yeniloji.com
Sağlık

Reflü Nedir? Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Diyeti ve Kesin Çözümü

Henüz yorum yazılmadı
Reflü Nedir? Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Diyeti ve Kesin Çözümü
Yeniloji 186 görüntüleme

Reflü, geri akım anlamına gelmektedir. Mide içeriğinin yemek borusuna doğru geri gelmesi olarak tarif edilebilir. Aslıda bu durum herkeste olan bir durumdur.

Reflü Nedir? Ne İyi Gelir?

Yemekten sonra mide içi basıncın artması ile birlikte bir miktar yiyecek yemek borusuna doğru geri kaçabilir. Ancak yemek borusunun işlevi sağlıklı ise bir dalga hareketi ile bu içeriği geriye iter ve zarar görmez. Bu dalga hareketine peristaltik hareket denir. Bu geri kaçma olayı çok sık ve uzun süreler yaşanıyorsa reflü hastalığı oluşur.

Reflü mide asidinin yemek borusundan geriye doğru gelmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Bu mide rahatsızlığı yemek borusunda yanma olarak kendini gösterebilirken aynı zamanda tüketilen gıdaların acı suyunun ağıza gelmesi ile de rahatsız edebilmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır.

Reflünün Sebepleri nelerdir? Neden Olur?

  • Reflü hastalığının çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan bir tanesi mide fıtığıdır. Mide fıtığı, mide kapak mekanizmasının bozuk olması durumudur.
  • Yemek borusu hareketi bozukluğu olabilir. Mideden kaçan içeriği, yemek borusu mideye tekrar itemiyorsa, bu durum da reflü hastalığının sebebidir.
  • Mide içeriği çok uzun süre yüksek basınç altında kalıyor olabilir. Yani mide boşalımında problem vardır. Bu da reflü hastalığının bir sebebi olarak bilinir.

Reflü Tanısı Nasıl Konur? Nasıl Teşhis Edilir?

1. Anamnez alma: Hastanın anamnezi yani hastalık hikayesi alınarak hastalığın nelerden kaynaklandığı tahmin edilebilir.

2. Gastroskopi: Gastroskopi, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının direkt olarak görerek incelenmesi olanağını sağlayan bir görüntüleme yöntemi olarak bilinir. Bu doktora, yemek borusundaki hasarın görülmesini, mide fıtığının olup olmadığını veya midede farklı rahatsızlıkların olup olmadığını görmeyi sağlar.

3. PH metri: Hastanın anamnezi reflüyü düşündürüp, endoskopik verilerin bu bulguyu vermediği durumlarda bu test uygulanır. Küçük bir kapsülün yemek borusu duvarına yapıştırılarak, 24 veya 48 saat boyunca yukarı ne kadar asit kaçtığı ölçülür.

4. Manometri: Yemek borusunun işlevini ölçen bir testtir. Yemek borusuna ait primer bir bozukluk olup olmadığı ve mide kapağının işlevini yerine getirip getirmediği ölçülür.

Reflü belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Reflü hastalığının semptomları iki başlık altında incelenir:

Tipik bulgular: Reflü hastası olan kişilerde görülen tipik bulgular, yanma, ekşime, gıda artıklarının geri gelmesi, ekşi su gelmesi gibi bulgulardır.

Atipik bulgular: Atipik bulguların görünmesi halinde reflü hastaları yanma veya ekşime hissetmezler. Gıcık öksürük, ağız kokusu, kronik sinüzit ve kronik larenjit ses kısıklığı, ses tellerinde nodül, kuru öksürük, diş çürükleri, kalpte çarpıntı ve baskı hissi gibi belirtilerden şikayetçidirler.

Reflü Diyeti Nasıl Yapılır? kesin çözümü Var mı?

Kremasız süt, yağsız veya %1 yağlı süt, soya sütü, yağsız veya az yağlı yoğurt, yağsız veya az yağlı peynir, light dondurma tüketimi oldukça önemlidir. Protein içeren ürünler faydalı olmaktadır. Özellikler yağsız ve iyi pişmiş et- tavuk- balık, kümes hayvanları, balık ve yumurta tüketilmesi gerekir. Tahıllar da mideye iyi gelmektedir. Az yağlı olarak hazırlanmış her türlü tahıl ürünü tüketilmelidir. Aynı şekilde Az yağlı şekilde hazırlanmış her türlü pişirilmiş sebze tüketilebilir. Reflü için turunçgiller ve domates hariç bütün meyveler yenilebilir. Kullanılan yağlar da önemlidir. Zeytin veya kanola yağı kullanmaya özen gösterilmelidir. Sadece yemek değil içecekler de önemlidir. Kafeinsiz her türlü içecek tüketimi serbesttir. Ayrıca reflü hastalarının baharatları tamamen hayatlarından çıkarmaları gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pantolon Korse Nedir? Çeşitleri, Fiyatı ve Kullananlar

Pantolon Korse Nedir? Çeşitleri, Fiyatı ve Kullananlar

Pantolon korsesi; giyilen kıyafetin üstte daha şık durmasını ve kişinin daha zayıf gözükmesini sağlayan, kalça toparlayarak basenlerin incelmesine yardımcı olan bir iç giysi çeşididir...

Ödem Atmak İçin Ne Yapılır?

Ödem Atmak İçin Ne Yapılır?

Ödem; vücutta fazladan su birikmesi sonucunda vücudun olduğundan daha kilolu ve şişkin gözükmesi durumudur...

Terletmeyen Erkek Göbek Korsesi Nedir?

Terletmeyen Erkek Göbek Korsesi Nedir?

Terletmeyen erkek göbek korsesi; nefes alabilir kumaşlardan elde edilmiş olan ve bu özelliği sayesinde teri hapsederek ciltte tahrişe neden olmayan modeller olarak nitelendirilir...

Termal Body Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal Body Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal body korse; fazla kilolardan kurtulmak, göbek, göğüs, bel ve sırt bölgesini tamamen sararak sıkılaşma etkisi meydana getirmek için etkili olan bir iç giysi ürünüdür...