yeniloji.com
Bakım

Hamileyken ve Adetliyken Saç Boyanır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Hamileyken ve Adetliyken Saç Boyanır mı?
Yeniloji 178 görüntüleme

Hamileyken ve adetliyken vücutta birtakım hormonal değişimler meydana gelir ve saç boyaları kimyasal bileşenler barındırabileceği için bu dönemlerde saç boyatmak çok fazla önerilmemektedir.

Hamileyken Saç Boyanır mı?

Hamilelik dönemi anne adayı için vücudunun her zerresinde farklılıklar sezebileceği bir dönemdir ve vücut hormonlarında birçok değişim söz konusu olmaktadır. Bu hassas dönem içerisinde anne adayı her şeye dikkat etmeli ve özen göstermelidir. Bunlardan birisi de kimyasal bileşenlerden sakınmaktır. Gebelik döneminde merak edilen sorulardan bir tanesi saç boyatmanın sakıncalarıdır. Bu dönemde saç boyatmak bazı kimyasal bileşenlerin vücuda girmesine neden olabileceği için sakıncalı gösterilmektedir.

Gebelikte saç boyama, saç derisi ve kan yolu ile kimyasal maddelerin vücuda girmesine ve bebeğe ulaşmasına neden olabilir.

Saç boyatmak hamilelik döneminde birçok uzman tarafından sakıncalı görülmektedir. Bu dönem içerisinde 4. aydan sonra doğal ve kimyasal madde içermeyen boyalar ile saç boyatılabileceği belirtilse de asıl olarak en sağlıklısı gebelik boyunca bu tarz durumlardan uzak kalmak olarak belirtilmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayı için asıl olarak herhangi bir şekilde boyama işlemi tavsiye edilmemektedir. Eğer ki çok fazla isteniyorsa 4. aydan sonra kimyasal herhangi bir bileşen içermeyen boyaların tercih edilebileceği belirtilmektedir.

Adetliyken Saç Boyanır mı?

Adet dönemi, düzenli yumurtlama döngüsü yaşayan kadınlarda her ay görülen bir durumdur. Adet döneminde vücut her ay kendini gebeliği hazırlar gibi hazırlar ve döllenmeyen yumurta kanama olarak dışarı atılarak vücudun temizlenmesi sağlanmaktadır. Bu dönem hormonal olarak değişimlerin yaşandığı bir durumdur. Bu nedenle saç boyatmak için adet dönemi içerisinde çok fazla önerilmemektedir.

Kadınlar genel olarak saçlarına çok önem verirler ve saçlar güzellik algısında her zaman ön planda olmaktadır. Saç boyatmak değişiklik arayan kadınlar için vazgeçilmez bir tutkudur. Fakat adet döneminde saç boyatmak istenilen rengi elde edememeye neden olabilir. Şöyle ki bu dönem içerisinde meydana gelen hormonal değişimler sonucu oluşan vücut ısısı artışı boyanın renginde bazı değişikliklere neden olabilir. Yani bu dönem içerisinde saç boyatmak sağlık açısından bir sorun teşkil etmemektedir fakat boyanın rengi için bazı sorunlar oluşabilmektedir.

Gebelikte Saç Boyamanın Zararları Nelerdir?

Saç boyalarının gebelik döneminde fetüs üzerinde meydana getirebileceği anormallikler sonucu gebeliğin zarar görüp görmeyeceği merak edilmektedir. Yapılan incelemeler bunun doğrudan bir zarar meydana getirdiğini göstermese de olasılığının artabileceğini belirtmektedir. Cilt üzerinde direk olarak vücuda nüfuz edebileceği için doğumsal anormalliklerin artmasına neden olabilmektedir. Özellikle kuaförlerde çalışan anneler bu konuda daha fazla dikkat etmelidir. Saça boyama sırasında soludukları hava nedeniyle vücutlarına giren kimyasal bileşenlerin bazı çocuklarda doğum kilosunun daha düşük olmasına yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle kuaförlerdeki anne adaylarının bu dönem içerisinde dikkatli olması gerekmektedir. Çalışmaya sık sık ara vermeli ve koruyucu eldivenleri düzenli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.

Regl Döneminde Saç Boya Tutar mı? Zararları Nelerdir?

Kadınlar için oldukça hassas bir dönem olan regl döneminde saç boyatmanın vücuda zararı olmamaktadır. Fakat bu konuda genel şikayetler saç rengini istenilen şekilde olmaması durumudur. Regl döneminde eğer ki saç boyatmak istiyorsanız köklü değişimler değil basit işlemler yaptırmaya dikkat ediniz. Böylece renk konusundaki sıkıntının giderilmesi sağlanabilir. Hamileyken ve adetliyken saç boyama konusunda daha dikkatli olmaya özen göstermek gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Afrika Uyku Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Etkeni ve Tedavisi

Afrika Uyku Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Etkeni ve Tedavisi

Afrika uyku hastalığı; hem insanlarda hem de hayvanlarda görülebilen, parazitin vücuda enfekte olması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır...

Neotex Erkek Termal Zayıflatıcı Terleme Atleti ve Taytı

Neotex Erkek Termal Zayıflatıcı Terleme Atleti ve Taytı

Neotex erkek termal zayıflatıcı atlet ve tayt modelleri, göbek bölgesindeki fazlalıkların gizlenmesini ve vücudun normalden birkaç beden daha zayıf daha ince gözükmesini sağlayan korse çeşitleridir...

Sırt Korsesi ile Yatılır mı? Nasıl Kullanılır?

Sırt Korsesi ile Yatılır mı? Nasıl Kullanılır?

Sırt korsesi; sırt ve bel ağrılarının giderilmesi, omurgadaki eğriliklerin düzeltilmesi ve duruş bozukluğunun düzeltilmesi için etkili olan bir aparattır...

Situs İnversus Totalis Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Situs İnversus Totalis Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Situs inversus totalis; vücutta abdominal ve torasik organların ayna şeklinde yer değiştirmiş şekilde lokasyon oluşturması durumuna verilen isimdir...