yeniloji.com
Sağlık

Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Henüz yorum yazılmadı
Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Önlenir?
Yeniloji 321 görüntüleme

Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmada yardımcı olan fizyolojik bir durumdur. Aşırı terleme ise normalin çok fazla üzerinde görülen terleme şeklidir.

Aşırı Terleme Neden Olur?

Terin buharlaşması sonucu ısı kaybedilişi söz konusu olur ve vücut ısısının sabitliği sağlanır. İnsan vücudunda ter bezi sayısı 2 ya da 3 milyon kadardır ve en fazla ter bezi avuç içinde bulunur. Terlemeyi arttıran durumlar ise ortam sıcaklığının artması, efor yapılması, aşırı heyecanlanma durumu ve nemli bir ortamda bulunmak.

Aşırı terleme durumları birçok hastalığın aynı zamanda habercisi niteliğinde olabilir.

Vücutta aşırı terleme böbrek üstü bezlerinde ani bir stres ile, ani şeker düşmesi ile, aşırı kanamalarda, kalp krizinde, sıcak çarpmasında bu durum sık sık yaşanır. Eğer dikkat çekici aşırı terlemeler söz konusu ise mutlaka doktora danışılmalıdır. Terlemelerle birlikte göğüs ağrısı, ateş, hızlı nabız atımı, nefes darlığı ve kilo kaybı da varsa bütün bunlar bir belirtiye işaret olabilmektedir.

Normal Terleme Nasıl Olur?

Bölgesel terlemeler genelde yüz, el, koltuk altı ve ayaklardadır. Bu bölgelerde terlemeler normal olarak değerlendirilir. Mesela el ve ayak terlemeleri genelde çocukluk dönemlerinde başlar. Koltuk altı ise ergenlik dönemi terlemeleridir. Terleme her iki cinste de her mevsimde olur ancak yaz aylarında çok daha belirgin ve fazladır. Bazı bünyelerde 40 yaşlarında bu durum sona erer bazılarında ise hayat boyu devam eder. Üstüne heyecan stres gibi durumlarda bu durum artış gösterebilir. Uykuda terleme olmaz, olduğu takdirde bu bir rahatsızlığın belirtisi olarak adlandırılmalıdır.

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı terleme durumları en çok koltuk altları ve avuç içlerini etkiler. Ancak aşırı olduğu durumlarda mutlaka doktor kontrolünde olunması gereklidir. Çünkü aşırı terleme akciğer hastalıkları, virüs enfeksiyonları, şeker hastalığı, kan şekeri düşüklüğü, kanser türleri, menopoz dönemi, tiroit bezlerinin aktif olması gibi sebepler olabilir.

  • Aşırı terlemeyle birlikte nefes darlığı yaşanıyorsa,
  • Göğüste ağrı hissediliyorsa,
  • Aşırı terleme olduğunda nabızda da hızlanma oluşmuşsa
  • Yükselen ateş varsa,
  • Aşırı terlemeyle birlikte hızlı kilo verme durumu yaşanıyorsa

Bu tarz durumlar meydana geliyorsa acil şekilde doktora gidilmelidir. Çünkü bu durum farklı hastalıkların habercisi olabilir.

Aşırı Terleme Nasıl Önlenir?

Aşırı terlemeyi önlemede uzman desteği ile yardım alınabilir. Ağız yoluyla alınan ilaçlar, krem ya da losyonlar, botoks denemeleri ile durum çözüme ulaştırılabilir. Normal şartlarda süre gelen bir terleme söz konusu ise sık sık ılık suyla duş almak, baharatlı acılı yiyeceklerden uzak durmak, günde en az 8 bardak su içmek ve fazla kilolardan kurtulmak yardımcı olacaktır. Ter kokusu her ortamda rahatsız edici bir durum olduğundan sentetik kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Bazı parfümler özellikle koltuk altına sıkıldığında ortaya daha kötü kokular yayılır.

Kullanılan ilaçlar da çok fazla ter kokusu meydana getirebilir. Beslenme yetersizlikleri de ter kokusunu fazlalaştıran etkilerdendir. Çok şeker alımı da kötü kokuya sebebiyet verir. Düzenli banyo yapıp hijyene dikkat etmekle kişisel olarak bu durum engellenebilir. Genel olarak aşırı terleme nedenleri olarak kullanılan ilaçlar ve fizyolojik durumlara bağlı gelişen durumlar söz konusu olabilir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi fazla uyarı durumu tetikleyerek aşırı terlemeye sebebiyet verir. Ki bu durumlar arasında obezite, aşırı kilo, menopoz, ateş basması, adet dönemi, ergenlik dönemi, östrojen hormonu, morfin, antidepresanlar, kanser hastalıkları aşırı terlemeye sebeptir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Dökülür?

Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Dökülür?

Kıl kurdu, yaşamı olumsuz yönde etkileyen sindirim problemlerine yol açan bağırsak parazitleridir...

Saç Neden Yağlanır? Saç Neden Dökülür?

Saç Neden Yağlanır? Saç Neden Dökülür?

Saç yağlanması, cilt tipi, vücut yapısı hormon sağlığı gibi birçok etkene bağlı olarak yağlanabilmektedir...

Karabaş Otu Faydası Nedir? Neye Yarar? Kullanımı Nasıl Olur?

Karabaş Otu Faydası Nedir? Neye Yarar? Kullanımı Nasıl Olur?

Karabaş otu; sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan, depresyon tedavisinde kullanılan ve fiziksel, zihinsel pek çok faydalı etkisi bulunan bir bitkidir...

Sırtta Neden Çok Sivilce Çıkar? Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırtta Neden Çok Sivilce Çıkar? Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Özellikle ergenlik döneminde birçok insanın en önemli sorunlarından birisi sırtta sivilce çıkması her yaştan kişide görülebiliyor...