yeniloji.com
Yaşam

Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?
Yeniloji 652 görüntüleme

Müslümanlar için mübarek olan Ramazan ayında oruç tutmak İslam'ın şartları arasında yer alan bir ibadettir. Oruç ibadeti oldukça önemlidir ve yapılan birtakım hatalar bozulmasına neden olabilir. Kan vermek orucu bozar mı sorusu birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Oruç ibadeti ve kan vermek hakkında merak ettiğiniz detaylara yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Oruçluyken Kan Verilir mi?

Dinimiz açısından gerekli bir ibadet olan oruç tutmak birtakım detaylara dayanmaktadır. Bunlara baktığımızda yeme, içme, cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi dinginlemek gibidir. Bunlar ve bu anlama gelen her türlü davranıştan uzak durulmalıdır. Sigara içmek, nargile içmek, uyuşturucu maddeler gibi her türlü şey orucu bozan ve kesinlikle yapılmaması gereken şeylerdir. Hanefi mezhebinde kan vermek orucu bozar mı sorusu son zamanlarda oldukça merak edilmektedir. Yapmış olduğumuz araştırmalara göre oruçlu kişinin kan vermesi orucunu bozmamaktadır. Eğer oruçlu iken kan vermek zorunda kaldıysanız bunun orucunuz için bir mahsuru bulunmamaktadır. Rahatlıkla verebilirsiniz.

Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Ramazan ayının gelmesi ile ergenliğe ulaşmış olan her müslüman için farz olan oruç, birtakım temellere dayanmaktadır. Nefsin her açıdan terbiye edilmesi olarak nitelendireceğimiz bu ibadet asıl olarak kişiye sabrı öğretmektedir. Sabah ezanı ile imsak vaktinin girmesiyle başlayan oruç akşam ezanının okunması ile açılmaktadır. Bu süre içerisinde bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Ayrıca kötü söyler söylenmemeli, cinsel her türlü şeyden uzak durulmalıdır. Su ile ağız çalkalamak bozmasa da bunda bile dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Oruçluyken kan vermek orucu bozar mı diye baktığımızda bunun bir mahsuru olmadığını be verilebileceğini belirtebiliriz.

Oruçluyken Kan Testi Yapılır mı?

Oruç sağlıklı kişiler için farz kılınmış bir ibadettir. Eğer ki sağlık açısından ciddi hastalığınız varsa tutmamanız gerekmektedir. Oruçluyken tahlil amaçlı kan vermenin bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat vücuda kan almak orucu bozmaktadır. Çünkü vücuda kan almak beslenme ve gıda alma anlamına geldiği için orucu bozmaktadır. Eğer ki kan takviyesi yapılması gerekiyorsa o gün oruç tutmamanız gerekmektedir. Fakat acil bir durum söz konusu olursa öreğin kaza sonucu kan takviyesi yapılıyorsa oruç yine bozulur ama bu sorun teşkil etmez. Eğer ki herhangi bir sebep nedeniyle gün içerisine kan takviyesi alacağınızı biliyorsanız o gün oruç tutmayınız. Başka bir gün tutarak telafi ediniz. Oruçluyken kan aldırmak orucu bozmaken vücuda kan verilmesi bozmaktadır. Bunun önemine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korse Zayıflatır mı? Korse Nasıl Seçilir?

Korse Zayıflatır mı? Korse Nasıl Seçilir?

Korseler; yüzyıllardır kullanılan ve vücutta toparlayıcı etki meydana getirerek ince ve zayıf gözükmeyi sağlayan esnek kumaşlı iç giysiler olarak betimlenmektedir...

Ozonla Zayıflama Nedir? Zararları Var mı? Yaptıranlar ve Yorumlar

Ozonla Zayıflama Nedir? Zararları Var mı? Yaptıranlar ve Yorumlar

Ozonla zayıflama; bölgesel olarak incelme, bel ve basen bölgelerindeki yağların yakılmasını sağlama ve cilt altına oksijen enjekte işleminin gerçekleşmesine yardımcı olma gibi etkileri olan bir kilo verme yöntemidir...