yeniloji.com
Beslenme

Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Yeniloji 42 görüntüleme

Eski zamanlarda ölümsüzlük mantarı olarak bilinen reishi mantarı, yaklaşık olarak %80'i su olan bir besin çeşididir. Ormanlık alanlarda az ışık alan yerlerde yetişen bu mantar, çürümeye başlamış ağaçların köklerinde bulunmaktadır. Reishi mantar faydaları, fiyatı, yorumları ve zararları hakkında bilgi almak, kullanımı hakkındaki detaylara ulaşmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Elverişli topraklarda kendiliğinden yetişen reishi mantarı, yüzeyi sert tadı ise oldukça acı bir mantar çeşididir. Bundan dolayı kuru ya da taze olarak tüketilmemesi gerektiği belirtilmiştir. topraktan kopardıktan sonra yaklaşık olarak 1-2 saat bekletilmesi ve sonrasında tüketilmesi gerekmektedir. 6 tane çeşidi bulunan reishi mantarının en fazla tüketileni kırmızı renkte olanıdır. Kırmızı reishi mantarını faydalı ve şifalı yapan içerisinde yer alan ganoderik asitlerdir. Buna ek olarak bu mantarın içerisinde germanyum,lanostan,sterol,adenosin, lineloik gibi asitler de bulunmaktadır. Reishi mantarının faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • İçerisinde bulunan bileşenler ve asitler sayesinde yüksek oranda antioksidan içermektedir. Bu özelliği ile hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Bu şekilde de kanser hastalıklarının önlenmesi konusunda etkili olur.
  • Anti aging içeren bu mantar yaşlanmayı geciktirmektedir. Hücrelerin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve bu özelliği sayesinde ölümsüzlük mantarı olarak bilinir.
  • İçerisinde yer alan su miktarı sayesinde vücudun oksijen miktarını artırır. Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları önler.
  • Kan dolaşımını dengeleyen bu mantar damar tıkanıklığı gibi problemlerin önüne geçmektedir. Ayrıca kalp hastalıklarına neden olan faktörleri de ortadan kaldırmaktadır.
  • Sinir sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bu besin beyindeki oksijen oranını artırır ve konsantrasyon etkisi meydana getirir. Stres ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların yaşanmasını önler. Adeta doğal antidepresan etkisi meydana getirir.
  • Reishi mantarının cilde faydaları bulunmaktadır. Özellikle kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi sayesinde cildin daha dirin ve genç kalmasını sağlar. Erken yaşlanmayı önler. Yanık, leke ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Vücudun toksin maddelerden arınmasını sağlayan reishi mantarı, aynı zamanda organların çalışma fonksiyonlarını da artırmaktadır. Mide duvarının güçlenmesine katkı sağlar ve reflü gibi hastalıkların önlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için sağlıklı besinler arasında yer alır.

Reishi Mantarının Zararları Nelerdir?

Birçok faydası olmasına rağmen reishi mantarının alerji etkisi oldukça yüksektir. Bundan dolayı kontrolsüz ve aşırı tüketim sağlayan kişilerin cildinde döküntüler meydana gelebilir. Gereğinden fazla tüketildiği zaman burunda kanama, baş dönmesi ve boğazda kuruluk meydana gelir. Reishi mantarını kimler kullanamaz diye baktığımızda bazı risk gruplarının olduğunu görmekteyiz. Yaşlı insanların, çocukların ve hamile kadınların tüketimine uygun değildir. Diğer insanların da dengeli şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Reishi Mantarı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Yapılan birtakım bilimsel araştırmalara göre reishi mantarı, bazı hastalıklar için etkili olmaktadır. Bunların başında meme kanseri, mide kanseri, kolon kanseri, rahim ağzı kanseri gibi kanser türleri gelmektedir. Birtakım kanser türlerine karşı destekleyici içeriğe sahip olduğu belirtilmektedir. Bu hastalıkların yanında aynı zamanda prostat ve idrar yoluna bağlı olarak gelişen hastalıklar için faydalı olabildiği belirtilmiştir. tedavi etkisini artırıcı etkisi bulunmaktadır. Hepatit A, B, C türlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Son olarak yüksek tansiyon ve kalp problemleri için de etkili olduğu belirtilmiştir.

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Genel olarak reishi mantarı direkt olarak değil toz halde ya da sıvı içerisinde eriterek tüketilir. Bundan dolayı daha çok reishi mantarı çayı tüketimi yapılmaktadır. Mantarları öğütüp dilimlemek ve ardından yaklaşık 2 saat kaynatarak sonrasında süzüp tüketebilirsiniz. Bal ve limon de eklenebilmektedir. Ayrıca çorba gibi yemeklere bu mantarı ekleyerek de tüketimi sağlanabilmektedir.

Reishi Mantarı Fiyatı ve Yorumları

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Kastamonu ilimiz bu mantarın yetişmesine uygun iklime sahiptir. Kilosu oldukça pahalıdır ve bu mantar çok kıymetlidir. Reishi mantarı yorumlarına baktığımızda genel olarak sınırlı tüketildiği görebiliriz. Aşırı tüketilmemesi sağlık açısından da önemlidir. Dilerseniz sizler bu mantarın faydalarından yararlanmak için sipariş verebilirsiniz. Fakat tüketim konusunda dikkatli olmayı unutmayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korse ile Spor Yapılır mı?

Korse ile Spor Yapılır mı?

Korse ile spor yapmak kilo verme konusunda oldukça faydalıdır...

Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir? Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir? Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?

Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir? Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir? Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?

Afrikan cucumber meyvesi; boynuzlu kavun ismi ile bildiğimiz, ülkemizde Alanya ve çevresinde yetişen, anavatanı Afrikan olan bol vitamin ve mineral barındıran bir meyvedir...

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan kilo verebilmek için metabolizma hızının yükselmesini sağlamak, dengeli ve düzenli beslenme düzenine geçmek, bunun yanı sıra spor ve egzersiz yapmak gerekmektedir...

Meyve Kilo Aldırır mı? Verdirir mi?

Meyve Kilo Aldırır mı? Verdirir mi?

Lif açısından zengin olan ve vitamin, mineral açısından zengin içeriğe sahip olan meyveler, sebzelere göre daha az karbonhidrat barındıran besinlerdir...