yeniloji.com
Sağlık

Çarpıntı Nedir, Ne Demek? Sebepleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Çarpıntı Nedir, Ne Demek? Sebepleri Nelerdir?
Yeniloji 2114 görüntüleme

Son zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı birçok insanda görülen çarpıntı kalp atışlarının normal seviyeden hızlı olarak atmasına denir.

Çarpıntı Nedir, Ne Demek?

Kalp çarpıntısı meydana geldiği zaman çeşitli belirtiler oluşabilmektedir. Bu problemin hızlı ya da düzensiz bir şekilde olması kişinin sersemlemesine neden olabilmektedir. Genel olarak bu sorun birkaç dakika veya saniye içerisinde olmaktadır. Problem boyun ve boğaz bölgesinde hissedilebilir. Bazı zamanlarda çarpıntılar geçici ya da ciddi bir problemin habercisi olabilir. Dolayısı ile sağlığın tehlikeye girmemesi adına var olan sorunun sebebini anlamak için hekime kontrol olmak gerekir.

Normal bir kalp atışı dakika içerisinde atmış ila yüz adettir. Kalbin dakika içerisinde yüzden fazla olarak atması durumuna taşikardi denir. Yavaş olma haline ise bradikardi olarak tanımlanmaktadır. Kalp atışlarındaki hızın değişmesi aritmi şeklinde değerlendirilir. Bazı kişilerin kalp atışını hissedebilmelerine tıbbi olan ektopik atış denmektedir. Bu durum yaygın bir şekilde yaşanır ve genellikle tehlikeli bir durum şeklinde değerlendirilmez. Bahsi geçen problemin birbirinden farklı çeşitli nedenleri mevcuttur.

Çarpıntının Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

  • Geçici olarak meydana gelen çarpıntıların nedenleri bilinmeyebilir. Fakat bu soruna yol açan çeşitli koşulların olması da mümkündür. Bu koşullardan biri kaygı, endişe ve stres gibi duyguların kişide var olmasıdır. Özellikle stres altında yaşamak en belirgin nedenlerden biri olarak ifade edilebilir.
  • Bir diğer sebep yorucu egzersizlerin uygulanmasından kaynaklı olabilir.
  • Ateş, kafein oranı fazla olan içecekler, nikotin yani sigara kullanımı ve çeşitli ilaçların kullanılması kalp çarpıntısına yol açabilmektedir.

Kalp Çarpıntısının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya çıkar?

  • Bahsi geçen problemin varlığı kişinin hissettiği hale göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu belirtilerden biri kalbin çırpınmasını anımsatan bir duygudur.
  • Egzersiz yapıldığında hissedilen hissin benzeri bir duygunun oluşması,
  • Kalbin normalden daha hızlı olarak çarpması ve sert bir şekilde vurması,
  • Ektopik atım yani fazla kalp vuruşudur.
  • Problem kulak, boyun, göğüs ve boğaz bölgesinde hissedilmektedir. Bazı kişilerde bu problem meydana geldikten birkaç saniye sonra geçmekteyken bazı kişilerdeyse birkaç dakika sürmektedir.
  • Bazı zamanlarda kalbin anormal olarak atması ciddi bir sağlık problemi olabilir. Bu durumunun nedenini iyi bir şekilde anlamak için uzman doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.
Çarpıntı Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Çarpıntı sorunun geçmesi için kişi yaşam tarzına düzen verebilir. Özellikle alkolü azaltmak, kahve içmek yerine sakinleştirici çayları tercih etmek, sigarayı tamamen bırak önerilen çözümler arasında yer almaktadır. Bu değişikliklerin yapılması ve huzurlu bir hayatın benimsenmesi kalp çarpıntısının azalmasını sağlayabilmektedir. Uzman hekimlerin uyguladığı tedavi türü ise çeşitli ve farklı olabilir. İlaç tedavisi, durumun ciddiyetine göre ameliyat gibi yollar doktor tarafından izlenebilir. Sağlığı tehlikeye atmamak, hali hazırdaki problemin hafif ya da ciddi olduğunu anlamak ve tedavisini uygulamak için mutlaka ihmal etmeden uzman doktordan randevu alarak kontrol olmak gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Eliminasyon diyeti; kronik olarak gelişen inflamatuar hastalıkların iyileşmesi için faydalı olan, vücutta hazımsızlık, kabızlık gibi etkiler meydana getiren besinlerin bulunması ve tüketilmesinin kısıtlanması olarak tanımlanan bir beslenme yöntemidir...

Töngelin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Ne Zaman Toplanır?

Töngelin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Ne Zaman Toplanır?

Hafif mayhoş bir tada sahip olan töngel; döngel ve muşmula olarak da bilinen vücutta kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olan ve aynı zamanda sinir sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlayan, sağlık için oldukça faydalı etkiler barındıran bir meyvedir...

Adenovirüs Ne Demek? Bulaşıcı mı? Kuluçka Süresi Ne Kadar?

Adenovirüs Ne Demek? Bulaşıcı mı? Kuluçka Süresi Ne Kadar?

Adenovirüs; birçok çeşidi olan, bademcik, göz, bağırsak gibi vücudun farklı yerlerini etkisi altına alan, hızlı bulaşma özelliği gösteren bir enfeksiyondur...

Yasemin Yağı Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Yasemin Yağı Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Yasemin bitkisinin çiçeklerinden elde edilen yasemin yağı; antiviral ve antibiyotik etkilere sahip olan, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, cinsel isteğin azalması ve stres gibi duyguların giderilmesi ve hafifletilmesi konusunda etkili olan bir bitki yağıdır...