yeniloji.com
Sağlık

Pankreas Nedir? Ne İşe Yarar? Pankreas Görevi ve Hastalıkları

Henüz yorum yazılmadı
Pankreas Nedir? Ne İşe Yarar? Pankreas Görevi ve Hastalıkları
Yeniloji 2638 görüntüleme

Pankreas; tüketilen yiyeceklerin vücut tarafından kolayca sindirilmesini sağlayan ve aynı zamanda vücuttaki glukoz seviyesinin kana karışma düzeyini dengeleyen önemli bir iç organımızdır.

Pankreas Nedir, Ne Demek?

Sindirim sistemi, insana vücudu için çok büyük önem taşırken tüketilen besinlerin sindirilip vücuttan çıkartılması ve bu aşamada içerisinden yararlı olan ürünlerin vücuda alınması işlemi tamamen sindirim sistemindeki organların işlevi ile sağlanmaktadır.

Sindirim sistemi denildiğinde akla ilk olarak mide geliyor olsa da mideye oldukça yakın bir konumda bulunan pankreas da sindirimin en önemli organlarından birisidir. Karın boşluğunun üst kısmında yer alan bu organ, bir yandan sindirimin gerçekleşmesini sağlayan bir yapıda olmasından dolayı önem taşırken kan şekerini düzenlemesi de insanların hayatı için çok büyük önem arz etmektedir.

Pankreasın Görevi Nedir? Nasıl çalışır?

Vücudumuzda yer alan salgı bezleri belirli aralıklarla farklı maddeler salgılamakta ve bu maddeler direkt olarak vücut içerisinde kullanılmaktadır. Bu organ da bu tarzda bir bez yapısından oluşmuşken her zaman bir iç salgı üretmektedir. Konum olarak baş kısmı onikiparmak bağırsağına bağlı olduğundan bu salgı ilk olarak buraya aktarılır.

Genel olarak ağırlığı 70 gram ile 110 gram aralığındadır ve 15 cm. uzunluğa sahip olur. Bu salgı, tıp alanında pankreas özsuyu olarak isimlendirilirken sindirimin en önemli oluşumlarından birisidir. İçerisinde çok sayıda enzim bulundururken bu enzimler protein, yağ ve karbonhidratların sindirilmesini sağlar. Bu sindirimin gerçekleşmesi için bu organın düzgün bir biçimde çalışması gerekirken bunun için de organa kan ulaşması gerekir. Bu organa kan ulaştırma görevi dalak ve karaciğerindir.

Pankreas Ne İşe Yarar?

Bu organın ana görevlerinde kana insülin salgısı yapması en önemli görevi olarak gösterilir. Bilindiği üzere kandaki şeker oranı insanların hayatı için çok büyük önem taşır. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de şeker hastalığı son derece yaygın olurken hayatın başından sonuna kadar insanları etkilemektedir. Bunun yanı sıra diyetlerini yapan ve sağlıklı beslenen kişilerin protein, yağ ve karbonhidrat dengesini kurabilmesi için de bu organın en iyi şekilde çalışması gerekmektedir.

Pankreas Hastalıkları Nelerdir? Neden Olur?

Bu organ, karın boşluğunda yer aldığı için insanlar karın ağrıları ile bu organda meydana gelen ağrıları karıştırırlar. Bu durum başlayan ağrıların kolay bir biçimde teşhis edilememesine sebep olmaktadır. Bu organda meydana gelen hastalıklar arasında en yaygını iltihaplanmadır. Bunun yanında safra kesesi rahatsızlıkları da bu organdan meydana gelen hastalıklar içerisinde gösterilirken bu iki rahatsızlığa da fazla alkol tüketimi sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra insanların beslenme düzeyleri de bu organ üzerinde oluşan hastalıklarda etkili olmaktadır. Özellikle erkeklerde pankreas kanseri rahatsızlığı da sıklıkla görülmektedir. Çok şiddetli ağrı, sarılık ve hızlı kilo kaybı ile kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. Diğer kanser türleri gibi tedavisi oldukça uzun bir süreç gerektirir ve psikolojik açıdan zorlayıcıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mutasyonlu Virüs Nedir? Daha mı Tehlikeli? Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir? Daha mı Tehlikeli? Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu virüs; virüsün genetiğinde meydana gelen kalıcı değişiklik olarak nitelendirilen, RNA virüslerinde DNA virüslerine daha fazla görülen bir değişim olarak ifade edilmektedir...

Güvem Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çayı, Fiyatı ve Diğer Adı

Güvem Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çayı, Fiyatı ve Diğer Adı

Güvem eriği; aynı zamanda çakal eriği olarak bilinen, yüksek oranda antioksidan içeren ve bu özelliği sayesinde kansere karşı etkili olduğu bilinen, hem besleyici hem de şifalı etkiler sunan bir besindir...

Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kan Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kan Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Vişne suyu; yaz aylarında serinletici etkisi ile sıklıkla tüketilen, içeriğinde yer alan fitokimyasallar, antioksidanlar ve C vitamini sayesinde sağlık için pek çok fayda sağlayan bir meyve suyudur...

Çağ Ağacı Sabunu Ne İşe Yarar? Sivilce Geçirir mi? Saça Faydaları Nelerdir?

Çağ Ağacı Sabunu Ne İşe Yarar? Sivilce Geçirir mi? Saça Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı sabunu; akne, mantar, böcek ısırması gibi pek çok durum için anti-bakteriyel etki gösteren ve dezenfektan görevi üstlenen bir sabun çeşididir...