yeniloji.com
Sağlık

Kızamıkçık Nedir? Aşısı, Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Henüz yorum yazılmadı
Kızamıkçık Nedir? Aşısı, Belirtileri ve Bulaşma Yolları
Yeniloji 1952 görüntüleme

İnsanlarda görülen kızamıkçık virüslerin yol açtığı kızamığa benzeyen döküntülerin olduğu bulaşan bir hastalık türüdür.

Kızamıkçık Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kızamıkçık kızamıktan farklıdır. Bu hastalığın açık renkli, hafif ve tehlikeli olmadığı söylenmektedir. Doğuştan meydana gelen bir hastalık olmayan bu durumun oluşması bazı zamanlarda belirtisiz ve lenf bezlerinin şişmesi olarak ifade edilmektedir. Vücut ve yüz bölgesinde iki ila üç gün içerisinde ortadan yok olan pembe renkteki lekeler meydana gelmektedir. Şiş olan lenf bezleri ise boyunda görülmektedir. En çok görüldüğü mevsimler ilkbahar ve kış olarak tanımlanır.

Kızamıkçık aynı zamanda rubella ismiyle bilinen bir hastalıktır.

Rahatsızlığın kuluçka zamanı iki ila üç hafta aralığında değişkenlik göstermektedir. Tehlikeli değildir fakat gebelik döneminin ilk üç ay sürecinde meydana geldiğinde anne adaylarının bebekleri çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunlar arasında kalp bozukluğu, sağır ve kör olma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı çeşitli ülkelerde on iki yaşlarında olan kız çocuklarına hastalığın aşısı uygulanmaktadır.

Kızamıkçığın Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Kızamıkta görülen halsizlik, bitkinlik ateş gibi belirtiler kızamıkçık hastalığında görülmeyebilir. Fakat bazı çocuklarda bu durum meydana gelebilmektedir. Kızamık gibi ağır bir şekilde değil hafif olarak süreç devam etmektedir. En net belirtiler arasında ise kulakların ve kafanın arka tarafının alt kısmında lenf bezlerinin büyüdüğü görülmektedir. Lenf bezlerinin büyümesi döküntülerden daha önce oluşabilmektedir. Döküntüler ise genel itibari ile pembe ve açık renktedir. İlk olarak yüz bölgesinden başlar ve vücuda hızlı bir şekilde yayılma göstermektedir. Ortaya çıkması ile bir ila iki gün içinde kaybolduğu görülür. Bazı kişilerin yüzde yirmi ila yüzde ellisinde döküntüler meydana gelmemektedir. Ayrıca ağızın iç kısmında lekeler oluşabilir, eklem iltihabı ya da ağrılar meydana gelmektedir. Hastalık ise genel olarak buluğ çağında olan genç kızlarda görülmektedir.

Rubella Hastalığından Korunma ve Bulaşma Yolları Nelerdir?

Kızamıkçık hastalığının görüldüğü birey döküntünün başlamasından bir hafta önce ve döküntünün başladığı dört günden sonra bulaştırıcı kişi olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalığı yaşayan annelerin çocukları ilk altı ay içinde pasif şekilde korunmaktadırlar. Hastalığı yaşamayan annelerinse bu durumda gebelik döneminin ilk üç ayında hastalık ile temas etmemeleri gerekmektedir. Gebelik döneminde hastalığın yaşanması halinde terapotik abortus ismindeki doğum gerekli olmaktadır. Bunun yanı sıra bu dönem içinde immünoglobülinlerin verilmesi bir anlam ifade etmemektedir.

Rubella Aşısı Nerede Yapılır? Ne Zaman Yapılır?

Hastalığın aşısı ise kabakulak ve kızamık hastalığıyla beraber yüzde doksan beş seviyesinde koruyucu özelliği olan bir aşı türüdür. Bu aşı on beş ayı geçirmiş olan (on beş aylık) çocuklara rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Genç kızlarda ise kızamıkçık aşısı yapıldığı zaman aşının yapıldığı üç ay boyunca kızların gebe kalmamaları belirtilmektedir. Herhangi bir belirti halinde ya da hastalık ile ilgili detaylı bilgi edinmek için uzman hekime başvurmak gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İsveç Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdiriyor? Zararlı Mı, Faydalı mı?

İsveç Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdiriyor? Zararlı Mı, Faydalı mı?

İsveç diyeti; etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan ve metabolizmanın dengelenmesini sağlayan bir beslenme programıdır...

Çilek Alerjisine Ne İyi Gelir? Ne Kadar Sürer? Belirtileri Nelerdir?

Çilek Alerjisine Ne İyi Gelir? Ne Kadar Sürer? Belirtileri Nelerdir?

Çilek alerjisi; çileğin içerisinde yer alan bazı proteinlere karşı vücudun alerjik reaksiyon geliştirmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur...

Karpuz Detoksu Nasıl Yapılır? Tarihleri ve Yapanların Yorumları

Karpuz Detoksu Nasıl Yapılır? Tarihleri ve Yapanların Yorumları

Karpuz detoksu; vücutta yağ yakımının sağlanmasını, kişinin kendini enerjik ve dinç hissetmesini sağlayan, yoğun olarak karpuz tüketimi ile uygulanan bir beslenme programıdır...

Protein Ağırlıklı Diyet Nedir? Protein Ağırlıklı Besinler ve Sebzeler

Protein Ağırlıklı Diyet Nedir? Protein Ağırlıklı Besinler ve Sebzeler

Protein ağırlıklı diyet; uzun süre tok kalmaya yardımcı olan bir beslenme programıdır...