yeniloji.com
Sağlık

Sırtta Neden Çok Sivilce Çıkar? Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Sırtta Neden Çok Sivilce Çıkar? Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?
Yeniloji 2079 görüntüleme

Özellikle ergenlik döneminde birçok insanın en önemli sorunlarından birisi sırtta sivilce çıkması her yaştan kişide görülebiliyor.

Sırtta Neden Çok Sivilce Çıkar?

Sivilce problemleri ülkemizde birçok kişide görülürken en fazla yüzde ve sırtta bu sorun yaşanmaktadır. İlk etapta insanlar sürekli olarak yüzlerinin görünmesi sebebiyle yüzlerindeki oluşumun ortadan kalkması için bir uğraş veriyor olsalar da sonrasında sırtlarında oluşan sivilceler için de belirli çözümler uygulamaya ve bulmaya başlamaktadırlar.

Sivilce oluşumu, gözeneklerin tıkanması ile birlikte gerçekleşmektedir.

Kullanılan bazı makyaj malzemeleri ya da cildin kendi hormonal dengesi gözeneklerin kapanmasına neden olabilir. Derinin üzerinde yer alan gözeneklerin tıkanması burada yağların birikmesine sebep olurken bu birikim bölgede bakterilerin oluşumunu tetiklemektedir. Bakteriler, gözenekler içerisindeki yağlar ile beslenirken belirli düzeyde atık oluştururlar. Bu atıklar da deriye zarar vererek sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olur. Sırttaki sivilcelerin de ana nedeni olarak bu gösterilirken farklı sebepler de sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Sırtta Sivilce Çıkmasının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Yüzde olduğu gibi sırtta da yağ bezleri bulunur. Bu durum, sırtın da sivilceler için uygun bir alan olmasını sağlarken yüzey alanı olarak daha geniş olması daha fazla sivilcenin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Vücudu genel olarak yağlı olan kişilerde sivilce sorunları sıklıkla görülürken bu kişilerin yanı farklı rahatsızlıklar ya da durumlar da sivilcelere sebep olmaktadır. Sırtta oluşan sivilcelere sebep olarak en üst sırada stres gelmektedir. Hem ergenlik döneminde hem de sonraki dönemlerde stres, sivilce oluşumlarında başrolü oynar. Hayatlarındaki önemli dönemler yaklaşırken insanlarda stresin oluşumu normal karşılanırken sivilce oluşumu da aynı şekilde normal görülmektedir.

Bunların yanı sıra genetik yatkınlık da sırtta oluşan sivilcelerde çok büyük önem taşır. Eğer ailenin diğer fertlerinin de deri tipi yağlıysa ve belirli dönemlerde sivilce problemleri yaşamışlarsa bu durum çocuklarda da tekrarlanmaktadır.

Makyaj Yapmak Sivilce Yapar mı?

Bayanlarda, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı da sivilcelere sebep olabilir. Genel olarak yüzde kozmetik ürünler kullanılıyor olsa da yaz aylarında tüm vücuda uygulanan kremler ve benzer ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler, cildi olumsuz bir şekilde etkilerden sırt bölgesinde sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Sırttaki sivilcelerin tedavisi ile yüzde oluşan sivilcelerin tedavisi arasında çok büyük farklar bulunmaz. Genel olarak hastanelerde dermatolog olarak görev yapan uzman kişilere görünen hastalara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi kapsül şeklinde hapların düzenli olarak kullanımı şeklinde olurken bu kullanım tarzı kremler, tonikler ya da sabunlar ile desteklenmektedir. Kişilerin sırt bölgelerine ulaşmaları zor olduğunda krem konusunda yakınlarından yardım almaları daha doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanında birçok doktor kullanımı daha kolay olacağından sabunları tercih edebilir. Böylece hastalar da bu sabunu kullanarak köpürttükleri lifler ile sırtlarına masaj uygulayıp sırtlarında oluşan sivilce problemlerinden olabilecek en kısa süre içerisinde kurtulabilirler.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Doğal Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Yıpranmış saçları onarmak için doğal saç maskelerini kullanmak, saçların canlı, hacimli ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır...

Solunum Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi

Solunum Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi

Solunum hastalıkları, genel olarak antibiyotikle tedavi edilmeye çalışılan ve birçok virüsün neden olduğu hastalık türleridir...

Alerjik Hastalıklar Nelerdir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur? Bulaşıcı Mıdır?

Alerjik Hastalıklar Nelerdir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur? Bulaşıcı Mıdır?

Alerjik hastalıklar, vücudun birtakım etkenlere karşı alerjik reaksiyon oluşturması sonucunda oluşan rahatsızlıklardır...

Sedef Hastalığı Neden Olur? Bulaşıcı mı? Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Neden Olur? Bulaşıcı mı? Belirtileri ve Tedavisi

Sedef hastalığı; bulaşıcı olmayan, gen aktarımı ile aynı ailedeki bireylerde görülebilen bir cilt hastalığıdır...