yeniloji.com
Sağlık

Nane Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Zararı Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Nane Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Zararı Var mı?
Yeniloji 1736 görüntüleme

Nane suyu; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, günlük taze bir şekilde tüketildiği zaman vücuda pek çok faydalı etkisi bulunan bir bitki suyudur.

Nane Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bol miktarda A vitamini barındıran nane suyu, aynı zamanda magnezyum, kalsiyum, potasyum, folat ve omega 3 yağ asitleri barındıran doğal içerikli bir bitki suyudur. Vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitaminin ve mineralin karşılanmasını sağlayan nane suyu aynı zamanda kansızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesi konusunda da etkili olmaktadır. Tam bir şifa deposu olarak nitelendirebileceğimiz nane, saç, cilt başta olmak üzere vücut için de şifalı ve faydalı birtakım etkiler meydana getirmektedir.

Nane suyu, metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını da sağlamaktadır.

Temmuz ve ağustos aylarında yeşermeye başlayan naneler kış aylarında taze bir şekilde tüketilebilmektedir. Nane suyu yaz aylarında soğuk bir şekilde tüketildiği zaman antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda ferahlatıcı etkisi sayesinde rahatlamayı da sağlamaktadır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini ve bağırsakların parazitlerden temizlenmesini sağlayan nane suyu bununla birlikte kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini de sağlamaktadır.

Nane Suyunun Zararı Var mıdır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki gebelerin ya da gebe kalma olasılığı bulunan kadınların nane suyunu tüketmemesi gerekmektedir. Keskin çözücü bir etkiye sahip olan nane suyu rahimin zarar görmesine ve bu da hamileliğin riskli duruma gelmesine sebep olur. Bu tarz bir durum söz konusu ise mutlaka doktorunuza danışarak tüketim sağlamanız gerekmektedir.

Gereğinden fazla nane suyunun tüketilmesi boğazda ve burunda tahriş etkisinin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden uzmanlarda çok fazla tüketilmemesi konusunda uyarıcı olmaktadır. Saf mentol şekilde tüketilen nane ise zehirleyici bir etki meydana getirebilir. Bu nedenle kullanım ve tüketim sağlarken dahili olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Faydalı etkileri olmasına rağmen nane suyu reflü hastalığı olanlar için zararlı olabilmektedir. Nane suyunun zararı mide asidinin yemek borusuna ulaşması şeklinde tabir edilebilmektedir. Bu nedenle mide problemi yaşayanların çok fazla tüketmemesi gerekir.

Nane Suyunun Tarifi Nedir?

Bir miktar taze naneyi bir miktar su ile birlikte kaynatıp nane suyu oluşturabilirsiniz. Bu şekilde tüketilebilirken aynı zamanda çay olarak da tüketim sağlayabilirsiniz. Çayını yapmak için su, nane ve limonu birlikte kaynatmanız gerekmektedir. Nane suyunu soğuk olarak tüketilebilmektedir. Nane çayı daha çok üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonların önlenmesi için kullanılır.

Nane Suyu Zayıflatır mı?

Sindirim sisteminin dengelenmesini ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayan nane suyu kilo verme sürecinde yardımcı etkiler meydana getirebilmektedir. Diyet yaparken gün içerisinde 1 ya da 2 bardak tüketim sağlamak yeterli olacaktır. Özellikle salatalık ve naneyi meyve sıkacağından geçirip tüketmek diyet sürecinde yağ yakımının gerçekleşmesi için faydalı bir tariftir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sonbahar meyvelerinden biri olan ayvanın da çekirdeklerinin toplanarak cilt güzelliğinde ve cilt bakımında oldukça büyük etkisi bulunmaktadır...

İp Atlamak Zayıflatırmı? İp Atlamak Kilo Verdirir mi?

İp Atlamak Zayıflatırmı? İp Atlamak Kilo Verdirir mi?

İp atlamak, pek çok insanın egzersiz yaparken uyguladığı bir egzersiz biçimidir...

Erkeklerin Neden Memesi Vardır? Ne İşe Yarar?

Erkeklerin Neden Memesi Vardır? Ne İşe Yarar?

Erkek memesi; süt vermemesine rağmen yaratılış anatomisine göre memeye sahiptir...

Kahve Zayıflatır mı? Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Kahve Zayıflatır mı? Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Gün içerisinde düzenli olarak kahve tüketen kişiler kahve zayıflatır mı sorusunun yanıtını merak ediyor...