yeniloji.com
Beslenme

Tahinin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Yan Etkileri Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Tahinin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Yan Etkileri Var mı?
Yeniloji 1749 görüntüleme

Omega-3 ve omega-6 açısından zengin olan, aynı zamanda içerisinde kalsiyum, protein, potasyum, manganez, demir ve sodyum barındıran tahin faydaları, besin değerleri ve içeriği sayesinde sıklıkla tüketilen ve insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir.

Tahinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

İçerisinde diyet lifi gibi yararlı yağ asitleri barındıran tahin, içerisindeki vitamin ve mineral içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Vücudu formda tutmaya yardımcı olan bu besin aynı zamanda alkali mineral barındırdığı için kilo verme konusunda da etkili olmaktadır. Tahinin içeriğinde yer alan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sinir dokularının onarılmasını sağlar ve bu etki sayesinde beyni güçlendirir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatan, düşünme ve hafıza kuvveti sağlayan bu besin, beyin fonksiyonlarının daha aktif olmasını sağlamaktadır.

Kalp sağlığının korunmasını sağlayan tahinin faydalarına baktığımızda kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve dengelenmesine yardımcı olduğunu belirtebilir. Bununla birlikte iltihap kaynaklı kardiyavasküler hastalıkların tedavisinde de etkin olmaktadır. Antioksidan açısından zengin olan tahinin içeriğine baktığımızda bakır minerali açısından zengin olduğunu görmekteyiz. Bu özelliği astım hastalarının hava yollarının genişlemesine ve romatoid artrit hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum barındırması sayesinde kemik sağlığının iyileşmesine de destek olur.

Demir, selenyum ve çinko bakımından zengin olan tahin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kış ayların pekmez ile birlikte karıştırıldığı zaman hastalık, kırgınlık ya da halsizlik gibi durumların önlenmesi sağlanabilir.

Organik Tahinin Mideye Faydaları Nelerdir?

Eğer midenizde ülser, gastrit gibi sağlık problemleri varsa, tahinin mideye faydalarından yararlanabilirsiniz. İçerisinde yer alan B, C, E vitaminleri sayesinde midede meydana gelen yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Sadece mide için değil bağırsaklar için de faydalı olan bu besin sindirim sisteminin daha aktif ve dengeli çalışmasını sağlar. Bilindiği gibi bağırsaklar beyinden sonra vücutta en önemli işleve sahip olan organdır. Tahin tüketimi ile bağırsak florasının onarılmasını sağlamaktadır. Yararlı bakterilerin çoğalmasını ve gaz, şişkinlik, kabızlık problemlerinin giderilmesini sağlamaktadır.

Tahinin Kalorisi Ne Kadar?

Yaklaşık olarak 100 gram tahinin kalorisi 594,9 kcal kadardır. Orta porsiyon 30 gram tahinin kalorisi ise 175 kcal'dır. Kalori bakımından çok masum değildir ve bu nedenle aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Doğal ve organik bir şekilde üretilen tahinin içerisinde sadece susam yer almaktadır. Susam tohumlarından elde edilen bu besin, faydalı mineraller açısından zengin olduğu için pek çok hastalık için yararlı etkiler meydana getirmektedir. Vücudun daha dirençli hale gelmesini sağlamaktadır. Bağışıklığın güçlendirilmesini sağlayan, metabolizmanın hızlanmasını ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan tahin hem kilo veriminde etkilidir hem de sağlık açısından faydalıdır. Fakat aşırı tüketilmemelidir.

Tahinin Yan Etkileri Nelerdir?

Gereğinden fazla tüketilen tahinin zararları meydana gelebilmektedir. İçerisinde yer alan doymamış yağ asitleri kronik iltihaplanma gibi problemlerin tetiklenmesine neden olabilir. Ayrıca susam alerjisi olan kişiler için oldukça ciddi yan etkiler meydana getirmektedir. Bununla birlikte aşırı tüketildiği zaman kilo alma problemi de meydana getirebilmektedir. Bundan dolayı aşırı tüketiminden kaçınılması gerekir. Ayrıca tüketim konusunda dikkat etmek gereklidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mürdüm Eriğinin Özellikleri, Faydaları ve Zararları

Mürdüm Eriğinin Özellikleri, Faydaları ve Zararları

Mürdüm eriği; vücut direncinin güçlendirilmesine katkı sağlayan, C vitamini başta olmak üzere çok vitamin ve mineral açısından zengin olan bir meyvedir...

Kozalak Macunu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Fiyatı

Kozalak Macunu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Fiyatı

Kozalak macunu; akciğerlerin temizlenmesini ve burada yer alan toksinlerin ve zararlı yabancı maddelerin giderilmesine destek olan ve detoks etkisi meydana getiren bir üründür...

Erkeklerde ve Kadınlarda Peter Pan Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde ve Kadınlarda Peter Pan Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Peter pan sendromu; kişinin yaşının getirdiği sorumlulukları üstlenmemesi olarak tanımlanan, çocuksu davranışlar sergileyen, büyüme korkusu yaşayan kişilerde görülen psikolojik bir durumdur...

Akik Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Akik Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Akik taşı; adını Sicilya'da bulunan Achates Nehri'nden alan, oldukça sert bir yapıya sahip, ışığı geçiren saydam ya da yarı saydam özelliği bulunan doğal bir taştır...