yeniloji.com
Beslenme

Ahududu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Henüz yorum yazılmadı
Ahududu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir?
Yeniloji 126 görüntüleme

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan ahududu; içeriğinde antioksidan bileşenler içeren, kırmızı renkte, oldukça güzel kokulu ve sulu bir meyve türüdür. Doğada kendiliğinden yetişebilen ahududu aynı zamanda özeli bir şekilde de yetiştirilebilir.

Ahududu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Gülgiller familyasına asit olan ahududu; A, C, E ve folik asit bakımından zengin, kanser çalışmaları bakımından önemli yere sahip süper besin olarak tanımlanan bir meyvedir. Ahududu ne işe yarar diye bakacak olursak eğer;

  • Tam bir diyet dostudur. Taze ahududu içerisinde protein, diyeti lifi ve karbonhidrat bulunmaktadır. Kolesterol içermeyen bu bitki, çok az miktarda yağ ve sodyum barındırır. Kalori değeri düşüktür ve bu özelliği sayesinde diyet yapanlar için iyi bir tercihtir.
  • Yüksek antioksidan özelliği bulunan bu meyve, kansere karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre prostat, kolon, meme ve ağız kanseri hücrelerinin büyümesini önleyerek, yok olmasını sağlar. Kanser hücrelerinin %90 oranda ölmesini sağlamaktadır.
  • Vücuttaki serbest radikaller ile savaşan bu meyve yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlar. Ayrıca flavonoid alımı sayesinde hafıza gelişimine olumlu yönde etki yapmaktadır.
  • Ahududu içeriğinde yer alan flavonoid, hücrelerde C vitamini seviyesini artırır. Aynı zamanda eklemlerde bulunan kirişler, bağlar ve kıkırdak yapısında kolajen üretimi için faydalı etkiler meydana getirir. Romataid artrit gibi hastalıkları da önler.
  • Ahududu içeriğinde yer alan antosiyaninler kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Ahududu içerisindeki yüksek polifenol, trombosit oluşumunu önler ve anti-enflamatuar özellik sayesinde kan basıncını dengeler ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.
  • Lif ve su içeriği sayesinde kabızlığın önlenmesini sağlayan bu meyve, sindirim sistemini korur ve düzenlenmesine yardımcı olur. Lif değeri bağışıklık sistemini güçlendirirken, vücuttaki iltihabın giderilmesine de destek olur. Yani ahududu genel anlamda kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, obezite, diyabet ve birtakım gastrointestinal hastalıkların gelişmesine engel olur.
  • C vitamini bakımından zengin olan ahududu UV ışınlarına karşı korurken aynı zamanda gözlerin sağlıklı olmasını da sağlar.
  • Maske şeklinde yüze sürüldüğü zaman sivilce ve aknelerin giderilmesi için etkili olur.

Siyah ahududu faydalarına baktığımızda kırmızı renkte olana göre daha fazla antioksidan barındırdığını belirtebiliriz. Ayrıca sağlık açısından faydalı olan polifenoller de içerir. Genel anlamda bu meyve her türü ile insan sağlığını olumlu yönde etkiler.

Ahududu Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ahududu zararları aşırı tüketim sonrasında meydana gelebilir. Günlük beslenme sürecinde 1 avuç kadar tüketilmesi yeterlidir. Ayrıca hamile kadınların tüketim konusunda doktora danışılması gerekir. Doktora danışmadan tüketilmemelidir. İçeriğindeki şeker oranı nedeniyle şeker hastalarının aşırı tüketmemesi gerekir. Eğer ki bu besine alerjiniz varsa uzak durmalısınız. Bu meyveyi yediğinizde nefes alma sırunu yaşıyorsanız, yüz ya da dudaklar şişiyorsa, boğazda şişme söz konusu oluyorsa alerji durumu söz konusudur ve tüketilmemelidir. Yumurtalık kanseri, meme kanseri ya da rahim kanseri geçiren kişiler doktora danışmadan tüketmemelidir.

Ahududu Nerede Yetişir? Nerede Bulunur?

Genel olarak Türkiye'de Ege Bölgesi çevresinde yetişen ahududu ormanlık alanları ve kıyı bölgeleri sevmektedir. Ayrıca ülkemizin farklı kısımlarında da belli miktarlarda yetişebilir. Ahududu hangi şehirde yetişir diye baktığımızda Bursa ilimizde bol miktarda yer almaktadır. Mevsimi ise yaz ve sonbahardır. Yetiştiği ilin iklimine göre değişebilir.

Ahududu Nerede Satılır? Nereden Alınır?

Eğer ahududu nerede bulabilirim diye merak ediyorsanız internet üzerinde sipariş verebilirsiniz. Ayrıca meyvelendiği dönemlerde yetiştirilen bölgelerde dalından toplayabilirsiniz. Dilerseniz bu meyveden çay yapabilir ve aynı zamanda reçel de elde edebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Folik Asit Nedir? Nelerde Bulunur? Kullanımı ve Yan Etkileri

Folik Asit Nedir? Nelerde Bulunur? Kullanımı ve Yan Etkileri

Folik asit; B grubu vitaminlerinden olan, kan hücrelerinin oluşması ve hücre yenilenmesinin sağlanması için gerekli, suda çözülebilen ve yeşil yapraklı bitkilerde, sebzelerde bulunabilen bir vitamin değeridir...

Dut Pekmezi Yararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilmeli?

Dut Pekmezi Yararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilmeli?

Dut pekmezi; pek çok hastalığa iyi gelen, saça, cilde, bebeklere olan faydaları ile bilinen doğal içerikli bir besin maddesidir...

Kadın ve Erkekler İçin İşe Yarayan Kilo Alma Yolları

Kadın ve Erkekler İçin İşe Yarayan Kilo Alma Yolları

Olması gereken kilonun çok altında olan kişiler kadın ve erkekler için işe yarayan kilo alma yolları hakkında araştırmalar yaparak bunları uygulamaya başlamalıdır...

Bağırsak Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifi ve Kullanımı

Bağırsak Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifi ve Kullanımı

Bağırsak detoksu; bağırsak florasındaki iyi bakterilerin artmasını sağlayan, yiyeceklerin ve yiyeceklerden alınan besin değerlerinin vücudumuzun sindirim sistemi için daha fazla fayda sağlamasına destek olan bir iç organ temizliğidir...