yeniloji.com
Diyet

Akdeniz Diyeti Nedir? Sağlığı Koruyucu Etkileri ve Listesi

Henüz yorum yazılmadı
Akdeniz Diyeti Nedir? Sağlığı Koruyucu Etkileri ve Listesi
Yeniloji 2192 görüntüleme

Akdeniz diyeti; hem kilo vermeye hem de pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olan bir beslenme programıdır.

Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyetinde Neler Yenir?

Kilo vermek isteyen insanların son zamanlarda tercihi haline gelen akdeniz diyeti sağlıklı zayıflatma özelliği sayesinde son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Birçok hastalığı önleyici ve tedavi edici özelliği bulunan bu diyet türü, Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarından esinlenerek oluşturulmuştur. Genel olarak bu bölgedeki insanların beslenme alışkanlıklarında zeytinyağı kullanmak ve bol balık tüketmek vardır.

Akdeniz diyet listesinde, kişilerin beslenme saati, öğün araları ve çeşitliliği değil tamamen tüketilen besinin önemi bulunmaktadır.

Bu diyet sebze ve meyve ağırlıklıdır. Beyaz et tercih edilirken kırmızı et tamamen yasaklanmasa da ayda bir kese tüketilmesi uygun görülmektedir. Hayvansal besinlerin çok az tüketildiği bu diyette et ve süt ürünleri az, tahıl ürünleri, sebze ve meyveler ise oldukça fazla tüketilmektedir. Bu diyet türü doymuş yağı az, doymamış yağı ise fazla tutarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı sunmaktadır. Sağlıklı beslenmenin yanında sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi ve vücudunuzu forma sokmanızı sağlamaktadır.

Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Akdeniz diyeti listesinin sağlıklı içeriği sayesinde birçok faydası bulunmaktadır. Bunlara değinecek olursak:

 • Kolon kanserinin yayılmasını önler.
 • Vücuttaki damar sertliğinin oluşmasını önler.
 • Zeytinyağı içerisindeki polifenoller damarların korunmasına yardımcı olur.
 • Mide kanseri riskini azaltır ve mide kanserinden korur.
 • Kemik erimesini engeller.
 • Beyni korur.
 • Dolaşım sistemini olumlu yönde etkiler ve korur.

Akdeniz Diyetinin Sağlığı Koruyucu Etkileri

Bu diyet içeriğinde güçlü antioksidanlar polifenoller ve güçlü yağ asitleri bulundurmaktadır. Zeytinyağı ağırlıklı olduğu için kolon kanserine karşı koruma özelliği sağlıyor. Çünkü zeytinyağı kolon kanserine neden olan hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını önlüyor. Bu sayede bu kanser türüne karşı bir duvar oluşturuyor. Aynı zamanda mide kanserinin ilerlemesinde ve oluşmasında da önleyici görev üstlenen zeytinyağı mide kanseri hücrelerinin yayılmasını engeller ve hatta tamamen yok olmasını sağlar.

Bu diyet türü kalp ve damar rahatsızlıkları için oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan omega-3 mineralleri ve zeytinyağı içeriği sayesinde damarların sertleşmesini yavaşlatır. Bu sayede kalp hastalıklarını önleyici etkiye sahip olur. Zeytinyağı içerisinde bulunan polifenoller damar açıcı etkiye sahiptirler. Trombositlerin yapışkanlığını azaltarak damarların korunmasını ve açılmasını sağlamaktadır. Bu doğal ve hafif diyet aynı zamanda kemiklerin erimesini engelliyor ve güçlenmesini sağlıyor. Yoğun zeytinyağı tüketimi sayesinde genellikle menopoz sonrası görülen kemik erimesi hastalığının engellenmesini sağlıyor.

Akdeniz Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu diyeti yapanlar için birtakım öneriler var. Bunlar:

 • Tatlı ve yapay şekerden uzak durun.
 • Kırmızı eti ayda 1 kere tüketmeniz yeterlidir.
 • Kahve, çay ve kolayı aç karnına tüketmeyin.
 • Tatlı yerine mevsim meyveleri yemeyi tercih edin.
 • Kızartma yapmak yerine ızgara veya buharda pişirme yöntemlerini deneyin.
 • Yoğurt, sarımsak, soğan, sebze ve kurubaklagilleri yoğun miktarda tüketin.
 • Beyaz ekmek yerine çavdar ya da kepekli ekmeği tercih edin.
 • Pirinç, mısır, beyaz un ve patatesten uzak durun.
 • Ekmek ve kurubaklagili aynı öğün içerisinde tüketmeyin.

Bu diyet türünün en önemli özelliği beyin yapılarını koruyucu olmasıdır. Eti fazla tüketen sebzeyi ise az tüketen kişilerde genel olarak yaşlanma belirtileri daha çabuk ortaya çıkmaktadır. Beyin bağlantılarının korunmasına yardımcı olan bu diyet, içerisindeki yüksek protein ve omerga-3 sayesinde yaşlanmayı yaklaşık 10 yıl geciktirmektedir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam diliyorsanız akdeniz diyeti listesini uygulamak sizin için oldukça ideal olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Keton Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Zararları

Keton Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Zararları

Keton diyet; karbonhidrat ve protein alımının kısıtlandırılmasını sağlayan ve yağ alımının artmasına destek olan, normal bir diyette bulunmayan gıdaların enerji sağlayıcı olarak kabul edildiği bir beslenme programıdır...

Kakao Yağı Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Kullananlar

Kakao Yağı Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Kullananlar

Kakao yağı; yüksek oranda antioksidan özelliğine sahip olan, içeriğinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, mineralleri ve D vitamini, E vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini, A vitamini içeren, yüksek enerjili kakao bitkisinden elde edilen bir yağ çeşididir...

Bel incelten korse ile özgüven tazeleme

Bel incelten korse ile özgüven tazeleme

Bel incelten korse; vücudun daha kıvrımlı gözükmesini sağlayan, sıkılaştırıcı ve toparlayıcı etkisi olan ve bu sayede yaklaşık olarak 2 beden ince gösteren bir iç giysi modelidir...

Silikozis Meslek Hastalığı Nedir? Silikozis Hastası Ne Kadar Yaşar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Silikozis Meslek Hastalığı Nedir? Silikozis Hastası Ne Kadar Yaşar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meslek hastalığı olarak belirtilen silikozis insanlar için çok ciddi sorun yaratırken atlatılması oldukça zordur ve kesinlikle önlemlerin alınması gerekir...