sivilcelerinize sürerek kurumasını bekleyebilirsiniz. Daha sonra durulayarak sivilcenizden kurtulana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Salatalık: İltihaplı sivilceleriniz için diğer bir yöntem de ferahlık veren ve nemlendirici özelliği olan salatalıktır. Cildin pH değerini dengeleyen salatalık, iltihaplı sivilcenizin iyileşmesine hatta azalmasına yardımcı olurken, aynı zamanda da cildinizin sıklaşmasını sağlar. Blender yardımıyla sıvı bir hale getirdiğiniz salatalığı buzdolabında yaklaşık 20 dakika bekletip, pamuk yardımıyla iltihaplı sivilcelerinize sürebilirsiniz. 15- 20 dk bekledikten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Günde 2- 3 kez uygulayacağınız bu işlem sayesinde özgüveninizi sarsan bu sorununuzdan kurtulmanız artık mümkün!

Aloe Vera Sivilceye İyi Gelir mi?

İçerisinde bulunan "saponin" bileşeni ile sivilcelere neden olan bakterilerini öldürür, iltihabı azaltır ve enfeksiyonu önler. Aloe vera bitkisinin yeşil yaprağının arasından çıkan jeli bir hafta boyunca günde birkaç kez sivilcelerinizin üzerine sürerek iltihaplı sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Aşırı Saç Dökülmesi Sebebi ve Tedavisi Nedir? Nasıl Önlenir?

Aşırı Saç Dökülmesi Sebebi ve Tedavisi Nedir? Nasıl Önlenir?

İnsanların saçları her gün belirli miktarda dökülürken bir anda çok aşırı saç dökülmesinin başlaması durumunda dikkatli olunması ve hemen tedavi için adımların atılması gerekir...

İncir sirkesi Yapımı Nasıldır? Ne İşe Yarar?

İncir sirkesi Yapımı Nasıldır? Ne İşe Yarar?

İncir sirkesi; içerisinde herhangi bir şekilde kimyasal barındırmayan, tamamen doğal içerikli, vitamin ve mineral açısından yüksek değerlere sahip sağlıklı bir besindir...

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar ve Şampuanlar Nelerdir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar ve Şampuanlar Nelerdir?

Hem kadınlar hem de erkekler için bir problem haline gelen seyrelmeler, saç dökülmesine iyi gelen yağlar ile çözüme kavuşturulabilmektedir...

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu pekmezi; lif oranı yüksek ve antioksidan açısından oldukça zengin olan, kafein ve gluten içermeyen, şeker ve yağ oranı düşük, halk arasında harnup pekmezi olarak nitelendirilen bir besin kaynağıdır...