yeniloji.com
Sağlık

Entübe Nedir? Ne Kadar Sürer?

Henüz yorum yazılmadı
Entübe Nedir? Ne Kadar Sürer?
Yeniloji 3426 görüntüleme

Entübe; solunum güçlüğü oluşması ya da böyle bir riskin meydana gelmesi durumunda, hava yolunun açıklığını sağlamak, gerekli durumlar ilaç verilmesi işlemini gerçekleştirmek amacı ile suni bir solunumun gerçekleştirilmesi için birtakım özel araçlarla solunum alanına ağız ve burun aracılığıyla bir tüp yerleştirilmesidir.

Entübe Nedir? Entübasyon Ne Demek?

İleri hava yolu açma tekniklerinden biri olan entübasyon; oksijen vermek, solunumu kontrol altında ve güvende tutmak, katı ve sıvı maddelerin akciğere kaçmasını önlemek amacı ile yapılır. Bu uygulamanın yapıldığı kişi ise entübe hasta olarak nitelendirilir. Kişi belli nedenlere bağlı olarak kendi kendine solunum gerçekleştiremediği zaman, kişinin solunuma devam etmesi ağızdan nefes borusuna uzanan bir boru takılması işlemidir. Bu işlem aynı zamanda ilaç vermek için de uygulanmaktadır.

Entübe; pek çok ameliyatta uygulanan bir yöntemdir ve amaç sağlıklı solunumun sağlanabilmesidir.

Son zamanlarda entübasyon, entübe ve entübe hastalar konusunda pek çok kişi bilgi arayışına geçmiştir. Entübe solunum sıkıntısı yaşayan hastalara acil durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Bu işlemi uygulamak için hem hızlı hem dikkatli olmak gerekmektedir. Entübasyon kararı direkt olarak değil birtakım klinik bulgulara dayanarak verilmektedir. Bu yöntem ile ilaç verme aşamasında hastanın birtakım hastalıkları göz önünce bulundurulmalıdır.

Entübe Ne Kadar Sürer?

Solunum sıkıntısı kronik olarak astım gibi hastalığı olan kişiler için oldukça zor bir süreçtir. Akciğerlerde meydana gelen herhangi bir deformasyon yeterli nefes alamamaya bağlı olarak diğer organların çalışmasını engelleyebilmektedir. Bağışıklık sistemimiz genel olarak vücudu koruma görevi üstlenen ve virüslerle mücadele eden bir savunma merkezidir. Covid-19 gibi akciğere zarar veren ve tahribat meydana getiren virüsler kısa süre içerisinde solunum sıkıntısı meydana getirmektedir. Bu tarz durumlarda hastalara entübasyon uygulanmaktadır.

Entübe edilen hasta, kendi başına yeterli nefes alabilir duruma geldiğinde entübasyon sonlanmaktadır. Entübe sürecine ilişkin birtakım net bir zaman dilimi belirtmek çok doğru olmamaktadır. Bu süreç bazı zamanlarda çok fazla uzayabilmektedir. Bu süre uzadıkça durum daha zor bir hal almaktadır. Fakat hastanın sağlığı için bu sürecin kısa tutulması da tavsiye edilmemektedir. Uzmanlarda hastanın en kısa sürede kendi başına nefes alabilir duruma gelmesi için çabalamaktadır. Entübe süresi 22 günü geçtikten sonra uzun süre entübasyon olarak adlandırılan trakeostomi dönemine geçilebilmektedir.

Entübe Hasta İyileşir mi?

Entübe sırasında hastanın öksürmemesi ve bu durumdan rahatsız olmaması için uyumasına yönelik ilaçlar verilmektedir. Hastalığa göre bu ilaçlar devamlı olarak verilebilmektedir. Solunum yetmezliği sıkıntısı aşılana kadar hasta entübe edilmektedir. Belli bir süre sonrasında hasta kendi başına nefes almaya başladığında ise entübasyon sonra erer. Hastanın iyileşmesi için yapılan bir işlemdir ve bu uygulamada önemli olan hastalığın tedavi edilebilmesi, solunum sıkıntısı oluşturan nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Entübasyon Tüpü ve Cihazı Nedir?

Medikal ürünler olan tüp ve cihaz uzman kişilerin pratik bir şekilde kullanabileceği şekilde hazırlanmıştır. Tüp, ağız ya da burun yolu ile solunum yoluna yerleştirilir ve hastanın rahat nefes alması sağlanır. Entübasyon işlemi uzman hekimler tarafından uygulanır ve uygulanması için belirli şartları vardır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Dişlerin arasındaki bakteri plaklarını temizleyen ve aynı zamanda yemek artıklarını gideren diş ipi, dişlerin tamamen arındırılmasını ve temizlenmesini sağlayan bir üründür...

Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alüminyum folyo; yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesi için tercih edilen ve hemen hemen her mutfakta kullanılan bir maddedir...

Saç Dökülmesinin En Büyük Sebebi ve Çaresi Nedir?

Saç Dökülmesinin En Büyük Sebebi ve Çaresi Nedir?

Beslenme, toplum, genetik etkenler, yaş, cinsiyet ve benzeri birçok farklı faktörden kaynaklı ortaya çıkan saç dökülmesi, sağlık sorunudur...

Kakao Yağı Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Kullananlar

Kakao Yağı Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Kullananlar

Kakao yağı; yüksek oranda antioksidan özelliğine sahip olan, içeriğinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, mineralleri ve D vitamini, E vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini, A vitamini içeren, yüksek enerjili kakao bitkisinden elde edilen bir yağ çeşididir...