yeniloji.com
Bakım

Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları, Cihazı ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları, Cihazı ve Zararları
Yeniloji 209 görüntüleme

Kalıcı makyaj; günlük hayatta pek çok kadının tercihi olan ve cilt kullanımına uygun olarak üretilmiş olan boyaların iğne aracılığı ile derinin üst kısmına işlenmesi uygulamasında verilen isimdir.

Kalıcı Makyaj Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Mikro-pigment uygulaması olarak tanımlanan kalıcı makyaj uygulaması, doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altındaki tabakaya aşılanması işlemine verilen isimdir. Katkı ve koku maddesi içermeyen maddelerden elde edilen bu işlem kalıcı dövme ile karıştırılsa da farklıdır. Eperdermise uygulandığı için bir ömür boyu değil, bir süre kalıcı olmaktadır. Kalın kaşların, kontürlü ve dolgun dudakların moda olması ile kalıcı makyaja olan ilgi artmaktadır. Kalıcı makyaj nerelere yapılır diye baktığımızda göz, dudak ve kaş olmak üzere 3 bölgeye uygulanmaktadır. Kalıcı makyaj çeşitlerine baktığımızda en çok tercih edilen yöntemleri microblandig ve micropigmentasyondur. Micropigmentasyon bu uygulama için kullanılan ilk tekniktir. Bu işlemde dövmeye benzer uygulamalar yapılmaktadır. Micropigmentasyon uygulamada iğne ile işlem yapılırken, microblanding uygulamada özel bir kalem bulunur ve kıl görüntüsü yaratan çizikler atılarak doğal bir görünüm meydana getirilir.

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Parlak ve yüzeysel görünen makyaj uygulamasına göre daha doğal olan kalıcı makyaj, makyajın temizlenmesi, tazelenmesi, yenilenmesi ve ekleme yapılması gibi durumların ortadan kaldırılmasını sağladığı için hem zaman hem de para tasarrufu sağlamaktadır. Kalıcı makyaj uygulaması iki şekilde yöntem ile yapılmaktadır. Genel olarak bu güzellik uygulaması mikro, steril ve tek kullanımlık bir iğne ile gerçekleştirilir. Doğal içerikli renkler epidermis tabakaya işlenir. Genel olarak alerjik olmayan renkler ve katkı maddesi içermeyen ürünler ile yapılmaktadır.

Kalıcı kaş makyajı ile dökülen, seyrek olan kaşların doldurulması, düşük kaşların kaldırılması, kaşlara şekil verilmesi gibi işlemler gerçekleştirilmektedir. Uygulama sonrasında 5-15 gün içerisinde renk tam olarak oturmaktadır. Başlarda koyu olsa da sonradan doğal bir görünm meydana gelmektedir. Kalıcı makyaj dudak için çok sık tercih edilmektedir. Genel olarak lokal anestezi ile yapılır ve 2 saat kadar bir işlem süresi sonrasında dudakların kontürlenmesi sağlanır. Acı hissedilmemektedir. Kalıcı eyeliner uygulaması bir diğer çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük gözlerin büyük, büyük gözlerin küçük gösterilmesi gibi etkiler bu uygulama ile gerçekleşmektedir. Bakışların daha çekici ve anlamlı gözükmesi sağlanır.

Kalıcı Makyaj Zararları Var mı? Kimlere Yapılır? Kimlere Yapılmaz?

Genel olarak lokal anestezi ile yapılan kalıcı makyaj uygulamaların acı hissedilmemektedir. Hemen her kadına uygulanabilen bu makyaj uygulaması, göz problemi olan, kaş ya da dudaklarında şekil bozukluğu bulunan ve makyaj yapmakta sağlık sorunları nedeniyle problem yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kaşları dökülen kadınlar, kirpikleri seyrek olanlar, dudaklarında renk kaybı olanlar da tercih etmektedir. Kalıcı makyajın yan etkileri renk veren malzemelerin uzun süre deride durması sonucunda birtakım olumsuzluklara yol açması sonucunda meydana gelir. Yüzde siyahlaşma, morarma, kaş ve kirpiklerde tamamen yok olma gibi durumlar söz konusu olabilir. Fakat bunlar steril olmayan yerlerde ve uzman olmayan kişilerce uygulandığı zaman meydana gelmektedir. Mutlaka işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü bu uygulama herkese yapılmaz. Kalıcı makyaj kimlere yapılmaz diye baktığımızda yara izi oluşturma eğilimi olanlara, tip1 diyabetli hastalara, AIDS virüsü bulunanlar, uygulama yerinde iltihaplı deri hastalığı olanlara, ağır bedense hastalığı olan kişilere ve benzeri duruma sahip hastalara yapılmamaktadır.

Kalıcı Makyaj Fiyatları ve Cihazı

Güzellik merkezlerinde kalıcı makyaj cihazı ile uygun fiyatlar ile bu uygulamayı yaptırabilirsiniz. Uygulamanın niteliğine ve işlemin bölgesine göre fiyatta bazı değişiklikler olabilmektedir. Steril olan, uzman kişilerin çalıştığı yerlerde yaptırmayı unutmayınız. Aksi durumda mikrop kapma gibi farklı etkiler ve tehlikeli sonuçlar meydana gelebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Boy Uzatma Kürü Nasıl Yapılır? İşe Yarıyor mu? Kullananlar ve Yorumlar

Boy Uzatma Kürü Nasıl Yapılır? İşe Yarıyor mu? Kullananlar ve Yorumlar

Boy uzatma kürü; henüz gelişim çağında olan çocukların boylarının daha fazla ve daha hızlı uzaması için önerilen doğal içerikli ve besleyici bir karışımdır...

Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen unutkanlık, modern yaşamın getirmiş olduğu stres ve birtakım olumsuz şartlar sonucunda gerçekleşen, aynı zamanda farklı hastalıkların belirtisi olarak da nitelendirilebilen bir durumdur...

Akciğer Temizleyen Gıdalar ve Kürler Nelerdir?

Akciğer Temizleyen Gıdalar ve Kürler Nelerdir?

Hava kirliliği ve sigara tüketimi akciğerlerin içerisine zehirli maddelerin dolmasına sebep olurken kullanılacak olan gıdalar ve hazırlanacak olan kürler ile birlikte bu zehirli maddelerin vücuttan atılması ve akciğerin temizlenmesi mümkün olmaktadır...

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide yanması çok sıklıkla görülen bir rahatsızlık olurken çoğu zaman çok önemsemeden kısa süreli tedavileri uygulanır...