yeniloji.com
Sağlık

Neopren Nedir? Neopren Kumaşın Faydaları, Zararları, Özellikleri

1 yorum yazıldı
Neopren Nedir? Neopren Kumaşın Faydaları, Zararları, Özellikleri
Yeniloji 6257 görüntüleme

Neopren; sentetik bir kauçuk olarak ifade edilen, vücut ısısının artmasını sağlayan ve esnek yapısı sayesinde rahat hareket etmeye destek olan dayanıklı bir kumaştır.

Neopren Nedir, Ne Demek?

Kauçuk kullanımına ikame olarak nitelendirilen neopren, pek çok alanda kullanılan bir kumaştır. Dalgıç kıyafetlerinde, kimyasal yanıkların önlenmesini sağlayan eldivenlerde ve bölgesel incelme sağlayan korselerde kullanılmaktadır. Günlük hayatta karşımıza daha çok korse kullanımı ile çıkmaktadır. Vücut şekillendirme özelliği de bulunan bu korseler toparlanma ve incelme sağlamaktadır.

Neopren; oldukça esnek ve vücut ısısını arttıran, bu ısının korunmasını sağlayan ve nefes alma özelliği bulunan bir kumaş türüdür.

Neopren kumaş korseler vücuttaki ısının artmasına bağlı olarak metabolizmanın hızlanmasına destek olur ve bu zayıflama üzerindeki etkilerini göstermektedir. Artan ısı ile birlikte terleme meydana getirse de bu terleme kumaş tarafından emilir ve cildin tahriş olması engellenir. Nefes alan bir yağısı olduğu için cilde herhangi bir zararı olmamaktadır.

Neopren Kumaşın Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Çift yönlü esneme özelliği bulunan neopren kumaşlar, vücudun rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Her ne şekilde kullanılırsa kullanılsın vücudu saran ve bir o kadar da serbest bırakan bir yapısı bulunmaktadır. Isı arttıran özelliği sayesinde vücut ısısının artmasını ve korunmasını sağlamaktadır. Isı özelliği hem zayıflama hem de bel ağrılarının iyileşmesine önemli bir yer tutmaktadır. Isı metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve bu zayıflama konusunda oldukça önemlidir. Aynı zamanda kronik bel ağrılarında da ısı kasların rahatlamasını sağladığı için oldukça faydalı olmaktadır.

Neopren kumaş özellikleri bakımın kauçuğu andırmış olsa da yapı itibari ile oldukça farklıdır. Bu kumaş özellikleri sayesinde vücutta ödem oluşmasını engellemektedir. Fazla sıvının terleme yoluyla dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede şişkinlik gibi problemlerin oluşmasını engellemektedir. Esnek özelliği sayesinde gün içerisinde rahatça kullanılabilmektedir. Genel olarak korse şeklinde kullanılan bu kumaşlar kıyafetlerin altından belli olmayacak şekilde üretilmiştir. Bu özelliği sayesinde farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Neopren Kumaşın Zararları Nelerdir?

Genel olarak faydaları ile kendinden söz ettiren neopren kumaşın asıl olarak zararları bulunmamaktadır. Burada önemli olan nokta neoprenin nasıl kullanıldığı ve nasıl üretildiğidir. Neoprenin dışında bulunan kumaşın da önemi oldukça büyüktür. Kumaş az esnek olursa bu neoprenin esneme payını etkileyebilir. Bunların yanı sıra kullanım amacı ve şekli de önem taşımaktadır. Korse olarak kullandığınız neoprenin nefes alabilir özellikte olduğunda dikkat ediniz. Bunun yanında seçeceğiniz beden de önem taşımaktadır. Gün içerisinde rahatça kullanabilirsiniz fakat yatarken çıkarmanız vücudunuza rahatlık verecektir.

Neopren Korse Zayıflatır mı?

Kilo verme konusunda etkileri ile de andığımız neopren kumaşlar bölgesel incelme konusunda yardımcı olmaktadır. Özellikle spor ile desteklendiğinde kısa süre içerisinde sonuç almaya yardımcı olmaktadır. Vücutta sağlamış olduğu ısı metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımında etkili olmasını sağlamaktadır. Neopren kumaş cilt dostu ve yağ yakıcı özellikleri ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kullanacağınız ve satın alacağınız korsenin beden uygunluğuna önem vermeyi unutmayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 1 yorum )
dilek korkmaz

neopren kumaştan yapılan bir korse giyiyorum vücut şekillendirmek için inanılmaz faydası oldu. Göbeğim için kullanıyorum hem şekillendiriyor hem de terleterek yağları yakıyor müthiş

06 Nisan 2020 Pazartesi cevapla
Önerilen Yazılar
Topuk Dikeni Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olur?

Topuk Dikeni Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olur?

Topuk dikeni farklı nedenlere bağlı olarak topuk kemiğinin alt bölümünde kalsiyum birikmesi sonucu oluşan bir kemik çıkıntısıdır...

Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar

Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar

Çörek otu yağı, şifalı bir yağ olarak bilinmekle beraber çörekotu tohumlarının preslenmesiyle elde edilmektedir...

SDM Diyeti Nedir? SDM Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

SDM Diyeti Nedir? SDM Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

SDM diyeti; protein oranının yüksek, karbonhidrat ve yağ alımının düşük olduğu, diyetisyen tavsiyeleri ve kontrolleri ile yaklaşık olarak 10 gün süre ile uygulanan bir beslenme programıdır...

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Evreleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Evreleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tükenmişlik sendromu; yoğun ve stresi bir yaşantısı olan kişilerden meydana gelen, enerji düşüklüğü, yorgunluk ve bitkinlik gibi belirtiler ile kendini gösteren psikolojik bir durumdur...