yeniloji.com
Sağlık

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözümler

Henüz yorum yazılmadı
Eklem Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözümler
Yeniloji 2147 görüntüleme

Eklem ağrılarına iyi gelen birbirinden farklı bitkiler ve bu bitkilerle elde edilmiş olan doğal çözümler bulunmaktadır.

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler arasında karnabahar, lahana, ıspanak ve karalahana vardır. Yeşil yapraklı sebzelerin bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun haricinde kabuklu besinlerden de destek alınmalıdır. Ceviz, badem gibi yağ asitleri barındıran besinleri bolca tüketmek ziyadesiyle önem taşır. Tüketilmesi tavsiye edilen yağlı balıklar arasında ton balığı, somon, sardalya, orkinos bulunur. Bu tür balıklar omega3 açısında zengindir.

Eklem ağrıları, kilo fazlalığı sıvı yetersizliği ve daha birçok hastalıktan dolayı meydana gelebilmektedir.

Ağrıların geçmesine destek olan besinlerden biri de meyvelerdir. Böğürtlen, mandalina, portakal ve çilek antioksidan bakımından önemlidir. Taze meyvelerin mevsiminde tüketilmesi halinde ağrıların azalmasına yardım etme olasılığının yüksek olduğu söylenebilir. Zarın alt kısmında likopen içeren domates etkili antioksidanlardan biri olduğu için tüketimi ihmal edilmemelidir.

Eklem Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

Kişinin fazla kilolu olması eklem ağrısı nedenleri arasında yer alır. Vücutta bulunan aşırı yağ dokusu kasları zorlamakta ve eklemleri yıpratmaktadır. Kemik erimesi olan kişilerin sakatlanma ve yahut da kırık problemleri olabilmektedir. Aşırı kilolu olmanın yüzde yetmiş oranında etkisi beslenmeden kaynaklı hareket etkisi ise yüzde otuz oranındadır. Sağlıklı, düzenli, yeterli beslenmek vücut üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Dolayısı ile çay, kahve gibi içeceklerden şekerin çıkarılması tavsiye edilir. Uzun vadede iyileşme için ise meyve ve sebze tüketilmelidir.

Eklem Ağrıları Nasıl Geçer?

Vücudun eklem bölgelerinde meydana gelen eklem ağrılarının hafiflemesi için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bunlar:

Uyku düzeni: Ağrıların azalması için uyumak gerekir. Yaş aralığına göre uyku saati değişiklik gösterir. Fakat ortalama uyku saati yedi ila sekiz saattir. Uyku saati dışında önemli olan bir diğer nokta ise uykunun bölünmemesi ve kaliteli olmasıdır.

Beslenme ve Egzersiz: Davranış alışkanlıklarının vücut için olumlu olması ve bu alışkanlıkların hayat düzenine entegre edilmesi fiziksel sağlık için önem taşır. Egzersiz yapılması ve beslenmeye dikkat edilmesi hekimlerin üzerinde durduğu konulardan biri olarak karşımıza çıkar. Son zamanlarda insanlar egzersiz, beslenme düzeni ve uyku konusunda bilinçlendirilmektedir. Beslenme düzenine diyetisyenle birlikte karar verilebilir. Egzersiz içinse günlük kısa yürüyüşler yapılabilir ya da spor hocası eşliğinde çalışılabilir.

Esansiyel yağ kullanımı: Okaliptüs ve nane yağının ağrıları azalttığı ifade edilmektedir. Doğal yağlar ile ilgili doktordan bilgi alınabilir ve doktorun önerdiği doğal yağ düzenli olarak kullanılabilir.

Eklem Ağrıları Nasıl Giderilir?

Stres ve kilo kontrolü, egzersiz uygulamaları, yeterli uyku, sağlıklı beslenme kişinin dikkat etmesi gerekenler arasındadır. Yapılan doğal tedavi uygulamalarının bazı eklem ağrılarında etkili olduğu söylense de ağrıların bir haftadan fazla sürmesi halinde hekime gidilmesi gerekir. Rahatsızlığın oluşması üzerinde çeşitli etkenler rol oynayabilmektedir. Bu yüzden muayene olmak ve ağrının hangi sebepten kaynaklandığını tespit etmek çözüme ulaşmanın en sağlıklı yoludur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Şeyler Nelerdir? Hamile Kalmanın Yolları ve Yöntemleri

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Şeyler Nelerdir? Hamile Kalmanın Yolları ve Yöntemleri

Çiftler, çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde kısa süre içerisinde gebeliğin gerçekleşmesini isterlerken bu ihtimali arttıran ve hamile kalmayı kolaylaştıran şeyler kullanılabilmektedir...

Işkın Otu Nedir? Uçkun Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Işkın Otu Nedir? Uçkun Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Işkın otu; dağlık ve yüksek yerlerde yetişen, C vitamini açısından zengin olan, vücuda birçok faydası bulunan doğal bir ottur...

Antioksidan Nedir? Antioksidan Meyveler ve Besinler

Antioksidan Nedir? Antioksidan Meyveler ve Besinler

Serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlayan antioksidan kimyasal bir madde olarak bilinmektedir...

Acerola Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Barbados Kirazı Nerede Bulunur?

Acerola Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Barbados Kirazı Nerede Bulunur?

Acerola meyvesi; barbados kirazı olarak da bilinen, c vitamini açısından oldukça yüksek değerlere sahip, kırmızı renkte, çekirdekli tropikal bir meyvedir...