yeniloji.com
Diyet

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Henüz yorum yazılmadı
Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı
Yeniloji 104 görüntüleme

Fit ve zayıf bir vücut hayali kuranların uyguladıkları arpa suyu diyeti, iştahın kesilmesini ve açlık duygusunun bastırılmasını sağlayan bir beslenme programıdır.

Arpa Suyu Nasıl Hazırlanır? Zayıflatır mı?

Yapısal olarak buğdaya benzeyen arpa, sıcak ve kurak iklimlerde yetişen bir tahıl ürünüdür. Beta glukan içeren arpanın kepeğinde ve tohumda ise oldukça fazla oranda lif bulunmaktadır. Bilindiği gibi lifli gıdalar mide dostu olmasıyla birlikte mide tarafından kolaylıkça sindirilebilirler. Bu özelikleri sayesinde vücutta gaz yapmaz ve uzun süre tokluk hissi yaratır. Arpa en çok hayvan yemin de kullanılmaktadır. Bununla birlikte alkol ve gıda sanayisinde de kullanımı oldukça fazladır.

Arpa suyu elde etmek için arpa tanelerine sıcak su eklenerek çay gibi demlemelidir.

Arpanın bünyesinde var olan yağlar ile birlikte tohumları fermente edilerek bira yapımında kullanılmaktadır. B1,B3 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra Demir, magnezyum, potasyum, selenyum manganez minerallerini içeren arpa besin değeri oldukça yüksek bir gıda ürünüdür. Arpa suyu katıksız olarak sert bir tat vereceğinden, bu tadı yumuşatmak için bal veya tarçın kullanılması uygun olacaktır.

Arpa Suyu Diyeti Nedir?

Arpa suyu ile diyet yapanlar genellikle bu diyeti, arpanın lif içeriğinin fazla olması ve uzun süreli yokluk hissi yaratmasından dolayı tercih etmektedirler. Arpa suyunu metabolizmayı hızlandırıcı özelliği de arpa suyu diyeti yapanlar için bir önemli bir etkidir. Bu diyette günlük olarak 6 bardak arpa suyu tüketilmesi kilo vermede başarılı sonuçlara ulaştırabilir. Diyetin uzun sürmesi, yan etkileri de göz önüne alırsak oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden arpa suyu diyeti kısa süreli olmalıdır. Karaciğer ve böbreklere faydalı olan arpa suyu, diğer vücut fonksiyonlarına ise olumsuz etki yapabilir.

Arpa Suyu Yapılışı ve Tarifi

Arpa suyu diyeti tarifi şu şekildedir:

Tarif:

  • 1 yemek kaşığı arpayı çay demeler gibi 2 bardak suya ekleyip kaynatın. Ardından suyunu süzün ve soğuyunca da için.

Tarif:

  • Arpa suyu sert bir tat verdiğinde, bir tencere içerisine 5 su bardağı su, 1 su bardağı arpa, 1 çubuk tarçın, 6 – 7 parça zencefil koyarak kaynatın. 20-25 dakika kaynayan bu suyu süzün ve içerinse bal ile limon sıkarak gün boyu tüketin.

Arpa Suyu Diyetinin Zararları Nelerdir?

Uzun süreli ve bol miktarda tüketilen arpa suyu diyeti zararları ise;

  • İshal, ödem ve karın ağrısı,
  • Kabızlık,
  • Rektal kanama,
  • Alerji,
  • Çölyak hastalığı,
  • Bağırsakta gaz sancısı

Arpa suyu diyeti kontrollü yapılması gereken bir yöntemdir. Uzun süreli yapımında ciddi zararlara yol açabilir. Bu nedenle uygulamadan önce vücudunuzun bu diyete uygunluğunu anlamak için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Lahana Suyu Diyeti Nedir? İshal Yapar mı? Faydaları Nelerdir?

Lahana Suyu Diyeti Nedir? İshal Yapar mı? Faydaları Nelerdir?

Lahana suyu diyeti; içerisinde bol miktarda lif bulunan ve metabolizmanın hızlanmasına destek olan bir kürdür...

Vücut Şekillendirmek İçin Göbek ve Basen Eriten Korse Kullanımı

Vücut Şekillendirmek İçin Göbek ve Basen Eriten Korse Kullanımı

Vücut şekillendirmek için korse kullanmak, yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayarak vücuttaki fazla kiloların dışarı atılması ile gerçekleşebilmektedir...

Korse Çeşitleri ve Korselerin Faydaları

Korse Çeşitleri ve Korselerin Faydaları

Korse çeşitleri hem kadınlar hem de erkekler için farklı şekilde üretilen ve vücudun farklı bölgelerine hitap eden iç giysiler olarak tanımlanabilmektedir...

Tonsürton Makyaj Ne Demek? Nasıl Yapılır? Örnekleri ve Tekniği

Tonsürton Makyaj Ne Demek? Nasıl Yapılır? Örnekleri ve Tekniği

Tonsürton makyaj; bir rengin farklı tonlarının kullanılması ile elde edilen ve soft bir görünüm elde edilen bir makyaj uygulamasıdır...