yeniloji.com
Sağlık

Midyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? İçinde Ne Var?

Henüz yorum yazılmadı
Midyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? İçinde Ne Var?
Yeniloji 121 görüntüleme

Oval görünüme sahip bir deniz canlısı olan midye, denizin kıyıya çok yakın bölgelerinde kayalıkların arasında yetişen bir canlı türüdür.

Midye Nedir? İçinde Ne Var?

Siyah bir renge sahip olan midyeler birbirleri aynı biçimde ve boyutta olan deniz canlılarıdır. Sindirim sistemi olmayan midyeler sindirim gerçekleştiremeyen canlılardır. İçerisinde inci oluşması, bu canlılarda yer alan sedef yardımı ile gerçekleşir ve inci asıl olarak midyenin zararlı maddelerden kendini koruması için ürettiği bir şeydir. İstiridyenin bir türü olan midyenin tadı hafif tuzludur. Sokak lezzetleri arasında en fazla sevilen ve tüketilen canlı olan midye, ülkemizde özellikle Ege Bölgesi'nde tüketilmektedir. İzmir'de sokaklarda tezgahlarda ve yemek yerlerinde genel olarak midyeye rastlamak mümkündür.

Midyenin etli bir kısmı vardır. Tüketim sırasında bu korunur ve içerisine aynı zamanda pirinç koyulur. İçerisine aynı zamanda limon ve karabiber eklenir ve tüketimi bu şekilde gerçekleştirilir. Sade bir şekilde tüketilebilen midye aynı zamanda salata ya da yemeklerin yanına garnitür olarak eklenebilir ve bu şekilde tüketilebilir. İçerisinde civa vardır ama bu oldukça azdır. Az olduğu için hamile kadınların ve çocukların tüketimine uygun olarak nitelendirilmektedir. İçerisindeki civanın miktarı civaya karşı hassasiyeti bulunan kişilerin bir tüketebileceği dozdadır ve bu etki sayesinde herhangi bir zarar teşkil etmemektedir.

Midyenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Midye tüketimi sayesinde vücuda yeterli ve sağlıklı besin alımı sağlanmaktadır. Bu deniz canlının içerisinde besin değerini düşüren kolesterol ve sodyum da bulunmaktadır. Haftada iki defa tüketilmesi normaldir. Fakat fazla tüketilmesi yan etki meydana getirebilmektedir. Pek çok kişinin sık sık tükettiği midyenin içeriğinde potasyum, demir, protein, selenyum, manganez, fosfor, B12 vitamini, çinko, A vitamini, C vitamini ve folik asit bulunmaktadır.

Atık karışmayan temiz denizlerden hijyenik koşullar dahilinde toplanan midye, aşırı miktarda tüketilmediği zaman fayda sağlamaktadır. İçerisindeki protein sayesinde hücrelerin enerji ve iletişim akışını desteklemektedir. Ayrıca hücrelerin metabolik sürecine de katkı sağlamaktadır. Midye tüketimi vücudun protein ihtiyacının belli bir kısmı karşılanmaktadır. Selenyum ve manganez açısından zengin olan midye, cinsellik hormonlarının salgılanmasına destek olurken aynı zamanda kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücrelerin korunmasını sağlar.

Midyenin içerisinde yer alan A vitamini göz sağlığını olumlu yönde etkilerken B12 ve C vitamini sinir hücrelerinin sağlığının korunmasını sağlar. Bununla birlikte midye tüketimi ile sağlıklı kalori ve yağ alımı sağlanmaktadır.

Midyenin Zararları Nelerdir? Haram mı?

İçerisinde yer alan sağlıklı bileşenlerin yanı sıra sodyum ve kolesterol gibi bileşenlere de sahip olan midye gereğinden fazla tüketildiği zaman yan etkiye neden olabilmektedir. Aşırı tüketimi vücutta civa birikimine de sebep olabilmektedir. Bu nedenle çok fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kesinlikle temiz denizlerden toplanmalı ve hijyenik koşullar ile servis edilmelidir. Dinimiz gereği midye haram mı değil mi soruları da oldukça merak edilmektedir. Bu konudaki doğru cevap din hocaları tarafından verilmektedir.

Taze Midye Nasıl Anlaşılır?

Midye tüketimi temiz ve taze bir şekilde emin olunan bir yerden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer midyenin rengi canlı ise temizlenmesi düzgün bir şekilde yapılmış anlamına gelir. İçi gibi dışı da aynı şekilde temiz olmalıdır. Taze midye asıl olarak renkten anlaşılmaktadır. Midyenin rengi soluksa bayat anlamına gelmektedir. Eğer daha önce midye tüketmiş biriyseniz tadından da bayat olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ginkgo biloba Çayı Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ginkgo biloba Çayı Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ginkgo biloba çayı; Çin tıbbında senelerdir kullanılan ve son birkaç yıldır farklı ülkelere de adını duyuran pek çok hastalığın tedavisi için şifalı etkileri bulunan bir bitki çayıdır...

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar? Neden Büyür?

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar? Neden Büyür?

Pek çok kişinin merak ettiği erkeklerin memesi ne işe yarar, neden vardır ve büyümesinin sebepleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını belirteceğimiz bu yazımızda; konunun fizyolojik detayları hakkında birtakım bilgiler vereceğiz...

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

İltihaplı sivilce, hemen hemen her yaşta görülebilen ve ciltte leke bırakabilen ağrılır akneler olarak isimlendirilmektedir...

Sars Virüsü Nedir? Bulaşıcı mı? Öldürür mü?

Sars Virüsü Nedir? Bulaşıcı mı? Öldürür mü?

Sars virüsü; şiddetli akut solunum yolu sendromu olarak ifade edilen, akciğerleri ve üst solunum yollarını etkisi altına alan bir enfeksiyon hastalığı olarak nitelendirilmektedir...