yeniloji.com
Yaşam

İlginç Bitkiler ve Özellikleri

Henüz yorum yazılmadı
İlginç Bitkiler ve Özellikleri
Yeniloji 527 görüntüleme

İlginç bitkiler; yaygın olarak görülmeyen ve herkesçe bilinmeyen bitki çeşitleridir. İklim durumuna göre farklı ülkelerde, ilginç bitki türleri bulunmaktadır.

İlginç Bitkiler Nelerdir? Nasıl Olur?

Bilinen, tanınan bitkilerden gerek görünüm gerekse özellik olarak farklı bitkilerdir. İlginç bitkiler dünyanın dört bir yanında bulunabilen farklı çeşitlerden oluşmaktadır. Ender olarak görülen ilginç bitkilerin yaşama süresi, boyu, nerede yetişebildikleri, hangi zamanlarda çiçek ya da meyve verdikleri sahip oldukları özelliklere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bilinen ilginç bitki türlerinin yanı sıra hala keşfedilmemiş pek çok bitkinin bulunduğu da söylenmektedir.

Dünya'nın En değişik Bitkileri ve özellikleri

İlginç bitkilerin ortak özelliği her iklim kuşağında yetişmiyor olmalarıdır. Bitkilerin sağlıklı büyüyebilmeleri için gelişmelerine elverişli bitki örtüsü üzerinde yetiştirilmeleri gerekir. Bu sebeple ilginç bitkiler onlar için elverişli tüm topraklarda bulunabilmektedir. Golf topu olarak adlandırılan ve Meksika'nın dağlarında yetişen beyaz bir kaktüs türü rengi ve pembe çiçekler açması yönüyle botanik alanında tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Diğer kaktüslerden farklı bir renge ve görüntüye sahip olan bu çiçeğin sayısında son yıllarda büyük bir azalma görülmüştür. Nadir görülen bitkiler arasında yer alan meşhur ve ilginç çiçeklerden birisi de ceset çiçeğidir. Sumatra ormanlarında yetişir ve etçil bir bitki olmasıyla tanınır. Genellikle yoğun bir et kokusu salgılayarak et yiyen böcekleri kendine çekmeyi hedefler.

İlginç Bitkilerin İsimleri Nelerdir?

Değişik bitkilerin isimleri sayılamayacak kadar fazladır. Nadir görülen türler arasında bulunan yarasa çiçeği de ilginç bitkilerdendir. Yarasa şeklindeki çiçekleriyle farklı bir görünüme sahip olan bu bitkinin latince adı tacca olarak bilinir. Ve sıcak iklimlerde yetişir. Bir diğer ilginç bitki türü de şeytan tırnağı olarak bilinen renkli çiçeklerdir. Akdeniz bölgesinin güneş alan çayırlarında görülür. Demetlerden oluşan uzun tomurcukları bulunur. Yabani olarak kendi kendine yetişen bu çöl bitkisi ilginç görünümüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Böcek yeme özelliğine sahip olan güneş gülü bitkisi de ilginç bitkiler arasında yer almaktadır. Botanik alanında Drosera Glanduligera adıyla da bilinir. Kendisine yaklaşan böcekler için oldukça tehlikeli bir çiçektir.

İlginç ve Değişik bitkilerin Faydaları Nedir?

İlginç bitkilerin faydaları şu şekildedir;

  • Çin tırtıl mantarı: Normal mantarlara göre farklı bir gelişim gösteren bitki türüdür. Tırtılları larva evresinde istila ederek öldürür. Faydaları; kansere karşı koruyucu olması, kalp hastalıkları ve sarılık gibi rahatsızlıklara iyi gelmesidir.
  • Tremella mantarı: Geniş yapraklı ağaç dallarında yetişen bir mantar türüdür. Kemikleri ve diş sağlığını korur. Akciğer hastalıklarına, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Geyik otu: Sıcak iklimleri seven geyik otu, dağlık bölgelerde yetişir. Doğumu kolaylaştırıcı etkisi ve ağrı kesici yönüyle bilinmektedir.

İlginç bitkiler arasında bilinen türler olduğu gibi henüz keşfedilmemiş pek çok farklı bitki çeşidinin de olduğu söylenmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tam Boy Korse Kullananlar ve Fiyatları

Tam Boy Korse Kullananlar ve Fiyatları

Tam boy korseler, vücudu saran ve sıkılaştıran özelliğe sahip, giyildiği zaman anında incelme sağlayan korse modelleridir...

Kasık Fıtığı Korsesi Ne İşe Yarar? Kullananlar, Yorumlar ve Fiyat

Kasık Fıtığı Korsesi Ne İşe Yarar? Kullananlar, Yorumlar ve Fiyat

Kasık fıtığı; kasık duvarında bebeklikten gelen ya da yetişkinlik döneminde burada oluşan bir zayıflık ve açılma sonrasında bir organın yumuşak bir doku halinde dışarı doğru taşmasına denir...

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gut hastalığı; ürik asidin kanda artmaya başlaması sonucu ortaya çıkan iltihaba denir...

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nedir ve İlk Ne Zaman Başlar?

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nedir ve İlk Ne Zaman Başlar?

Hamilelik, bir bayanın hayatı boyunca yaşayabileceği en mucizevi anların başında gelirken bu sürecin başladığına dair çok sayıda farklı hamilelik belirtisi bulunmaktadır...