yeniloji.com
Sağlık

Sinüzit İçin Bitkisel Çözüm Nedir? Papatya Kürü İyi Gelir mi? Yapanlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Sinüzit İçin Bitkisel Çözüm Nedir? Papatya Kürü İyi Gelir mi? Yapanlar ve Yorumlar
Yeniloji 1959 görüntüleme

Baş ağrısı ve geniz akıntısı ile kendini gösteren sinüzit için bitkisel çözüm, rahatsızlığın türüne ve kişideki belirtilerine göre değişkenlik gösteren yöntemlerdir. Bu yöntemler sayesinde sinüzit semptomlarının giderilmesi sağlanabilir.

Sinüzit İçin Bitkisel Çözüm Nedir?

Kuru öksürük, sarı ya da yeşil geniz akıntısı, baş ağrısı, gözlerde ağırlık olması ve koku almada zorlanma gibi belirtiler ile ortaya çıkan sinüzit, özellikle kış aylarında havanın soğuması ile birlikte görülen bir rahatsızlıktır. Meydana getirmiş olduğu ağrı ve tıkanıklık ile günlük yaşamı epey zorlayan sinüzit için bitkisel çözüm önerileri bulunmaktadır. Evde kolayca uygulanabilen bu yöntemler ile semptomların hafifletilmesi sağlanabilmektedir.

Sinüzit için uygulanabilecek doğal yöntemlere baktığımızda bol sıvı tüketmenin önemini vurgulayabiliriz. Bu miktarda su içerek mukus tabakasının incelmesini sağlar. Böylece geniz akıntısının meydana getirdiği rahatsızlığın biraz azalması sağlanabilir. Bulunduğunuz ortamın havasız ve nemsiz olmamasına dikkat ediniz. Uygun şartlar altında ortamı nemlendiriniz. Burun kanallarının açılması ve tıkanıklığın giderilmesi için duş alabilirsiniz. Soğuk su ile saçınızı yıkamayın ve rüzgarlı havalarda dışarıda kalmayın. Kalırsanız da mutlaka koruyucu önlem alın. Sigara kullanıyorsanız bırakın ve tozlu, dumanlı ortamlardan uzak durun. Yüz bölgesine ılık bir bez ile kompres yapılması da etkili olmaktadır.

Sinüzite Ne İyi Gelir? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Yaklaşık olarak 6-8 hafta boyunca devam eden ve geçmeyen sinüzitlerde uygulanan birtakım doğal yöntemler ile hafifleme sağlanabilmektedir. Sinüzite iyi gelen doğal çözümler şunlardır:

Tuzlu su: Bir miktar sıcak su ile tuzu karıştırıp, ılık kıvama geldikten sonra burnunuza sıkınız. Bu yöntem ile sinüs kanallarının biraz açılmasını sağlayarak belirtilerin hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Naneli Buhar: Nefesin rahatlaması için etkili olan bu doğal yöntem için sıcak su ile nane yağını karıştırın. Sıcak sudan çıkan buharı burnunuza çekerek rahatlayabilirsiniz. Bu işlemi çok uzun süreli yapmayınız.

Baharatlı yiyecekler: Özellikle kronik sinüzit hastalığı bulunan kişiler için baharatlı yemeklerin tüketilmesi oldukça etkili olmaktadır. Burnun açılmasını ve rahat nefes almayı sağlarken aynı zamanda ağrı ve tıkanıklık problemlerinin giderilmesi konusunda da etkili olmaktadır.

Tarçın: Sinüzitten kaynaklı olarak meydana gelen baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bir yemek kaşığı kadar tarçın tozunu su ile karıştırıp macun kıvamına getiriniz. Daha sonra içerisine yarım çay kaşığı sandal ağacı tozu ekleyiniz. Bu macunu gözlerinizin kenar kısımlarına doğru sürünüz.

Eğer sinüzit belirtileri yaşıyorsanız ve bu durum günlük yaşamınızı tehdit ediyorsa öncelikle uzman bir hekime başvurunuz. Daha sonra bu tarz doğal yöntemleri uygulayarak semptomların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Sinüzite Papatya Kürü İyi Gelir mi?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz papatya kürü sinüzit için faydalı olmaktadır. Bu kürü hazırlamak için öncelikle yarım litre suyu tencerede kaynatınız. Kaynamakta olan suyun içerisinde yaklaşık olarak 10 gram kadar kurumuş papatya çiçeklerini atınız. Daha sonra ocaktan alınız ve başınızı öne eğerek buharını soluyunuz. Arada ağzınızdan nefes alıp veriniz. Yaklaşık olarak 5 dakika uygulayın. Uygulama sırasında başınıza havlu örtmeyi unutmayınız. Ertesi aynı şekilde uygulayın ve 5 dakika sonrasında yarım saat bekleyip tekrar yapın. Akıntı gelmeye başladıktan sonra 3 gün yapmayınız. Yeterli rahatlama sonrasında ilerleyen zamanlarda isteğe göre tekrar papatya buğusu tekrar uygulanabilir.

Sinüzit İçin Papatya Kürü Yapanlar ve Yorumlar

Günümüzde birçok kişi sinüzit problemi iel karı kaşıyadır. Doğal çözüm yöntemlerinden biri olan papatya kürü sinüzit için sıklıkla tercih edilmektedir. Papatya kürü yorumlarına baktığımızda birçok kişinin bu doğal yöntem sayesinde rahatlama sağladığını görmekteyiz. Dilerseniz sizler de uygulayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut suyu; cilt güzelliğini destekleyen, ödem atmaya yardımcı olan ve vücudumuz için birçok sağlıklı etkiyi bir arada barındıran bir karışım olarak tanımlanmaktadır...

Tarçın Yoğurt Kürü Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Zayıflayanlar

Tarçın Yoğurt Kürü Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Zayıflayanlar

Tarçın yoğurt kürü; metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan, yağ yakımını destekleyerek kısa bir süre içerisinde etkili olarak kilo vermeyi destekleyen bir karışımdır...

RSV Virüsü Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşısı Ne Zaman Yapılır?

RSV Virüsü Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşısı Ne Zaman Yapılır?

RSV virüsü; özellikle kış aylarında çok sık olarak görülen, her yaş grubuna bulaşabilen, çocukları ve yaşlıları önemli derecede etkileyebilen bir bakteri çeşididir...

Saç Egzaması Nedir? Tedavisi ve Nedenleri

Saç Egzaması Nedir? Tedavisi ve Nedenleri

Egzama rahatsızlığı oldukça sık görülürken saç egzaması hem estetik hem de sağlık açısından oldukça rahatsızlık veren bir çeşididir...