yeniloji.com
Sağlık

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Görülür?

Henüz yorum yazılmadı
Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Görülür?
Yeniloji 2105 görüntüleme

Ani bebek ölümü sendromu; herhangi bir sağlık problemi olmayan bebeklerin bilinmeyen sebeplerden ötürü yaşamını yitirmesidir. Beşik ölümü genel olarak daha çok 2-4 aylarında meydana gelmektedir.

Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) ne demek?

Beşik ölümü olarak da adlandırılan ani bebek ölümü sendromu, beyinde nefes alma ve uyanma emri veren bölgede meydana gelen nedeni belli olmayan sorunlar nedeniyle bebeğin yaşamını sonlandırması olarak bilinmektedir. Bu sendrom prematürite(erken doğum) ve düşük riski taşıyan çocuklarda meydana gelen doğumsal anormallikler neticesinde ortaya çıkan ve son zamanlarda çok sık bir şekilde görülebilen bir ölüm çeşididir.

Ani bebek ölümü sendromu ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde görülmektedir. Avrupa verilerinde her bin bebekte 0.8 oran belirlenmektedir. Genel olarak bu ölümlerin arkasında savunmasız olan bebeklerin uyudukları ortam ve çevresel etmenlerin etkili olduğu dile getirilmektedir. Bebeğin yattığı yer ve çarşafının bu durumu tetiklediği belirtilmektedir. Bebeklerin yatağı sert ve çarşafı düzgünce örtülmüş bir şekilde olmalıdır. Ayrıca yatırırken sırt üstü yatmasına dikkat edilmelidir. Beşiğin kalabalık olmamasına yani oyuncak vb. şeyleri içermemesine dikkat edilmelidir.

Ani Bebek Ölümü Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Bebekler kendilerini koruyamazlar ve savunmasızlardır. Onları savunmaz bir hale getiren çevresel ve fiziksel faktörlerin birçoğu bu duruma neden olabilmektedir. ABÖS nedenlerinin bazıları şunlardır:

  • Bazı bebekler beyinlerinde anormalliklerle dünyaya gelirler. Bu durum ani ölüm sendromunu artıran bir olgudur. Beyin tüm vücudu yöneten bir organdır. Eğer ki nefes alma ve uyanma bölümünde bir anormallik söz konusu ise bu bebeğin ölümüne neden olabilmektedir.
  • Erken doğum ve düşük problemi yaşamış olan çocuklar ya da çoklu gebeliklerde gelişimini tamamlayamamış olan çocuklarda bu tarz durumlar sıklıkla gözlemlenmektedir. Beyin gelişimini tamamlayamadığı için kontrol mekanizması da zayıf kalır. Nefes alma, kalp hızı gibi durumlarda kontrolsüzlük söz konusu olabilir ve bu da ölümle sonuçlanabilir.
  • Solunum problemi yaşayan çocukların çoğunda ani ölüm sendromu meydana gelebilmektedir.

Tüm bu fiziksel etkenlerin yanı sıra bazı çevresel faktörler de bu duruma neden olabilmektedir. Yüz üstü yatma, beşiğin yumuşaklığı ve bebeğin anne ile uyuması ölüm riskini artırabilir. Bebekler anneleri ile uyuduklarında yatak kendi beşiğine göre daha yumuşak olacağında farkında olmadan yanlış durumların oluşmasına zemin hazırlanabilir.

Ani Bebek Ölümü Sendromu Yaşayanlar

Ülkemizde bu durumu yaşayanlar için net bir oran verilmese de, genel olarak bu tarz durumlarla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Anne ve babaların bu konuda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Sadece çevresel etkenler nedeniyle de hiçbir sağlık problemi olmayan bir bebeğin ölümü gerçekleşebilir. Bebeğinizin yattığı yere özen göstermelisiniz. Bir sağlık problemi varsa riske atmamalısınız.

ABÖS Ne Zaman Görülür?

Ani bebek ölümü sendromu genel olarak 0-1 yaş arasında gerçekleşmektedir. En riskli olduğu zamanlar 0-6 aylar arasında 2-4 ay olarak belirtilmektedir. Bebekler savunmasız olduğu iiçn onu korumak ve gözlemlemek anne ve babalara düşmektedir. Çocuğunuzu ihmal etmeyiniz ve devamlı olarak kontrol etmeyi unutmayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Enginar Yaprağı Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Enginar Yaprağı Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Enginar yaprağı çayı; enfeksiyonların giderilmesinden kanserin engellenmesi gibi pek çok hastalık için şifalı olan bir içecektir...

Nar Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?

Nar Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?

Nar çiçeği çayı, mekke gülü ve hibisküs çayı olarak da nitelendirilen, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin, insan sağlığı açısından pek çok şifalı etkisi bulunan bir lezzettir...

Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bamya, dünyanın farklı yerlerinde yetişen, çiğ hali ile tüketilmeyen gıdalar arasında yer alan, lif açısından oldukça zengin ve bağırsaklar doğal ilaç olarak betimlenen bir sebze çeşididir...

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Fit ve zayıf bir vücut hayali kuranların uyguladıkları arpa suyu diyeti, iştahın kesilmesini ve açlık duygusunun bastırılmasını sağlayan bir beslenme programıdır...