yeniloji.com
Sağlık

Nefes Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Nefes Kokusuna Kesin Çözüm

Henüz yorum yazılmadı
Nefes Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Nefes Kokusuna Kesin Çözüm
Yeniloji 181 görüntüleme

Nefes kokusu; besinlerde yer alan protein ve bakteriler tarafından parçalanan h.pylori gastritinin bu parçalanma sonrasında amonyak oluşumuna neden olması ve sonrasında bu amonyağın nefes alışverişi ile dışarı atılması sonucunda ortaya çıkar.

Nefes Kokusu Neden Olur?

Çoğunlukla tüketilen gıdalarda dolayı değil bir sağlık probleminden ötürü kaynaklanan nefes kokusu, kan gazı şeklinde nefese karışan ve midede üretilen amonyaktan dolayı meydana gelir. Ağız kokusundan farklı olarak bir hastalığın semptomu şeklinde meydana gelen nefes kokusunun sebepleri genel olarak şöyledir:

Yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar, sindirim sistemini etkileyerek nefes kokusunun oluşmasına neden olmaktadır. Sadece ağızdan, mideden değil akciğerden gelen nefes kokusu da söz konusudur. Bu tarz bir problemde genel olarak sebep başka bir hastalığın varlığıdır.

Nefes Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusundan farklı olan nefes kokusu sadece ağız bakımının ihmal edilmesi ile değil, vücutta bir hastalığın varlığı sonrasında meydana gelir. Nefes kokusu nasıl giderilir diye baktığımızda asıl olarak var olan rahatsızlığın iyileştirilmesi gerekmektedir. Nefes kokusu olan kişiler göz yanması ya da yaşarması sorunu yaşabilmektedir. Nefes kokusundan kurtulmak için beslenmeye önem vermek gerekir. Aç kalmamaya ve aşırı yağlı beslenmemeye özen gösterilmelidir. Ayrıca bol su tüketimi önemlidir. Midenin besinleri daha rahat sindirmesi için su içmek önemlidir. Probiyotik açından zengin olan besinleri tüketiniz.

Nefes Kokusuna Kesin Çözüm

Genel olarak nefes kokusu bir hastalığı belirtisi olarak meydana geldiği için hastalığın tedavi edilmesi nefes kokusunun kesin çözümüdür. Böbrek ya da karaciğer bir rahatsızlık varsa, metabolizma hastalıkları söz konusu ise öncelikle bunların tedavi edilmesi gerekir. Bazı ilaçların kullanımı da nefes kokusuna neden olabilir. Midede ülser ya da gastrit olması, diş bakımının yetersiz yapılması, ağız kuruluğu, kullanılan tütün ürünleri, ya da vücuttaki bazı enfeksiyonlar nefes kokusuna neden olabilir. Bağırsaktan gelen nefes kokusu ya da herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanan nefes kokusunu gidermek için öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.

Nefes Kokusu Nasıl Anlaşılır?

Evinizde nefes kokusunu test etmek için bileğinizin iç tarafına tükürünüz. Yaklaşık olarak 10 saniye bekleyiniz. Sonrasında tükürüğünüzü koklayınız. Eğer kötü bir koku alıyorsanız nefes kokusu var demektir. Bir başka yöntem olarak ağzınızı avucunuzla kapatınız. Ağzınıza nefes veriniz. Eğer burnunuza kötü bir koku geliyorsa bu da nefes kokusunu işaret etmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Detoks Yapmak Zayıflatırmı? Zayıflama Detoksu Nasıl Yapılır?

Detoks Yapmak Zayıflatırmı? Zayıflama Detoksu Nasıl Yapılır?

Detoks, vücudu toksin maddelerden arındırarak hem yağ yakımına yardımcı olur hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verir...

Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir? Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir? Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?

Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir? Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir? Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?

Afrikan cucumber meyvesi; boynuzlu kavun ismi ile bildiğimiz, ülkemizde Alanya ve çevresinde yetişen, anavatanı Afrikan olan bol vitamin ve mineral barındıran bir meyvedir...