yeniloji.com
Zayıflama

Sinameki Çayı Zayıflatır mı? Günde Kaç Bardak İçilir?

Henüz yorum yazılmadı
Sinameki Çayı Zayıflatır mı? Günde Kaç Bardak İçilir?
Yeniloji 445 görüntüleme

Sinameki; kabızlık problemlerinin giderilmesi için kullanılır ve genel olarak sindirim sistemini hızlandırıcı özelliği ile bilinen bir ottur.

Sinameki Nedir, Ne Demek?

Sinemaki iki çeşidi ile bilinmektedir. Bunlar cassia accutifolia ve sinameki angustifoliadır. Bu iki tür sinameki kabızlık sorunu için kullanılmaktadır. Afrika ve Asya ve Orta Doğu'da bazı türlerine rastlayabileceğiniz bu bitki, daha çok sıcak iklimlerde yetişmektedir. Soluk sarımsı ve yeşil renkte olan sinameki, 60 cm'den daha yüksek küçük bir çalıdır.

Yaklaşık olarak on türü bulunan bu bitkinin en çok bilinenleri: Pembe yağmur sinamekisi, elma çiçeği sinamekisi, Kenya yağmurlu sinamekisi ve sturt sinamekisidir.

Eski zamanlarda farkına varılmayan bu çalılar, daha sonraları toplanıp tohum haline getirilerek kurutulmaya başlanmış ve çay olarak tüketilmesi yaygınlaşmıştır. Sarı ve narin çiçeklere sahip olan sinameki göze hitap ettiğinden dekorasyon yapmak için de kullanılmaktadır. Ayrıca müshil ettiği yarattığı için özellikle tıp alanında da birçok ilaç içerisinde aktif madde olarak kullanılmaktadır. Tıp alanında da tercih edilmektedir.

Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Mısır, Hindistan ve Sudan gibi bölgelerde doğal olarak yetişen sinamekinin faydalarını şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Özellikle sık sık kabızlık sorunu yaşayan kişiler için mucizevi bir bitkidir. Kolon kaslarını uyaran sinameki, kabızlığı gidermek için kullanılan güçlü bir müshildir.
  • İştah azaltan sinameki çayı vücut tarafından emilir ve bağırsak yoluyla hızlı bir şekilde gıda hareketinin gerçekleşmesini sağlar.
  • Mide hazımsızlıklarını ortadan kaldırır.
  • Vücudun bağırsak solucanlarını ve toksinlerini atmak için kullanılan temizleyici özelliğe sahiptir.
  • Tanısal testler öncesi (kolonoskopi gibi) bağırsakları temizlemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Sinemaki Çayı Tarifi Nedir? Günde Kaç Bardak İçilir?

Vücudumuza bu kadar ciddi faydaları bulunan sinamekinin çayını hazırlamak ise oldukça basittir. Bir tutam sinameki yaprakları bir fincan ya da bir çay bardağı kaynamış su içerisin atılır ve 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülen sinameki tüketime hazır hale gelir. Günde iki bardaktan fazla tüketilmemesi gereken bu çay yatmadan önce tüketildiği takdirde vücudunuzun tamamen temizlenmesini sağlar. Bu bitki çayı çok fazla tüketildiğinde ise yan etkilerini göstermeye başlar. En belirgin yan etkileri: Bulantı, kusma, midede ağrı ve sürekli devam eden ishaldir. Ayrıca uzun süre tüketildiği zaman bağırsakların fonksiyonlarını bozabilir. Alışkanlık oluştuğu durumlarda ise bağımlılık haline geleceğinden etkisini göstermemeye başlar.

Sinamekinin Yan Etkileri Nelerdir? Zararları Var mı?

Kanda bulunan bazı kimyasalların dengesinde değişikliğe neden olacağından, beraberinde kalp hatsallıkları, kas güçsüzlüğü ve karaciğer yorgunluğuna sebep olabilir. Potasyum eksikliği şikayeti bulunan kişilerin de kullanmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu eksiklik ilerleyebilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Ayrıca ülser, apandist ve midede iltihap gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler, sinameki bitkisini asla kullanmamalıdır.

Şunu belirtmekte fayda vardır; hiçbir bitkisel çay aşırı ve uzun süre tüketilmemelidir. Aksi takdirde ölüme kadar gidebilen istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple, kesinlikle doktor tavsiye dışında kullanılmamalı, kullanmadan önce mutlaka uzman doktor tarafından bilgi alınmalı, onun tavsiyeleri dışına çıkılmamalıdır. Özellikle çocuklar, hamile kadınlar ve emziren kadınlar kesinlikle kullanmamalıdır! Bu yan etkileri de göz önünde bulunduğu zaman sinameki otunun rastgele tüketilebilecek bir bitki olmadığı ve doktor tavsiyesi dışında alınmaması gerektiği unutulmamalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Emzirmek Zayıflatır mı? Emziren Anneler Nasıl Zayıflar?

Emzirmek Zayıflatır mı? Emziren Anneler Nasıl Zayıflar?

Hamilelik döneminde alınan kilolardan kurtulmak isteyen kadınlar, emzirmek zayıflatır mı sorusu hakkında bilgi almak ve bu dönemde kilo vermek için nasıl bir yöntem izlemesi gerektiği konusunda araştırmalar yapmaktadır...

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Chia tohumu; tok tutma özelliğine sahip ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak yağ yakımının gerçekleşmesine destek olan bir tahıl ürünüdür...

Karın Korsesi Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Karın Korsesi Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Karın korsesi; göbek ve bel çevresini toparlayarak sıkılaştıran, incelten ve şekillendiren bir iç giysi modelidir...

Bb Krem Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Sivilce Yapar mı?

Bb Krem Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Sivilce Yapar mı?

BB krem; cilt tonunun eşitlenmesi ve ciltteki pürüzlerin kapatılması için geliştirilmiş olan bir makyaj ürünüdür...