yeniloji.com
Sağlık

Aslan Pençesi Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır? Zararları ve Kullananlar

Henüz yorum yazılmadı
Aslan Pençesi Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır? Zararları ve Kullananlar
Yeniloji 1754 görüntüleme

Aslan pençesi; gülgiller familyasına ait olan, tavşan kulağı, aslan tozu, aslan kulağı, şebnem otu, gibi isimlerle de bilinen, Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerinin dağlık bölgelerinden yetişen bit bitkidir. Çayı sıklıkla içilen bu bitkinin faydaları ve insan vücuda etkileri oldukça etkilidir.

Aslan Pençesi Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı için oldukça yararlı olan aslan pençesinin faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Adet döneminin düzenlenmesine yardımcı aslan pençesi, adet kanamalarının erken ya da geç olmasını önlemektedir. Çay şeklinde tüketildiği zaman bu dönemdeki ağrıları azaltır ve aynı zamanda akıntıların giderilmesini sağlar. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
  • Menopoz dönemindeki semptomların azalmasını sağlayan aslan pençesi otu, stres, aşırı terleme ve sinir gibi hormonsal dengesizliklere bağlı olarak meydana gelen durumların giderilmesine etki eder.
  • Sperm ve yumurta kalitesinin artmasına yardımcı olan aslan pençesi otu, ürem bozukluklarının giderilmesine destek olmaktadır. Erkeklerde sperm kalitesinin artmasını sağlarken kadınlarda ise yumurta üretimini destekler. Kadınlarda üreme sağlığının iyileştirilmesine katkı sağlar. Erkekler içi uzun dönem kullanılması tavsiye edilmemektedir.
  • Bu bitkinin içerisinde yer alan bileşenleri kalp sağlığının korunmasına destek olarak, kalp atışının dengelenmesini ve kalp çarpıntısının önlenmesini sağlamaktadır.
  • Düzenli olarak tüketildiği zaman karaciğerin korunmasına destek olur. Karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu etkiler meydana getirir.

Hem çay hem merhem olarak kullanılan aslan pençesi otu, çoğu zaman ağrı kesici özelliği ve cinsellik açısından tercih edilmektedir. Vücuttaki sancıların ve krampların giderilmesine destek olan bu çay aynı zamanda üreme sağlığını da olumlu yönde etkiler.

Aslan Pençesi Çayı Nasıl Yapılır?

Oldukça kolay bir şekilde demlenen aslan pençesi çayının tarifi için 1 litre kadar suyu kaynatınız. Kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş aslan pençesi otu koyunuz. Sonrasında 15 dakika demlenmesi için bekleyiniz. Dilerseniz çayın içerisine şeker ya da bal ekleyebilir, tatlandırabilirsiniz. Taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen bu doğal içerikli bitki çayının pek çok faydası bulunmaktadır.

Genel olarak çay şeklinde tüketilen aslan pençesi bitkisi aynı zamanda kür olarak da içilir. kür olarak hazırlamak için 1 tatlı kaşığı miktarında kurutulmuş aslan pençesi bitkisini, 200 ml. suda yaklaşık olarak 10 dakika kaynatınız. 1 ay boyunca günde iki defa bu kürü içtiğinizde sağlığınız için birçok fayda elde edebilirsiniz.

Aslan Pençesi Çayı Ne İşe Yarar?

İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde aslan pençesi çayı mide sancılarının ve ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra göz sağlığını koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Görme bozukluklarını engellerken, göz tansiyonuna da iyi gelmektedir. Gözdeki kızarıklık ve kaşıntı problemlerinin giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca cilt problemleri için de faydalıdır. Akne ve sivilce oluşumlarının önlenmesi konusunda etkili sonuçlar meydana getirmektedir. Vücutta hormon ve adet düzenleyici etkisi bulunduğundan aslan pençesi ile hamile kalanlar, bunun doğal bir tedavi yöntemi olabileceğinden bahsetmektedir.

Sağlık açısından önemli faydaları bulunan aslan pençesi adetliyken kullanılır mı diye sıklıkla merak edilmektedir. Adet döneminde tüketildiğinde ağrıların azalmasına destek olan bu doğal bitki çayı aşırı olmamak şartı ile içilebilmektedir. Adet döneminden bir iki gün içmeye başlayarak da etkilerini görebilirsiniz.

Aslan Pençesi Çayının Zararları Var mı?

Genel olarak insan sağlığı açısından birçok faydası bulunan aslan pençesi çayının yan etkileri de olabilmektedir. Bunların başında alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Eğer ki bünyeniz hassassa bu bitkinin kullanımına dikkat ediniz. Eğer ki düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bu bitki çayını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız. Aksi durumda ilaç ile ters etkileşim söz konusu olabilir. Küçük çocukların, kemoterapi görenlerin, gebelerin ve emziren annelerin tüketimine uygun değildir. Östrojen hormonun artmasını sağladığı için eğer ki hormon bozukluğunuz varsa tüketimden kaçınınız.

Aslan Pençesi Kullananlar ve Yorumlar

Adet söktürücü, cinsel sağlığı iyileştirici ve fiziksel pek çok açıdan fayda sağlayıcı etkilere sahip olan aslan pençesinin yorumlarına baktığımızda kimisinin krem, kimisinin çay olarak farklı şekillerde kullandığını görmekteyiz. Genel olarak yorumlar ile olumludur. Sizler de bu doğal bitki çayının içeriğinden faydalanabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yetmezliği; vücudumuzun en önemli organı olan karaciğerin işlevlerini yeterli oranda meydana getirmemesi durumuna verilen isimdir...

Sırtta Neden Çok Sivilce Çıkar? Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırtta Neden Çok Sivilce Çıkar? Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Özellikle ergenlik döneminde birçok insanın en önemli sorunlarından birisi sırtta sivilce çıkması her yaştan kişide görülebiliyor...

Rezene Çayı Faydaları ve Tarifi Nedir?

Rezene Çayı Faydaları ve Tarifi Nedir?

Eski Yunan ve Roma'da gücün sembolü olarak gösterilen rezene, içermiş olduğu vitamin ve mineral özleri sayesinde insan sağlığının korunmasına yardımcı olan bir bitki olarak nitelendirilmektedir...