yeniloji.com
Diyet

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Henüz yorum yazılmadı
Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı
Yeniloji 266 görüntüleme

Fit ve zayıf bir vücut hayali kuranların uyguladıkları arpa suyu diyeti, iştahın kesilmesini ve açlık duygusunun bastırılmasını sağlayan bir beslenme programıdır.

Arpa Suyu Nasıl Hazırlanır? Zayıflatır mı?

Yapısal olarak buğdaya benzeyen arpa, sıcak ve kurak iklimlerde yetişen bir tahıl ürünüdür. Beta glukan içeren arpanın kepeğinde ve tohumda ise oldukça fazla oranda lif bulunmaktadır. Bilindiği gibi lifli gıdalar mide dostu olmasıyla birlikte mide tarafından kolaylıkça sindirilebilirler. Bu özelikleri sayesinde vücutta gaz yapmaz ve uzun süre tokluk hissi yaratır. Arpa en çok hayvan yemin de kullanılmaktadır. Bununla birlikte alkol ve gıda sanayisinde de kullanımı oldukça fazladır.

Arpa suyu elde etmek için arpa tanelerine sıcak su eklenerek çay gibi demlemelidir.

Arpanın bünyesinde var olan yağlar ile birlikte tohumları fermente edilerek bira yapımında kullanılmaktadır. B1,B3 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra Demir, magnezyum, potasyum, selenyum manganez minerallerini içeren arpa besin değeri oldukça yüksek bir gıda ürünüdür. Arpa suyu katıksız olarak sert bir tat vereceğinden, bu tadı yumuşatmak için bal veya tarçın kullanılması uygun olacaktır.

Arpa Suyu Diyeti Nedir?

Arpa suyu ile diyet yapanlar genellikle bu diyeti, arpanın lif içeriğinin fazla olması ve uzun süreli yokluk hissi yaratmasından dolayı tercih etmektedirler. Arpa suyunu metabolizmayı hızlandırıcı özelliği de arpa suyu diyeti yapanlar için bir önemli bir etkidir. Bu diyette günlük olarak 6 bardak arpa suyu tüketilmesi kilo vermede başarılı sonuçlara ulaştırabilir. Diyetin uzun sürmesi, yan etkileri de göz önüne alırsak oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden arpa suyu diyeti kısa süreli olmalıdır. Karaciğer ve böbreklere faydalı olan arpa suyu, diğer vücut fonksiyonlarına ise olumsuz etki yapabilir.

Arpa Suyu Yapılışı ve Tarifi

Arpa suyu diyeti tarifi şu şekildedir:

Tarif:

  • 1 yemek kaşığı arpayı çay demeler gibi 2 bardak suya ekleyip kaynatın. Ardından suyunu süzün ve soğuyunca da için.

Tarif:

  • Arpa suyu sert bir tat verdiğinde, bir tencere içerisine 5 su bardağı su, 1 su bardağı arpa, 1 çubuk tarçın, 6 – 7 parça zencefil koyarak kaynatın. 20-25 dakika kaynayan bu suyu süzün ve içerinse bal ile limon sıkarak gün boyu tüketin.

Arpa Suyu Diyetinin Zararları Nelerdir?

Uzun süreli ve bol miktarda tüketilen arpa suyu diyeti zararları ise;

  • İshal, ödem ve karın ağrısı,
  • Kabızlık,
  • Rektal kanama,
  • Alerji,
  • Çölyak hastalığı,
  • Bağırsakta gaz sancısı

Arpa suyu diyeti kontrollü yapılması gereken bir yöntemdir. Uzun süreli yapımında ciddi zararlara yol açabilir. Bu nedenle uygulamadan önce vücudunuzun bu diyete uygunluğunu anlamak için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Fas Argan Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Faydaları

Fas Argan Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Faydaları

Argan yağı; Fas'ın güney batı sahillerinde yetişen argan ağacının tohumlarından elde edilir ve hem çok faydalı hem de çok kıymetli bir yağdır...

Kadınlar İçin Evde Spor Programı ve Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Kadınlar İçin Evde Spor Programı ve Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Spor yapmaya fırsat bulamayan kadınlar için evde spor programı uygulamak kilo vermeye yardımcı olacaktır...

Hindistan cevizi yağı zayıflatırmı? Hindistan cevizi yağının faydaları ve zararları

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatırmı? Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Zararları

Bitkisel yağlar doğru kullanıldığına her zaman insanlar için çok faydalı ürünler olurken hindistan cevizi yağı son dönemde insanların en çok tercih ettiği yağlar arasında gösterilmektedir...

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı? Belirtileri ve Sebepleri

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı? Belirtileri ve Sebepleri

Sarı nokta hastalığı; makula dejenerasyonu olarak da nitelendirilen, ileri yaşlarda ortaya çıkarak merkezi görme kaybının yüksek oranda seyretmesi durumu olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır...