yeniloji.com
Sağlık

Tatlı Patates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Tatlı Patates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?
Yeniloji 136 görüntüleme

Tatlı patates; stres ve uykusuzluk problemlerine iyi geldiği için son yıllarda sıklıkla tüketilen, bağışıklığı güçlendiren, şeker oranı yüksek bir besindir.

Tatlı Patates Nedir? Ne İşe Yarar?

Beta karoten açısından zengin olan tatlı patates; Japonya'da lpomoea betates ismi ile bilinen ana vatanı Orta Amerika olan, nişasta içerikli bir sebzedir. Daha Asya kıtasında yer alan ülkeler tarafından tüketilmektedir. Kendisinin haricinde aynı zamanda yaprakları ve filizleri de yenebilmektedir. Dış görünüşü patatese benzeyen bu sebze içerik ve tat olarak tamamen farklıdır ve patates ile aynı familyadan değildir.

Elliden fazla çeşidi bulunan tatlı patates zehirli türleri de olan bir sebzedir. Bu yüzden oldukça dikkatli tüketilmelidir.

Gluten barındırmayan tatlı patates, gerek renk gerekse tat olarak normal bir patatesten oldukça farklıdır. Güney Amerika ve Asya ülkelerinde yüzyıllar öncesinden beri tüketildiği bilinmektedir. A vitamini açısından en zengin besinler arasında yer alan tatlı patates içeriğinde polifenol bileşeni yer almaktadır. Bu madde kanserli hücrelere karşı vücudun korunmasına yardımcı olmaktadır. Hatta kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleme konusunda da etkili olabilmektedir. Genel olarak turuncu bir renge sahip olan bu patates aynı zamanda bazı ülkelerde sarı ve mor olarak da yetişmektedir.

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Lif bakımından oldukça zengin bir sebze olan tatlı patates, sindirim sisteminin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu lif sayesinde mide ve bağırsak hastalıklarının önlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kilo verme konusunda da etkili olmaktadır. Uzun süre tokluk etkisi sağlayarak kilo verme konusunda etkili sonuçların alınmasına destek olur.

Tatlı patatesin içeriğinde yer alan polifen maddeler DNA hücrelerinin deformasyonunu engellemektedir. Bu da vücutta tümör gibi şeylerin oluşmasını engellemektedir. Bu etkisi kanser hastalığını önlerken, hastalığın tedavi aşamasının daha verimli geçmesini sağlar. Olumlu sonuçların alınmasına destek olur.

A vitamini açısından zengin olan tatlı patates göz ve beyin sağlığının korunmasına destek olmaktadır. 1 orta boy tatlı patates 5 havucun içerisinde yer alan A vitamini değerine sahiptir. Tansiyonun düşmesine ve yükselmesine engel olarak dengeleme etkisi meydana getiren tatlı patates şeker oranı düşük bir besin olduğundan kan şekerini de düzenlemektedir. Şeker hastaları tarafından da tüketilebilmektedir.

Tatlı Patates Kalorisi Ne Kadar?

100 gram tatlı patatesin kalorisi yaklaşık olarak 80'dir. Bu açıdan kilo verme sürecinde tokluk sağlamak amacı ile tercih edilebilmektedir. C vitamini açısından zengin olan bu besin gün içerisinde enerjik kalmayı sağlar. İçeriğinde yer alan antioksidanlar, beta karoten gibi maddeler sayesinde hücre yenilenmesi sağlayarak yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır. Kalori değeri çok yüksek olmadığı için gerek suyu gerekse kendini günlük hayatta tüketilebilir.

Tatlı Patatesin Zararları Nelerdir?

Toprağın altında yetişme özeliği gösteren tatlı patates, fitik asit içeren bir sebzedir. Bu nedenle çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Aşırı tüketilmesi bazı hastalıkların görülmesine neden olabilir. Kusma, ishal ve karın ağrısı gibi problemler meydana gelebilir. Ayrıca dikkatli tüketilmezse ve yabani çeşitleri tüketilirse zehirlenme meydana getirebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ceviz Suyu Kürü Nasıl ve Kaç Gün Yapılır? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

Ceviz Suyu Kürü Nasıl ve Kaç Gün Yapılır? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

Ceviz suyu kürü; hem yağ yakımına yardımcı olan hem de vücut için pek çok faydası bulunan bir gıda takviyesidir...

Lohusa Korsesi Kullananlar ve Öneriler

Lohusa Korsesi Kullananlar ve Öneriler

Lohusa korsesi; kadınların doğum sonrasında göbek bölgelerindeki sarkmaları giderebilmek için kullandıkları iç giysisidir...

Antioksidan Nedir? Antioksidan Seviyesi Yüksek Besinler

Antioksidan Nedir? Antioksidan Seviyesi Yüksek Besinler

Antioksidan; hücrelerde meydana gelebilecek hasarların önlenmesine yardımcı olan, vücudumuzun hem kendi ürettiği hem de dışardan bazı yiyecekler ile karşılayabildiği bir maddedir...

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Öldürücü mü?

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Öldürücü mü?

Domuz gribi; A tipi influenza virüsü olarak nitelendirilen, H1N1 olarak adlandırılan virüsün sebep olduğu ağır bir grip hastalığıdır...