yeniloji.com
Beslenme

Peynir Altı Suyu Nedir? Faydaları, İçenler ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Peynir Altı Suyu Nedir? Faydaları, İçenler ve Zararları
Yeniloji 99 görüntüleme

Peynir altı suyu; peynir üretimi sırasında dinlendirilen peynirlerin bırakmış olduğu beyazımsı bir renge sahip olan, hafif ekşi kokan duya verilen isimdir. Peynir altı suyu faydaları, içenler, zararları, içenler hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Peynir Altı Suyu Nedir?

Yapılan birtakım araştırmalara göre güçlü antibiyotik etkisi bulunan peynir altı suyu, vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayarak kanserli hücrelerinin oluşumuna engel olan bir besindir. Özellikle ev yapımı peynirlerden elde edildiği zaman daha faydalı olan bu su, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getirmektedir. Güçlü bir protein kaynağı olan peynir altı suyu, toz haline getirilerek protein değeri artması istenen besinlere eklenebilmektedir. Zengin bir içeriğe sahip olan bu besinin insan sağlığı açısından birçok önemli faydası bulunmaktadır.

Peynir Altı Suyu Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki kalsiyum emiliminin artmasını sağlayarak kemik sağlığına katkı sağlayan peynir altı suyu aynı zamanda kemiklerin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Peynir altı suyu ne işe yarar diye merak ediyorsanız sizler için şu şekilde cevaplandırabiliriz:

 • Peynir altı suyu proteini, vücutta arındırıcı ve toksin atıcı etki meydana getirerek kanser hücrelerinin oluşumunu ve yayılımını önlemektedir.
 • İlerleyen yaşlarda sıklıkla görülen kemik erimesinin nedeni genel olarak kalsiyum mineralinin vücut tarafından emiliminin yeteri kadar yapılamamasından kaynaklanmaktadır. Vücuttaki kalsiyumu ve emilimini artıran peynir altı suyu kemikleri güçlendirir ve ilerleyen yaşlarda da sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Kandaki şeker oranını dengeler. böylece şeker hastaları için faydalıdır. Ayrıca ani açlık krizlerini önleyerek zayıflamaya katkı sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar be enfeksiyonlu hücrelerin giderilmesine yardımcı olur. Soğuk havalarda üst solunum yolu hastalıklarının önlenmesi için etkili olur.
 • Önemli bir protein kaynağı olan peynir altı suyu içildiği zaman ya da cilde sürüldüğünde içerisindeki hylunorik asit sayesinde cilt tabakasını yeniler ve yaşlanmayı geciktirir. Cilt sağlığını korur. Bu özelliği sayesinde bazı özel yapım kozmetik ürünlerinde tercih edilmektedir.
 • Yemekten sonra tüketilen peynir altı suyu mide hazımsızlığını ve şişkinliğini gidermektedir.
 • Hamur işlerinde ve yemeklerde kullanıldığı zaman daha lezzetli olmasını sağlar.

Yetişkin bireyler için faydalı olmasının yanı sıra bebeklere peynir altı suyu ile yapılan tarifler de yararlıdır. Ek gıdaya geçen bebeklerin mamalarına ya da çorbalarına ekleyebilirsiniz.

Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır? İçenler ve Kullananlar

Uzmanların açıklamalarına göre ev yapımı peynir altı suyu daha faydalıdır. Peynirin süzülmesi ile elde edilen bir sıvı olduğu için evde bu suyu yapmak için peynir yapmanız gerekmektedir. Peynir altı suyu nasıl yapılır diye bakacak olursak eğer;

 • 1 litre kadar sütü tencerede kaynatınız.
 • Kaynamaya başlayan sütün içerisinde 2 çorba kaşığı sirke ya da limon ekleyiniz. Süt kesilmesi meydana gelen kadar sirke ya da limon suyu eklemeye devam edebilirsiniz.
 • Sonrasında kesilmeye ve pıhtılaşmaya başlayan süt yavaş yavaş peynir kıvamına gelecektir.
 • Daha sonra bir tülbent yardımı ile süzünüz. Tülbentin içinde kalan kısım peynirdir.
 • Süzme sonrasında altta kalan su peynir altı suyudur.

Eğer ki tatlı peynir altı suyu yapmak istiyorsanız süte limon ve sirke eklemeden önce maya ile mayalandırmanız gerekir. Böylece tatlı bir sıvı meydana gelecektir. Peynir altı suyu içenler genel olarak evde yapılmış olanı tercih etmektedir. Sizler de kullanan herkes gibi bu sağlıklı tariften yararlanabilirsiniz.

Peynir Altı Suyunun Zararları Var mı?

Birçok kişi peynir altı suyu içilir mi ve yan etkisi olur mu diye merak etmektedir. İçeriğinde yer alan yüksek protein özelliği sayesinde pek çok kişi tarafından kullanılan peynir altı suyu, aşırı miktarda tüketilmediği zaman bir yan etki meydana getirmemektedir. Aşırı tüketilen peynir altı suyu böbreklere zarar verebilir. Aynı zamanda ishale de oluşturabilir. Bundan dolayı dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir.

Peynir Altı Suyu ile Tarifler Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Peynir altı suyu ile kek yapabilir ve çorba tarifine ekleyebilirsiniz. Bir sonraki süt kesme işleminde bu sıvıdan yararlanabilirsiniz. Çorbaların içerisinde kıvamın artması için kullanabilirsiniz. Etin marine edilmesi için yararlanabilirsiniz. Poğaça, açma, ekmek gibi hamurişlerinde kullanabilirsiniz. Peynir altı suyu kullanımı sadece beslenme alanında değildir. Cilt ve saç sağlığı için de tercih edilebilmektedir. Eğer peynir altı suyu nasıl saklanır diye öğrenmek istiyorsanız çabuk bozulabilen bir yapısı olduğundan buzlukta ya da buzluk kalıplarında dondurularak saklanması gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sigara İçenler İçin Akciğer Temizleme Kürü Tarifi

Sigara İçenler İçin Akciğer Temizleme Kürü Tarifi

Akciğerler alınan zararlı maddeler sebebiyle büyük bir hasara uğrayabilirken sigara içenler için akciğer temizleme kürü sayesinde bu zehirli maddeler kısa sürede vücuttan dışarı atılabiliyor...

Siyah Pirinç Nedir? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zayıflatır mı?

Siyah Pirinç Nedir? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zayıflatır mı?

Siyah pirinç; buğdaygiller familyasına ait, yüksek oranda antioksidan etkisi barındıran ve bu özelliği sayesinde süper besin olarak betimlenen bir besindir...

Hızlı ve İşe Yarayan Göbek Eritme Yöntemleri

Hızlı ve İşe Yarayan Göbek Eritme Yöntemleri

Bel bölgelerindeki fazlalıklardan sıkılan kişiler, hızlı ve işe yarayan göbek eritme yöntemleri sayesinde çok daha çekici bir görünüme kavuşma fırsatını elde edeceklerdir...

Göbek ve Basen Toparlayıcı Korse Kullananlar ve Etkileri

Göbek ve Basen Toparlayıcı Korse Kullananlar ve Etkileri

Göbek toparlayıcı korse; kadınların en çok şikayetçi olduğu göbek ve basen bölgelerindeki fazla kiloların gizlenmesine yardımcı olur...