yeniloji.com
Sağlık

Temizlik Hastalığının Bilimsel Adı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Temizlik Hastalığının Bilimsel Adı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Yorumlar
Yeniloji 1345 görüntüleme

Temizlik hastalığı; temizlik tutkunluğunun olması, kişinin her şeyi kirli olarak algılaması, her şeyi yıkama ya da silme eğilimde olması gibi durumların ifade olarak kullanılan rahatsızlığın adıdır.

Temizlik Hastalığının Bilimsel Adı Nedir?

Genel olarak halk arasında temizlik hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlığın bilimsel adı obsesif kompulsif kişilik bozukluğudur. Kişinin hem kendisini hem de ailesini olumsuz yönde etkileyen bu hastalığın kesin olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlıkta hasta kişi takıntılı bir şekilde temizlik yapmaktadır. Her şeyin kirli olduğunu düşünür ve tekrar tekrar aynı davranışları sergileyerek bu durumu düzeltmeye çalışır.

Temizlik hastalığı bir tür davranış bozukluğudur ve takıntılı düşüncelerin yer aldığı psikolojik bir rahatsızlıktır.

Temizlik hastalığının altında yatan rahatsızlıklara baktığımızda anksiyete bozukluğu, emin olamama ve aşırı derecede şüphecilik olması, saplantılı birtakım düşünceler yer almaktadır. Mantık dışı davrandığının farkında olan hasta bunu düzeltmeye çalışsa da başarılı olamamaktadır. İstem dışı davranışlarını devamlı olarak tekrarlayan kişi bu durumu engellemeye çalışmaktadır. Kişinin temizlik yaptıktan sonra herhangi bir şeyi tekrardan kirli hissetmesi bu obsesif bir düşüncedir. Eğer ki yıkadığı şeyi emin olmadığı için tekrar yıkar bu ise kompulsif davranıştır. Kişi obsesyon olarak nitelendirilen takıntılı düşüncelere sahiptir. Halk arasında titiz kelimesi asıl olarak temizlik hastalığının bir belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Temizlik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişinin evde devamlı temizlik yapması temizlik hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Hastalık ileri boyutlara ulaştığı zamanda kişi uyku haricinde kalan zamanlarını evde temizlik yaparak geçirmektedir. Sürekli ellerini yıkama eğiliminde olan hasta, elinin temiz olduğundan emin olamadığından tekrar tekrar aynı şeyi yapmaktadır. Eve misafir ya da başka biri geldiği zaman ardından kullandığı ve dokunduğu her yeri temizlemektedir. Gün içerisinde zamanının çoğunu temizliğe ayıran bu kişiler genel olarak nesnelerin kirli olduğunu düşünürler ve onları temizlemeden kullanmazlar.

Simetri ve düzen takıntısı bulunan bu hastalar aynı zamanda eskiyen eşyaları atmama ve biriktirme gibi davranışlar sergilerler. Banyo yaparken tam olarak temizlendiklerini düşünmezler ve tekrar tekrar vücutlarını yıkarlar. Dışarıda ya da evde herhangi bir şeye dokundukları zaman mikrop kapmış gibi hissedebilirler.

Temizlik Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın iyileştirilmesi için terapiler uygulanmaktadır. Temizlik hastalığının tedavisi ilaçla da olabilmektedir. Genel olarak sürecin hızlandırılması için ilaç ve psikoterapiler bir arada yürütülür. Hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra çok ilerlemeden tedavi için başvurulursa kısa süre içerisinde sonuç alınabilmektedir. Hastalık ilerledikçe davranışlar ve semptomlar da ilerleme gösterir. Bu nedenle kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Temizlik Hastalığının Yorumları Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişide görülen temizlik hastalığının yorumlarına baktığımızda daha çok kadınlar görüldüğünü belirtebiliriz. Fizyolojik ya da psikolojik sebeplerden ötürü meydana gelebilmektedir. Çevrenizde ya da kendinizde bu tarz bir hastalık söz konusu ise mutlaka destek alınız ve doktora başvurunuz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çelik Korsenin Omurga ve Kamburluk İçin Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Zararları

Çelik Korsenin Omurga ve Kamburluk İçin Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Zararları

Çelik korse; içerisinde bulunan çelik balenler sayesinde bel ve sırt bölgesinin daha rahat durmasını sağlayan, göğüs bölgesinden leğen kemiğine kadar vücudu tamamen saran korse modelidir...

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyinde yer alan sorunlar ile birlikte vücutta hareketlerin akıcılığının ve uyumunun sağlanamaması durumu parkinson hastalığı olarak isimlendirilmektedir...

Keton Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Zararları

Keton Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Zararları

Keton diyet; karbonhidrat ve protein alımının kısıtlandırılmasını sağlayan ve yağ alımının artmasına destek olan, normal bir diyette bulunmayan gıdaların enerji sağlayıcı olarak kabul edildiği bir beslenme programıdır...

Ceviz Zayıflatırmı? Ceviz ile Kilo Vermek

Ceviz Zayıflatırmı? Ceviz ile Kilo Vermek

Ceviz; oldukça faydalı etkileri sayesinde hem kilo vermeye hem de kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bir besin olarak bilinmektedir...