yeniloji.com
Sağlık

Ginkgo biloba Çayı Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Ginkgo biloba Çayı Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 1776 görüntüleme

Ginkgo biloba çayı; Çin tıbbında senelerdir kullanılan ve son birkaç yıldır farklı ülkelere de adını duyuran pek çok hastalığın tedavisi için şifalı etkileri bulunan bir bitki çayıdır.

Ginkgo biloba Çayı Ne İşe Yarar?

Ginkgo biloba bitkisinin tohumlarından elde edilen ginkgo biloba çayı, pek çok şifası bulunan bir bitki çayıdır. Uzun yıllardır Çin'de alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen bu doğal bitki çayı, adete şifalı deposudur ve mucizevi etkileri olduğu belirtilmektedir. Pek çok ünlü uzman tarafından da önerilen bu bitkinin ağacının yanı sıra yaprakları da oldukça vitamin ve mineral doludur. Hatta yaprakların yer alan vitaminlerin pek ok hastalık için tedavi edici nitelikte olduğu bilinmektedir.

Ginkgo biloba; dikkat dağınıklığının giderilmesini sağlarken aynı zamanda yorgunluk gibi durumların giderilmesine de etki eder.

Vücutta sinir hücrelerinin uyarılmasını sağlayan ginkgo biloba çayı, konsantrasyonun artmasını sağlar. Ayrıca bu etkisi beyin sağlığının korunması ve iyileşmesi konusunda da etkili olmaktadır. Uyku bozukluğu gibi problemler varsa bu durumun bitkisel bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu bitki çayı stresin yok edilmesi konusunda da etkilidir. Vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlayan doğal bitki çayı, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Ruhsal olarak faydalı etkiler oluşturur.

Ginkgo Biloba Çayının Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan ginkgo biloba çayı, göz sağlığını korumakta ve iyileştirmektedir. Çin tıbbında daha sağlıklı gözlere sahip olmak için önerilmektedir. Vücutta kan dolaşımının dengelenmesini sağlayan bu doğal bitki çayı aynı zamanda kas ve baş ağrılarının dindirilmesine yardımcı olur. Eğer gün içerisinde hareketli bir süreç yaşadıysanız ve vücudunuzda ağrılar varsa bu doğal çaydan tüketebilirsiniz.

Üreme hormonlarının uyarılmasına yardımcı olan ginkgo biloba çayının faydaları hem kadınlar hem de erkekler için etkili olmaktadır. Genital bölgelerdeki kan dolaşımının rahatlamasını sağlayan bu doğal içecek daha sağlıklı ve rahat bir cinsel hayatın oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca hemoroid nedeniyle ortaya çıkan ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

Anti bakteriyel özelliği bulunan ginkgo biloba çayı, vücuttaki enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonların temizlenmesine destek olur. Kan akışını dengeleyen bu bitki çayı kalp sağlığının korunmasını sağlar. Hücre yenilenmesine de katkı sağlayan bu bitki çayı vücuttaki ölü hücrelerin atılmasına etki eder ve vücudu arındırır.

Ginkgo Biloba Çayının Zararları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan ginkgo biloba çayının zararları aşırı kullanım sonucunda ortaya çıkmaktadır. Eğer ki yüksek dozda kullanım sağlanırsa alerjik birtakım sorunlar meydana gelebilmektedir. Ayrıca karın ağrısı, kabızlık, ishal ya da tahriş meydana gelebilir. Bunların haricinde aşırı miktarda tüketildiği zaman çarpıntı ve inme gibi sorunlar oluşabilir.

Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır? Tarifi Nedir?

Günde ne fazla 2 bardak içilmesi gereken ginkgo biloba çayı tarifi oldukça basittir. 200 ml. sıcak su ve 1 tatlı kaşığı ginkgo biloba ile bu çayı hazırlayabilirsiniz. 1 fincan içerisine çayı atıp üzerine 200 ml. kaynamış suyu ekleyin ve demlenmesini bekleyiniz. Sonrasında süzerek içebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
10 Günlük Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

10 Günlük Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

10 günlük diyet; metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak etkili bir şekilde zayıflama meydana getiren bir beslenme programıdır...

Zehirli Guatr Nedir? Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Zehirli Guatr Nedir? Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Zehirli guatr; geçirilen ağız kazalar, kullanılan birtakım ilaçlar ya da aşırı stres gibi etkenler nedeniyle tirodi bezinin anormal çalışma hızı sonrasında ortaya çıkan bir hastalıktır...

Rahim Sarkması Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim Sarkması Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim, doğum yapmamış olan kadınlarda 5-6 cm arası kadar büyükken, doğum yapmış olan kadınlarda ise 6-7 cm kadardır...

Protein Kaçağı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Protein Kaçağı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İdrardaki protein değerinin yüksek olması anlamına gelen protein kaçağı, normalde 150 mg...