yeniloji.com
Sağlık

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır? Ne Zaman İçilir? Fayda ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır? Ne Zaman İçilir? Fayda ve Zararları
Yeniloji 244 görüntüleme

Kırkkilit otu çayı; antioksidan açısından oldukça zengin ve kış aylarında sıklıkla görülen enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi bulunan bir bitki çayıdır.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Alternatif tıpta sıklıkla kullanılan kırkkilit bitkisinden elde edilen kırkkilit otu çayı, sağlık açısından birçok faydası bulunan bir içecektir. Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır diye soruyorsanız eğer evde çok basit bir tarif ile hazırlayabilirsiniz. Bu çayın tarifi içince öncelikle bir bardak akdar suyu kaynatınız. Kaynamış suyun içerisinde 2 dal taze kırkkilit otu ya da isteğe göre 2 çay kaşığı kurutulmuş halde kırkkilit bitkisi atınız. Eğer ki taze bitkiden yapıyorsanız demlenmesi için 20 dakika bekleyiniz. Kurutulmuş ottan yapıyorsanız 10 dakika demlenmesini sağlayınız. Sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz.

Kırkkilit Otu Çayı Ne Zaman İçilir?

Besin değeri oldukça yüksek olan kırkkilit otu çayı genel olarak öğlen yemeklerinden önce aç karnına tüketilmektedir. Kırkkilit otu çayı ne kadar içilmeli diye söyleyecek olursak genel olarak günde 1 bardak olacak şekildedir. Bu genel bir kullanımdır. Diyabet hastaları için yemeklerden sonra içilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu doğal içerikli çayı kan şekerini dengeleyici etkisi vardır. Yemek sonrasında ani kan şekeri yükselmelerini önlemesi için bu şekilde de tüketilebilmektedir.

Kırkkilit Otu Çayı Faydaları Nelerdir?

Birçok rahatsızlığın iyileştirilmesi ve önlenmesi konusunda faydalı olan kırkkilit otu çayı neye iyi gelir diye merak ediyorsanız şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kemiklerin güçlenmesini sağlar ve özellikle kemik erimesi gibi problemlerin önlenmesi içi faydalıdır. Kemik hücrelerinin fonksiyonlarını ve üretimini doğrudan artırma etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki silikon sayesinde hem saç hem de tırnaklara iyi gelmektedir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan kırkkilit otu çayı, vücutta sağlıklı hücrelerin çoğalmasına yardımcı olur. Beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlar. Böylece fagositlerin, mikroorganizmaların ve diğer yabancı maddelerin yok edilmesine katkı sağlar.
  • Diş eti kanamasına iyi gelir ve ağır içerisindeki yaraların iyileşmesi için faydalıdır.
  • Midede meydana gelen ülser gibi yaraların giderilmesi için etkilidir.
  • Kış aylarında sık sık meydana gelen nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırır.
  • Kansere karşı vücudu korumaktadır.
  • Böbrek fonksiyonlarını artırır ve daha etkili çalışmasını sağlar. Böylece vücuttaki fazla suyun atılmasına destek olur. Ödem ve şişkinlik gibi sorunları giderir.
  • Gut ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Kansızlık problemlerinin giderilmesini sağlar.

Görüldüğü üzere hem kemik sağlığı hem enfeksiyonlar üzerinde doğrudan etkisi olan kırkkilit otu çayı, insan sağlığı açısından oldukça olumlu sonuçlara sahiptir.

Kırkkilit Otu Çayı Zararları Nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi kırkkilit otu çayının yan etkileri de olabilmektedir. Fakat bu aşırı ve fazla tüketim sonrasında meydana gelir. Böbrek sağlığı için faydalıdır ama böbrek hastalarının tüketmesi önerilmemektedir. Özellikle böbrek yetmezliği probleminiz varsa mutlaka uzak durmalısınız. Emziren anneler ve hamile kadınlar da içmemelidir. Aksi durumda hem anne hem de bebek zarar görebilir. Boşaltım sisteminin aktif hale getiren ve daha fazla çalıştıran kırkkilit otu çayı potasyumun düşmesine neden olur. Bundan dolayı potasyum değeri düşük olan kişiler tüketmemelidir. Eğer ileri derecede bir kronik hastalığınız var içmeyiniz. İlaç kullanıyorsanız aynı gün içerisinde hem bu çayı hem de ilacı almayınız. Ayrıca kullanım öncesinde mutlaka doktora gidiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kırmızı Muz Kilo Verdirir mi? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar? Kullanımı, Faydaları, Yan Etkileri

Kırmızı Muz Kilo Verdirir mi? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar? Kullanımı, Faydaları, Yan Etkileri

Kırmızı muz; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, sindirimin düzenlenmesine yardımcı olarak sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olan diğer bir adıyla red dacca olarak bilinen güzel aromalı bir meyvedir...

C Vitamini Eksikliğinde Ne Olur? Ne İyi Gelir?

C Vitamini Eksikliğinde Ne Olur? Ne İyi Gelir?

C vitamini; vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi için oldukça önemli bir vitamindir ve düzenli olarak alınması gerekmektedir...

Sade Soda Faydaları, Kalorisi ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Sade Soda Faydaları, Kalorisi ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Hazımsızlık şikayetleri için yemek sonrasında sıklıkla tercih edilen sade soda, içerisinde karbondioksit gazı barındıran sıvıya verilen isimdir...

Kaz Yumurtası Yenir mi? Faydaları Nelerdir? Besin Değeri ve Fiyatı

Kaz Yumurtası Yenir mi? Faydaları Nelerdir? Besin Değeri ve Fiyatı

Normal tavuk yumurtasına göre daha mat ve beyaz renkte olan kaz yumurtası, yaklaşık olarak 70-100 gram arasında bir besindir...