yeniloji.com
Yaşam

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Çıkarır?

Henüz yorum yazılmadı
Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Çıkarır?
Yeniloji 119 görüntüleme

Motor yağı lekesi; en zor çıkan lekeler arasında yer alan, fakat bazı yöntemler ile kolay bir şekilde temizlenen bir lekedir.

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta aramanızın bozulması gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kendiniz tamir etmek zorunda kaldığınız zaman ise giysilerinize, ellerinize ve aracınızın döşemelerine motor yağı lekesi bulaşabilmektedir. Oldukça güçlü kimyasala sahip olan araç yağları oldukça zorlu lekeler meydana getirirler. Bu lekelerden kurtulmak her ne kadar zor olsa da birtakım yöntemler ile bunun üstesinden gelmek mümkündür. Özellikle motor yağı lekesi kumaşlardan oldukça zor çıkmaktadır. Kurumuş motor yağı lekesini çıkarmak daha zor olduğu için leke kurumadan henüz çıkarmaya çalışınız. Bu lekelerden kurtulmak için asidik yapıya sahip çözeltilerden yararlanmanız gerekir. Yağ moleküllerinin çözülmesini sağlayan bu çözeltiler, lekelerin kumaştan ya da deriden uzaklaşmayı sağlar.

Motor Yağı Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Bu lekelerden kurtulmak için öncelikle yağ lekesinin olduğu bölgeyi belirleyiniz. Temiz kısımlara bulaşmamasına dikkat edecek şekilde keskin olmayan bir bıçak ya da karşık yardımı ile lekeyi kumaşın üzerinden sıyırınız. Bu şekilde kumaşa işlenmiş yağın fazlalığı alınır. Kazıma işlemi yapılırken kumaşa zarar vermemeye dikkat edilmesi gerekir. Daha sonra vazelin yöntemi uygulanabilir. Eğer kumaş yıkınabilir özellikte ise vazelini lekenin üzerine sürünüz. 10-15 dakika bekletip ardından bol su ve deterjan yardımı ile yıkayınız.

Kıyafetten motor yağı lekesini çıkarmak için bir başka yöntem olarak nişasta, un, tuz gibi maddeler ile yağı absorbe edebilirsiniz. Yani bu maddeleri yağı emmesini sağlayabilirsiniz. Lekenin fazlalığını alınız ve daha sonra üzerine bir miktar nişasta ekleyiniz. Lekenin üzerine dağıtınız. Yaklaşık olarak 15 dakika bekletiniz ve diş fırçası ile lekenin üzerini güzelce yıkayınız. Ayrıca kağıt havlu da kullanabilirsiniz. Daha sonra lekeli bölgeye bulaşık deterjanı ve birkaç damla su ekleyiniz. Diş fırçası ile ovup, lekeli bölgeyi bol su ile yıkayınız. Dilerseniz üzerine deterjan ekleyip, çamaşır makinesine de atabilirsiniz.

Motor Yağı Lekesi Ayakkabından Nasıl Çıkar?

Yıkanması zor olan ayakkabılarda motor yağı lekesinin çıkartılması oldukça zordur. Motor yağı lekesi ayakkabınıza geldiyse öncelikle üzerine tal pudrası dökünüz. Eğer yoksa bunun yerine mısır nişastası ya da normal un kullanabilirsiniz. Pudranın mümkün olduğunda bekletilmesi ve yağı emmesi sağlanır. Yaklaşık olarak 15-20 dakika yeterlidir. Bu süre sonrasında bir giysi fırçası ile lekeyi fırçalayınız.

Motor Yağı Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Eğer ki ellerinize fazla miktarda motor yağı lekesi bulaştıysa sabun ve su ile ellerinizdeki yağı gidermek için bol bol yıkayınız. Fakat her leke kolay bir şekilde çıkmadığı için ağır bulaşık sabunları kullanabilirsiniz. Cildinize lekeler fazla yapışmadan yıkarsanız daha etkili bir şekilde çıkmaktadır. Şeker ve tuz yöntemi de kullanabilirsiniz. Su içerisine 1 kaşık kristalize ev şekeri koyup, çözelti hazırlayıp karıştırınız. Bu şekilde lekenin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Yere dökülen motor yağı lekesi nasıl temizlenir diye baktığımızda ise biraz tuz serpip daha sonra bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz.

Motor Yağı Lekesini Ne Çıkarır?

Yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz üzere motor yağı lekesini çıkarmak için bulaşık sabunu, su, tuz, şeker ya da asitli çözeltilerden destek alabilirsiniz. Fakat kurumamasına özen gösteriniz. Kuruduğu zaman temizlenmesi daha zor olmaktadır. Kıyafetlerinize ya da aykkabılarınıza özellikle bulaştırmamaya özen gösteriniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Uyku Felci Ne Demek? Sebepleri Nelerdir? Hangi Doktor Gidilmeli?

Uyku Felci Ne Demek? Sebepleri Nelerdir? Hangi Doktor Gidilmeli?

Uyku felci; uyandıktan sonra ya da uykuya dalmadan hemen önce görülebilen, karabasan olarak da isimlendirilen ve vücudun geçici bir süre hareket edememesi şeklinde tanımlanan bir durumdur...

Masala Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Faydaları

Masala Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Faydaları

Masala çayı; bir Hint çayıdır ve bu dildeki anlamı karışık baharattır...

Siğil Nedir? Nasıl Geçer? Siğillerden Kurtulmanın Doğal Yolu Nedir?

Siğil Nedir? Nasıl Geçer? Siğillerden Kurtulmanın Doğal Yolu Nedir?

Derinin üst tabakasında meydana gelen siğil, HPV virüsü sonucunda meydana gelen enfeksiyonlara verilen isimdir...

Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri, Etkeni ve Tedavisi

Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri, Etkeni ve Tedavisi

Lyme hastalığı; enfekte olmuş keneler tarafından bulaşan 4 bakteriden bir tanesinin enfeksiyon meydana getirmesi sonucunda meydana gelmektedir...