yeniloji.com
Beslenme

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir? Tuzu Nasıl Alınır? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir? Tuzu Nasıl Alınır? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 262 görüntüleme

Asmagiller familyasından olan asma yaprakğı özellikle Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan, gıda olarak tüketilebilen ve içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde birçok şifa sağlayan bir bitki türü olarak nitelendirilmektedir.

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Gerek yaprağı gerekse yaprağının sap kısımları faydalı olan asma yaprakları, başlı başına şifa kaynağı olarak nitelendirilen bir bitki çeşididir. Lezzetli olmasının yanı sıra içerisinde yer alan vitaminler sayesinde sağlığı olumlu yönde etkileyen bu yapraklar göz sağlığını, boşaltım sistemini iyileştirir ve kansızlık oluşumunu önler. Asma yaprağının faydalarına şu şekilde değinmek mümkündür:

  • Asma yaprağının en önemli etkilerinden biri kansızlığın önlenmesidir. İçerisinde bol miktarda demir barındıran bu yapraklar, kırmızı kan hücrelerinde alyuvarların oluşmasına yardımcı olur. Demir emiliminin gerçekleşmesini sağlayan c vitamini ile desteklendiği zaman anemi rahatsızlığının giderilmesi için oldukça etkilidir.
  • A vitamini bakımından zengin olan bu yapraklar göz sağlığını korumakta ve iyileştirmektedir. Üç asma yaprağından oluşan bir porsiyon 124 mg A vitamini sağlar. Bu günlük alınması gereken A vitamininden yaklaşık olarak %10 daha fazladır. A vitamini vücudun rodopsin oluşturmasına destek olur. Bu da loş ışıkta görüş kalitesinin artmasını sağlar. Rodopsin karanlıkla ve loş ışıkta net görmeyi sağlayan bir proteindir. A vitamini aynı zamanda bağışıklığın güçlenmesi için de etkilidir.
  • İçeriğinde yer alan çinko sayesinde bağırsak mukozasının korunmasını sağlayan asma yaprakları, bağırsakların onarılmasını sağlar. Baş ağrısını de hafifletir. Asma suyu içilir mi diye merak ediyorsanız bu yaprakları kaynatıp suyunu içtiğiniz zaman sindirim sistemi üzerinde başta mide ve bağırsak olmak üzere pek çok etkisini görebilirsiniz. Asma yaprağı mideye dokunur mu diye sık sık sorulur. Fakat mide için bir yan etkisi bulunmamaktadır.
  • Varisli damar oluşumunun önlenmesi ve giderilmesi için etkilidir. 1 avuç asma yaprağını ince ince kesip, 1 litre suda kaynatınız. Kaynadıktan sonra suyunu süzünüz. Günde 3 defa yarım çay bardağı kadar içiniz. Bu şekilde venöz yetmezlik sonrasında gelişen varislerin oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • Mikrop giderici etkisi sayesinde ağrı yarası olarak bilinen aftların iyileşmesini sağlayan bu yapraklar, ayrıca diş eti problemlerini iyileştirir ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Dişlerin çürümesine neden olan bakterileri de önler. Birkaç parça asma yaprağını suda kaynatıp, soğuduktan sonra ağzınızı çalkalayacak şekilde kullanabilirsiniz.
  • Vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayan ve yağ yakımına katkı sağlayan bu besin aynı zamanda kilo vermeyi de destekler. Sindirimi düzenler ve kabızlık oluşumunu önler.
  • Asma yaprağı suyunun saça faydaları bulunmaktadır. Kepek ve dökülme problemlerini önlerken aynı zamanda saçların daha sağlıklı, canlı ve parlak olmasını sağlar.

Folik asit bakımından zengin olan asma yaprağı çiğ yenir mi diye merak edilmektedir. Genel olarak dolma yapımında kullandığımız bu yaprakları çiğ olarak yiyebilir ya da turşu şeklinde tüketebilirsiniz.

Asma Yaprağının Tuzu Nasıl Alınır?

Genel olarak salamura yaprak olarak kullanılan asma yapraklarının tuz oranının yüksek olması onun işlenmesini biraz zorlaştırmaktadır. Asma yaprağının tuzunu almak için öncelikle yapraklar salamura olarak işlenir ve sonrasında pet şişelere ya da kavanozlara basılır. Bu süreçte tuzu azaltılmış salamura suyu hazırlanır ve yaprakların içerine doldurulur. Bu işlem sayesinde yapraklardaki tuz oranı oldukça azalır. Evde ise yaprakları sarmadan önce yaklaşık olarak 2 saat boyunca suda bekletmeniz tuz oranının azalması için etkili olacaktır.

Asma Yaprağının Zararları Nelerdir?

Birçok kişi asma yaprağı gaz yapar mı ya da yan etkisi var mı diye merak etmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki asma yaprağının bir zararı bulunmamaktadır. fakat salamura olarak tuzda bekletildiği için böbrek ve tansiyon hastaları için faydalı değildir. Bundan dolayı kullanım öncesinde mutlaka suda bekletilmeli ve tuz oranı azaltılmalıdır. Bunun yanı sıra sodyum tüketmemesi gereken kişilerin de uzak durması gerekir.

Asma Yaprağının Fiyatı Ne Kadar?

Pazarlarda ve marketlerde bulabileceğiniz asma yaprağının fiyatı oldukça uygundur. Asma yaprağı satın almak için en iyi asma yaprağı cinsini araştırmanız gerekir. Yaprakların büyük olması, damarlarının önce olması lezzeti açısından önem teşkil etmektedir. Alırken bunlara dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Boyası Elden Nasıl Çıkar? Kaç Günde Çıkar?

Saç Boyası Elden Nasıl Çıkar? Kaç Günde Çıkar?

Saç boyası ele bulaştığı zaman normal şekilde çıkmaz ve saç boyasını elden çıkarmak için bazı yöntemlerin uygulanması gerekir...

Papatya Suyu Nasıl Yapılır? Saçı Açar mı? Kullananlar ve Yorumlar

Papatya Suyu Nasıl Yapılır? Saçı Açar mı? Kullananlar ve Yorumlar

Papatya suyu; doğal bir şekilde saç renginin 1-2 ton açılmasını sağlayan ve çoğunlukla bunun için kullanılan, aynı zamanda cilt sağlığı için de faydaları olduğu bilinen bir bitki suyudur...

Siyah Turp Bal Kürü Nasıl Yapılır? Ne Kadar İçilir?

Siyah Turp Bal Kürü Nasıl Yapılır? Ne Kadar İçilir?

Siyah turp bal kürü, öksürüğün kesilmesi için çok kısa sürede etki yaparken birçok kişinin ilk başvurduğu yöntem olarak bilinmektedir...

Likopen Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Likopen Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Likopen; insan sağlığı için gerekli ve faydalı olan antioksidanı içeren bir bitki besinidir...