yeniloji.com
Sağlık

B6 Vitamini Ne İşe Yarar? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
B6 Vitamini Ne İşe Yarar? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 90 görüntüleme

B6 vitamini; vücutta depolanmayan, suda eriyen, ışığa ve alkali ortama duyarlı olan ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan bir vitamindir.

B6 Vitamini Ne İşe Yarar?

Sinir sisteminin sağlığı ve aynı zamanda hormonal dengenin sağlanması açısından B6 vitamini oldukça önemlidir. Bu vitamin vücudun proteinleri sentezleyebilmesi, şeker-karbonhidrat-yağ ve magnezyum metabolizmanın işlevselliğinin artırılması ve sinir sisteminde etkileşim sağlanması için gerekli olan bir vitamindir. Bağışıklık için gerekli olan ve vücuda enerji veren bu vitamin aynı zamanda kan hücrelerinin oluşmasına da yardımcı olmaktadır.

B6 vitamini et, karaciğer, tahıllar, kuru baklagil ve böbrekte bulunmaktadır.

B6 vitamini sağlıklı bir vücut için gereklidir. Özellikle bebeklik döneminde anne sütü içmemiş, hazır mama tüketerek büyümüş olan bireyler için B6 vitamin ihtiyacı, anne sütü içerek büyümüş kişilere göre daha fazladır. Kaliteli protein alan kişilerde bu vitamine çok fazla ihtiyaç duyulmamaktadır. Normal olarak kişinin ihtiyacı günlük 1.5-2 gram olarak belirtilmektedir. Bu vitamin vücut metabolizmasının sorunsuz, dengeli ve düzenli bir şekilde çalışması için gereklidir. Aynı zamanda vücudu birtakım hastalıklardan koruduğu için de kesinlikle alınması gereken bir vitamindir.

B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücut sağlığı için oldukça önemli olan B6 vitamini eksikliğinin belirtilerinden biri yorgunluk ve bunun yanında cilt kuruluğu, dudak çatlaması gibi etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Dudak çatlamasının yanında dilde de kabarmalar meydana gelebilir. Bu vitaminin eksikliğine bağlı olarak vücutta birtakım döküntüler meydana gelebilir. Eksiklik derecesine göre döküntülerde artış ya da azalma meydana gelebilmektedir.

B6 vitamini eksikliğinde vücutta hücre yenilenmesi yavaşlar. Buna bağlı olarak yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Egzama, iltihaplanma gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Çünkü bu vitamin eksik olduğunda cilt kuru ve egzama bir kuru cilt problemidir. Vücutta çinko emiliminin gerçekleşmesi tam olarak sağlanamaz. Sinir sistemini olumsuz yönde etkileyen bu eksiklik depresyon oluşumuna neden olabilmektedir. Vücutta protein sentezlenmesi meydana gelemeyeceği için kaslar zayıflar ve bununla beraber ağrılar artabilir. Ayrıca sinir sisteminin işlevselliğinin azalmasına bağlı olarak görme de zayıflık gibi problemler meydana gelebilmektedir.

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

Vücutta B6 vitamini eksikliğinin giderilmesi için düzenli ve dengeli beslenme uygulanması gerekmektedir. Bu vitaminin eksikliği gıdalardaki katkı maddeleri olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle daha doğal beslenmek gerekmektedir. Muz, ıspanak, sarımsak, avokado, balık, kırmızı et, tavuk, bira mayası, havuç, buğday unu, kepek ekmeği gibi besinlerde bulunmaktadır. Bu besinlerin düzenli tüketilmesi sayesinde vücutta B6 vitamini eksikliği oluşmamaktadır. Bunların yanı sıra B6 içeren takviyeler de bulunmaktadır. Doktorların gerekli görmesi halinde bu takviyelerden yararlanılabilir.

B6 Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Eksikliğinde olduğu gibi B6 fazlalığında da birtakım rahatsızlıkla oluşabilmektedir. Ciltte hassasiyet, ağrılı lezyon, iştah kaybı, mide bulantısı, karın ağrısı, yürüme güçlüğü, uyuşukluk, kontrol kaybı, baş ağrısı ve kan akışını kontrol eden sinirlerde düzensizlik meydana getirebilir. Bu nedenle belirli miktarlarda depolanmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Takvim Yöntemi Nedir? Takvim Yöntemiyle Hamilelikten Korunma

Takvim Yöntemi Nedir? Takvim Yöntemiyle Hamilelikten Korunma

Hamilelikten korunmak için takvim yöntemi kullanmayı düşünen çiftler, doğru hesaplamaları yaptıklarında bunda başarılı olabilirler...

Büstiyer Nedir? Büstiyer Ne İçin Kullanılır?

Büstiyer Nedir? Büstiyer Ne İçin Kullanılır?

Büstiyer; göğüs bölgesinden başlayarak bel bölgesine kadar inen, inceltici ve toparlayıcı özelliği sayesinde daha zayıf gözükmeyi sağlayan bir iç giysi modelidir...

Çok Su İçmenin Zararları Nelerdir? Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Çok Su İçmenin Zararları Nelerdir? Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Çok su içmek; Sağlığımız için faydalı bir alışkanlık olsa da aşırıya kaçmak hyponatremia yani diğer anlamı ile su zehirlenmesi gibi etkiler meydana getirebilmektedir...

Fibromiyalji Nedir? Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji Nedir? Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji; yumuşak doku romatizması olarak bilinen ve vücutta belli bölgelerde ağrı meydana getire bir rahatsızlıktır...