yeniloji.com
Bakım

Cilt Tipimi Nasıl Anlarım? Nasıl Öğrenirim?

Henüz yorum yazılmadı
Cilt Tipimi Nasıl Anlarım? Nasıl Öğrenirim?
Yeniloji 82 görüntüleme

Cilt tipi, cilde uygun bakım yöntemlerinin uygulanması için önemlidir. Kişiden kişiye farklılık gösteren cilt tipleri hakkında bilgi almak ve cilt tipinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Cilt Tipimi Nasıl Anlarım?

Her cilt benzersiz özelliklere sahiptir. Cildin özellikleri, sorunları ve ihtiyaçları değişkenlik göstermektedir. Cilt tipini belirleyen şey asıl olarak cildin yağ ve sebum dengesidir. Bunların haricinde yaş, cinsiyet ve aynı zamanda kalıtımsal faktörler cildin özelliklerini ortaya koyan diğer faktörlerdir. Bunlarla birlikte havanın nemi, sıcaklığı, soğukluğu ve rüzgar dış etkenler cilt tipinin oluşmasına ve zaman içerisinde değişmesine neden olabilir. Cilt tipinin doğru belirlenmesi cilt bakımının doğru yapılması için önemlidir. Çünkü her cildin farklı şeylere ihtiyacı vardır. Sizin için faydalı ve etkili olabilecek ürünleri kullanmak için cilt tipinize odaklanmanız gerekmektedir. Cildinizi yeteri kadar tanımak istiyorsanız, yağ oluşumuna ve cilt yüzeyinde yağ oranına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca nem dengesi de önemlidir. Cilt tipi ölçüm bandı bu konuda size yardımcı olabilir.

Cilt Tipimi Nasıl Öğrenirim?

birçok kişi hangi cilt tipine sahip olduğunu öğrenmek istemektedir. Dermatoloji cilt tipi belirlenmesi için şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • İlk olarak yüzünüzü yıkayınız. Yüzünüzdeki yağı, makyajı, cilt kirini temizleyiniz.
  • Yüzü yıkadıktan sonra cildin olması gereken doğal haline gelmesi için yaklaşık olarak 1 saat bekleyiniz.
  • Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra mendil yardımı ile yüzünüzü siliniz. Özellikle T bölgesi olarak tanımlanan alın ve burun bölgesi birleşiminin arındığından emin olunuz.

Bu uygulamalar sonrasında hangi cilt tipine uygun olduğunuz belirleyebilirsiniz. Normal cilt tipi mi, yağlı mı, kuru mu yoksa karma mı hangisi olduğunu bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Cilt Tipleri ve Özellikleri

Genel anlamda 4 cilt tipi bulunmaktadır. Eğer normal bir cilde sahipseniz yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra pul pul dökülmeler olmaz. Cilt pürüzsüz ve esnek olur. Yağlı cilt özelliklerine baktığımızda cildinizi yıkayıp, bir süre bekleyip ve sonrasında mendil ile sildiğinizde mendile yağ geliyorsa cildiniz yağlı demektir. Yağlı cilt parlak olur. Eğer ki mendile yağ gelmiyorsa ve pul pul dökülmeler söz konusu oluyorsa eğer, cildiniz kuru demektir. Karma cilt tipi ise; T bölgesinin yağlı diğer bölgelerin ve yanakların kuru olması durumudur. Oldukça yaygın görülen bir cilt tipidir.

Cilt Tipine Göre Bakım

Her cilt tipinin bakım rutini farklıdır. Cilt tipine göre bakım ürünleri seçilmesi gerekir. Eğer cildiniz yağlı ise, cilt yağını ve sebumu dengeleyici ürünler kullanmalı ve nemlendirici kullanmalısınız. Kuru cildiniz varsa, yoğun nemlendirici bilr bakım ürünlerinden destek almalısınız. Cildiniz karma ise kuru yerleri nemlendirecek ve yağlı yerleri dengeleyecek ürünler tercih etmelisiniz. Eğer doğru bakımları yaparsanız cildin sıkılaşması, arınması sağlanır. Yaşlanması önlenir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Jamsu Makyajı Ne Demek? Nasıl Uygulanır? Hangi Malzemelerle Yapılır?

Jamsu Makyajı Ne Demek? Nasıl Uygulanır? Hangi Malzemelerle Yapılır?

Jamsu makyajı; Güney Kore'den gelen bir güzellik tekniği olarak tanımlayabileceğimiz, dünyaca ünlü isimlerin de uygulandığı makyaj yöntemidir...

Ramazanda Nasıl Zayıflarım? Oruç Tutarak Zayıflanır mı?

Ramazanda Nasıl Zayıflarım? Oruç Tutarak Zayıflanır mı?

Ramazan ayında zayıflamak için, dengeli ve sağlıklı beslenme ile birlikte basit egzersizler uygulayarak sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz...

Nötropenik Diyet Nedir? İlkeleri Nelerdir? Nasıl Olmalı?

Nötropenik Diyet Nedir? İlkeleri Nelerdir? Nasıl Olmalı?

Nötropenik hastalarında uygulanan diyet listesine nötropenik diyet denilmektedir...

Ses Kısıklığı Neden Olur? Nasıl Geçer? Zeytinyağı İyi Gelir mi?

Ses Kısıklığı Neden Olur? Nasıl Geçer? Zeytinyağı İyi Gelir mi?

Ses kısıklığı; normalde çok net olan seste meydana gelen değişim ve boğuklaşma ile karakterize olan genel olarak bir hastalığı belirtisi olarak kabul gören durumdur...