yeniloji.com
Sağlık

Entübe Nedir? Ne Kadar Sürer?

Henüz yorum yazılmadı
Entübe Nedir? Ne Kadar Sürer?
Yeniloji 4052 görüntüleme

Entübe; solunum güçlüğü oluşması ya da böyle bir riskin meydana gelmesi durumunda, hava yolunun açıklığını sağlamak, gerekli durumlar ilaç verilmesi işlemini gerçekleştirmek amacı ile suni bir solunumun gerçekleştirilmesi için birtakım özel araçlarla solunum alanına ağız ve burun aracılığıyla bir tüp yerleştirilmesidir.

Entübe Nedir? Entübasyon Ne Demek?

İleri hava yolu açma tekniklerinden biri olan entübasyon; oksijen vermek, solunumu kontrol altında ve güvende tutmak, katı ve sıvı maddelerin akciğere kaçmasını önlemek amacı ile yapılır. Bu uygulamanın yapıldığı kişi ise entübe hasta olarak nitelendirilir. Kişi belli nedenlere bağlı olarak kendi kendine solunum gerçekleştiremediği zaman, kişinin solunuma devam etmesi ağızdan nefes borusuna uzanan bir boru takılması işlemidir. Bu işlem aynı zamanda ilaç vermek için de uygulanmaktadır.

Entübe; pek çok ameliyatta uygulanan bir yöntemdir ve amaç sağlıklı solunumun sağlanabilmesidir.

Son zamanlarda entübasyon, entübe ve entübe hastalar konusunda pek çok kişi bilgi arayışına geçmiştir. Entübe solunum sıkıntısı yaşayan hastalara acil durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Bu işlemi uygulamak için hem hızlı hem dikkatli olmak gerekmektedir. Entübasyon kararı direkt olarak değil birtakım klinik bulgulara dayanarak verilmektedir. Bu yöntem ile ilaç verme aşamasında hastanın birtakım hastalıkları göz önünce bulundurulmalıdır.

Entübe Ne Kadar Sürer?

Solunum sıkıntısı kronik olarak astım gibi hastalığı olan kişiler için oldukça zor bir süreçtir. Akciğerlerde meydana gelen herhangi bir deformasyon yeterli nefes alamamaya bağlı olarak diğer organların çalışmasını engelleyebilmektedir. Bağışıklık sistemimiz genel olarak vücudu koruma görevi üstlenen ve virüslerle mücadele eden bir savunma merkezidir. Covid-19 gibi akciğere zarar veren ve tahribat meydana getiren virüsler kısa süre içerisinde solunum sıkıntısı meydana getirmektedir. Bu tarz durumlarda hastalara entübasyon uygulanmaktadır.

Entübe edilen hasta, kendi başına yeterli nefes alabilir duruma geldiğinde entübasyon sonlanmaktadır. Entübe sürecine ilişkin birtakım net bir zaman dilimi belirtmek çok doğru olmamaktadır. Bu süreç bazı zamanlarda çok fazla uzayabilmektedir. Bu süre uzadıkça durum daha zor bir hal almaktadır. Fakat hastanın sağlığı için bu sürecin kısa tutulması da tavsiye edilmemektedir. Uzmanlarda hastanın en kısa sürede kendi başına nefes alabilir duruma gelmesi için çabalamaktadır. Entübe süresi 22 günü geçtikten sonra uzun süre entübasyon olarak adlandırılan trakeostomi dönemine geçilebilmektedir.

Entübe Hasta İyileşir mi?

Entübe sırasında hastanın öksürmemesi ve bu durumdan rahatsız olmaması için uyumasına yönelik ilaçlar verilmektedir. Hastalığa göre bu ilaçlar devamlı olarak verilebilmektedir. Solunum yetmezliği sıkıntısı aşılana kadar hasta entübe edilmektedir. Belli bir süre sonrasında hasta kendi başına nefes almaya başladığında ise entübasyon sonra erer. Hastanın iyileşmesi için yapılan bir işlemdir ve bu uygulamada önemli olan hastalığın tedavi edilebilmesi, solunum sıkıntısı oluşturan nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Entübasyon Tüpü ve Cihazı Nedir?

Medikal ürünler olan tüp ve cihaz uzman kişilerin pratik bir şekilde kullanabileceği şekilde hazırlanmıştır. Tüp, ağız ya da burun yolu ile solunum yoluna yerleştirilir ve hastanın rahat nefes alması sağlanır. Entübasyon işlemi uzman hekimler tarafından uygulanır ve uygulanması için belirli şartları vardır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erkek Korsesi İşe Yarıyor mu? Nerede Satılır? Fiyatları Ne Kadar?

Erkek Korsesi İşe Yarıyor mu? Nerede Satılır? Fiyatları Ne Kadar?

Erkek korsesi; erkeklere özel olarak üretilmiş, incelmeye, sıkılaşmaya ve daha kaslı görünmeye yardımcı olan iç giyim ürünüdür...

Otizm Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Otizm Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Otizm, tüm dünyada sıklıkla görülebilen ve insanlarda çeşitli davranış bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır...

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menenjit; beyin ve omuriliği saran zarın iltihaplanması sonucunda oluşan, ateş, baş ağrısı ve ense sertliği gibi belirtilerle kendini gösteren oldukça tehlikeli bir hastalıktır...

Karıncalardan Kurtulma Yolları ve Yöntemi Nedir?

Karıncalardan Kurtulma Yolları ve Yöntemi Nedir?

Karıncalardan kurtulma yolları; zarar vermeden doğal yöntemlerle gerçekleştirilen, evde kolayca uygulanabilen ve ilaç içermeyen tariflerdir...