yeniloji.com
Bakım

Çilleri Ne Geçirir? Çilleri Yok Etmenin Yolları

Henüz yorum yazılmadı
Çilleri Ne Geçirir? Çilleri Yok Etmenin Yolları
Yeniloji 1740 görüntüleme

Çiller; güneşe maruz kalan ciltte yer alan melanin pigmentinin UV ışınlarını engelleme konusunda yetersiz kalması sonucunda melanosit hücrelerinin daha fazla melanin üretmeye başlaması sonucunda meydana gelen minik lekelerdir.

Çilleri Ne Geçirir? Nasıl Geçer?

Pek çok kişi için problem haline gelen çiller, güneşin zararlı ışınlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Daha çok genetik faktörlere bağlı olarak oluşan çiller, MC1R isimli bir genden kaynaklanmaktadır. Daha çok açık tenli insanlara bulunan bu gen aynı zamanda kızıl saçlı ve renkli gözlü kişilerde görülmektedir. Bu faktörlerin her biri kişide ne kadar çil olacağını belirleyen etmenler olarak nitelendirilmektedir. Çiller belirginleşmeye başladığından güneş ışınlarına maruz kalınmaya devam edilirse melanin artmaya başlar ve bu da çillerin sayısının artmasına neden olur. Ayrıca renginin koyulaşarak daha da belirgin hale gelmesine sebebiyet verir. Çillerin giderilmesi için öncelikle güneş ışınlarından korunmak gerekmektedir.

Güneş ışınların çillerin oluşması, artması ve belirginleşmesi gibi durumlarda oldukça önemli bir faktördür. Çillerin yayılımının ve görünümünün artmaması için öncelikle güneşe çıkarken yüksek korumalı bir güneş kreminin sürülmesi gerekmektedir. Bu yöntem sayesinde güneşin zararlı ışınları engellenir ve çillerin görünümünde azalma meydana gelir.

Çillerden kurtulmak için birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri maydanoz köklerinin kaynatılması ve limon suyu ile birleştirilmesidir. Bu karışımı yüzünüze sabah akşam sürerek çillerde azalma meydana getirebilirsiniz.

Çilleri Yok Etmenin Yolları Nelerdir?

Yüzünüzün daha pürüzsüz gözükmesi ve çillerin yok edilmesi için birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • 2 yemek kaşığı havuç suyuna 20 damla kadar limon suyu ekleyiniz. Bu doğal karışımı günde 2-3 defa yüzünüze uygulayınız. Karışımı yüzünüzde yaklaşık olarak 20 dakika bekletiniz. Daha sonra ılık su ile yıkayınız.
  • Domates çillerden kurtulmak için uygulanan bir başka yöntemdir. Öncelikle cildinizi güzelce temizleyiniz ve ardından nemlendirmek için krem sürünüz. Sonrasında domates dilimlerini yüzünüze güzelce yerleştiriniz. Yaklaşık olarak yarım saat yüzünüzde bekletiniz. Sonrasında soğuk sütü pamuk yardımı ile cildinize sürerek temizleme işlemi meydana getiriniz.
  • 1 kaşık maydanozu 1 kaşık bal ile karıştırınız. Cildinize güzelce uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 45 dakika kadar bekletiniz. Ardından cildinizi güzelce temizleyiniz.

Cilt yüzeyindeki çillerin temizlenmesi için maydanoz oldukça etkili bir yöntemdir. Genel olarak pek çok doğal yöntemin içerisinde yer almaktadır. Bu doğal yöntemler ile çillerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz.

Çilleri Geçiren Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Avokado yağı çilleri geçirmek için etkili olan bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Yaşlanma belirtilerini giderme konusunda da etkili olan bu bitkisel yağ, cilt lekelerinin giderilmesi konusunda da etkilidir. Bu yağın yanı sıra aynı zamanda biberiye yağı, buğday yağı, jojoba yağı, limon kabuğu yağı, susam yağı, zeytinyağı gibi bitkisel içerikli yağlar çil gibi lekelerin giderilmesi konusunda yer almaktadır. Bu yağları uygulamadan önce çillerin giderilmesi için uzman bir doktordan bilgi almayı da ihmal etmeyiniz.

Çiller Kimler Görülür? Kimlerde Çıkar?

Daha çok açık tenli kişilerde görülen çiller, sarışın ve kızıl kişilerde meydana gelmektedir. Güneşin temas ettiği bölgelerde ortaya çıkabilen bu lekeler sadece açık tenli kişilerde değil buğday ve esmer tenli kişilerde de meydana gelebilir. Çocukluk döneminden itibaren görülmeye başlanan bu çiller, yaşla birlikte azalma gösterir. Çocuk yaşlarda güneşe daha fazla maruz kalındığı için ortaya çıkabilmektedir. Çilleri yok etmek için güneşten korunmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız pekmezi; Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir çam ağacı cinsinin kozalaklarından elde edilen, besindir...

Soğan Suyu Ne İşe Yarıyor?

Soğan Suyu Ne İşe Yarıyor?

Soğan suyu; şifa deposu olarak bilinen, hem hastalıkların iyileşmesine katkı sağlayan hem de zayıflama konusunda birtakım etkiler meydana getiren doğal bir kürdür...

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Nelerdir? İçine Neler Koyulur?

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Nelerdir? İçine Neler Koyulur?

Deprem çantası; deprem sonrasında hayatta kalabilmek ve yaşamsal faaliyetlerin devamlılığını sağlamak için gerekli olan tüm malzemeleri içeren çanta olarak tanımlanmaktadır...

Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ayak yanması; sıklıkla görülen bir rahatsızlık olmasının yanında çok fazla dikkate alınmayan bir durumdur...