yeniloji.com
Sağlık

Kuru Erik Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı? Kabızlığa İyi Gelir mi?

Henüz yorum yazılmadı
Kuru Erik Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı? Kabızlığa İyi Gelir mi?
Yeniloji 39 görüntüleme

Kuru erik; K vitamini açısından zengin, diyetlerde, gün içerisinde atıştırmalıklarda tüketilen, vücuda birçok faydası olan bir meyvedir. Buruşuk bir yapısı olmasına rağmen lif ve potasyum açısından oldukça zengin olan kuru erik içerisinde pek çok vitamin ve mineral içermektedir.

Kuru Erik Faydaları Nelerdir?

Özellikle kemik sağlığı açısından önemli bir yere sahip kuru erik, güneşte herhangi bir fermantasyon işlemine gerek kalmadan kendiliğinden kurumaktadır. Bu doğal besinin faydalarına bakacak olursak:

  • Yüksek oranda potasyum içerir ve bu özelliği sayesinde kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Potasum içeriği sayesinde kalp ritminin düzelmesine destek olur.
  • Ara öğünlerde ve ani acıkmalarda tüketilen kuru erik tokluk etkisi yaparak açlığı bastırır. Kuru erik ile zayıflayanların yorumlarına baktığımızda bu etkiden memnun kaldıklarını görebiliriz.
  • İçerisinde yer demir mineralin sayesinde kandaki demir oranının yükselmesi sağlanabilir. Demir seviyesinin yükselmesi ile saç sağlığınız ve vücudunuzdaki pek çok fonksiyonun iyileştiğini görebilirsiniz.
  • Bağırsak sisteminin düzenleyen kuru erik lifli içeriği sayesinde sindirim sistemini destekler. İçerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde bağırsakların temizlenmesini sağlar. Ayrıca kabızlık gibi problemlerin giderilmesine de destek olur.
  • İçerisinde pek çok vitamin ve mineral barındırdığı için kişiye enerji vermektedir. Eğer ki yoğun ve hareketli bir gün geçiriyorsanız kuru erik tüketebilirsiniz.
  • A vitamini bakımından zengin olan bu besin göz sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. İleri yaşlarda meydan agelebilecek göz rahatsızlıklarını engeller. Görüş kalitesini artırmak için bu besinden yararlanılabilir.
  • Kanseri hücreleri önleyici etkisi bulunan kuru erik, beta-karoten ve antioksidan içermektedir. Bu maddeler sayesinde vücutta kanserli hücre oluşumuna ve yerleşimine izin vermemektedir. Kansere yakalanma ihtimalini azaltmaktadır.

Diş eti iltihaplarının yok edilmesini sağlayan kuru erik ağzı ve diş sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca eklem ve kas iltihaplarının giderilmesine de destek olur. Kuru erik çeşitleri farklılık göstermektedir. Sarı, siyah, çekirdekli ve çekirdeksiz gibi farklı türleri bulunmaktadır. Sevdiğiniz erikten tüketerek vücudunuza şifa sağlayabilirsiniz.

Kuru Erik Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketleri düzenleyen kuru erik metabolizmayı hızlandırır mı diye merak ediyorsanız bunun cevabı evettir. Günde iki avuç kuru erik yemenin zayıflamaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. Genel olarak diyet yapan kişilerin listelerinde bu meyve kurusundan bulunmaktadır. Uzun süre tok kalmayı sağlayan kuru erik sayesinde daha hızlı ve etkili bir zayıflama sağlanabilir. Kuru erik kalori bakımından oldukça düşük değerlere sahiptir. 1 Avuç kuru erik 78 kaloridir. Açlık hissini bastırdığı için gün içerisinde daha az yemek yemeyi sağlayan kuru erik, kilo vermeye doğal bir şekilde destek olmaktadır.

Kuru Erik Kabızlığa İyi Gelir mi?

Bağırsak hareketlerin düzensiz ve dengesiz çalışması sonucunda meydana gelen kabızlık, kuru erik ile giderilebilmektedir. Kabızlığı tedavi etmek ve önlemek için tüketilen bu besinin lif içeriği oldukça yüksektir. Çözünmeyen lif özelliği taşıyan bu maddeler, dışkıdaki su oranını artırır. Bu da dışkılamayı kolay hale getirir. Kuru erik kabızlıkta nasıl kullanılır diye baktığımızda, akşamdan bir bardak suyun içerisine bu meyveleri koyunuz. Sabaha kadar bekletiniz. Sabah aç karnına bu suyu içip meyveleri tüketiniz. Düzenli kullanıldığı zaman bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Kuru Erik Zararları Nelerdir?

Her besinde olduğu gibi kuru eriğin de birtakım zararları bulunmaktadır. Eğer ki çok fazla tüketilirse, ishal, kusma, şişkinlik, kan şekerinin yükselmesi gibi etkiler meydana getirebilir. Kuru eriğin yan etkilerinin olmaması için aşırı tüketilmemesi gerekir. Günde 1-2 avuçtan fazlasını yemeyiniz. Ayrıca şeker hastaları daha az sayıda yemelidir. Kronik hastalar da doktorlarına danışarak kullanabilirler.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflama İğnesi Nedir? Faydaları, Zararları, Fiyatı

Zayıflama İğnesi Nedir? Faydaları, Zararları, Fiyatı

Zayıflama iğnesi; HCG diyeti olarak adlandırılan, 1945 yılında bulunmuş ve günümüzde obezitenin kontrol edilmesi için uygulanan bir kilo verme yöntemidir...

Filtre Kahve Ne Demek? Yapımı ve Faydaları

Filtre Kahve Ne Demek? Yapımı ve Faydaları

Filtre kahve; metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkileri sayesinde günümüzde en fazla tercih edilen ve tüketilen kahve olarak nitelendirilmektedir...

Sigaradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız? Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Sigaradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız? Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Uzun yıllar boyunca sigara tüketen kişiler, sigaradan kurtulmak için ne yapmalıyız sorusunu uzmanlara yöneltirken cevap her zaman doğal yöntemler ile sigara bırakmanın en doğru seçenek olacağı yönündedir...

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısı, ağrı tek bir bölgede toplanmasına rağmen tüm vücuda etki eden ağrılardan birisidir...