yeniloji.com
Beslenme

Ördek Yumurtası Nasıl Olur? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kaç Günde Çıkar?

Henüz yorum yazılmadı
Ördek Yumurtası Nasıl Olur? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kaç Günde Çıkar?
Yeniloji 8 görüntüleme

Ördek yumurtası; bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan, besin değerleri oldukça yüksek, yüksek oranda kolesterol içeren ve normal tavuk yumurtası ile aynı şekilde tüketilen bir besindir.

Ördek Yumurtası Nasıl Olur?

Hemen hemen pek çoğumuz tavuk yumurtasını bilmekteyiz. Ördek yumurtası yenir mi ya da nasıl olur diye merak ediyorsanız eğer; tavuk yumurtasına göre daha besleyicidir. Vitamin ve mineral açısından daha zengin olan ördek yumurtası içeriğinde riboflavin, niasin, tiamin, folik asit B6, A vitamini omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bulunmaktadır. Bununla birlikte 13 gram protein, 1,45 gram karbonhidrat ve 14 gram yağ barındırmaktadır. Protein değerinin oldukça yüksek olması özellikle çocukların gelişimi için önemli olurken, kolesterol seviyesi yüksek olduğu için sık sık değil haftada en fazla 2-3 defa tüketilmesi önerilen bir besindir.

Ördek Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Omega-3 bakımından oldukça zengin olan ördek yumurtası sinir sistemini iyileştirir ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bu sayede sinirlerden gelen sinyallerin beyne daha rahat ulaşmasını sağlar ve konsantrasyonu kolaylaştırır. Yorgunluk ve depresyon etkisini giderir. Antioksidan açısından zengin içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

Selenyum ve demir bakımından zengin olan ördek yumurtası vücutta tiroid hormonunun dengeli bir şekilde salgılanmasına destek olur. Kanın ihtiyacı olan oksijene sağlar ve vücudun gün boyu dinç kalmasına yardımcı olur. Sadece kandaki oksijeni değil şekeri de dengeler. İnsülin direncini azaltarak damar sağlığını korur ve kalp krizi, felç gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

İçeriğinde bol miktarda A vitamini barındıran ördek yumurtası göz sağlığını korumaktadır. Protein açısından zengin olması ise hem yokluk etkisinin oluşmasına hem de vücuttaki organların ve dokuların kısa sürede yenlenmesine destek olur. Gelişim açısından önemli olması sayesinde hamile kadınlar, emziren anneler ve belli bir yaşın üzerindeki çocuklara tavsiye edilmektedir.

Ördek Yumurtasının Zararları Nelerdir?

Doğal içerikli ördek yumurtasının besin değeri oldukça yüksektir. Bu onun kolesterol açısından zengin olduğunu göstermektedir. Bundan dolayı aşırı tüketilmemelidir. Eğer ki kolesterol hastasıysanız çok sınırlı tüketim sağlamalısınız. Ördek yumurtası kalori olarak 190 kcaldır. Bunun yanı sıra mutlaka taze olarak tüketilmelidir. Bekletilmemelidir. Kabukları yumuşak olduğundan yıkanmamalıdır. Aksi halde yumurtanın içine bakteri girebilir. Ayrıca ördek yumurtası alırken kesinlikle emin olduğunuz yerden alınız. Bataklıkta yaşayan ördeklerde bakteri kaçınılmazdır.

Ördek Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Normal tavuk yumurtasına göre pek çok açıdan farklı olan ördek yumurtası kuluçka süresi 29 gündür. Bundan dolayı piyasada az vardır. Fiyat olarak da tavuk yumurtasına göre daha pahalı olan bu besin, aşırı olmayacak şekilde tüketildiği zaman vücut için birçok fayda sağlamaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Patates Suyu ile Zayıflama Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumları

Patates Suyu ile Zayıflama Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumları

Patates suyu, sindirim sistemini dengelemesi ve yağ yakıcı etkisi sayesinde zayıflama konusunda oldukça faydalı olan bir karışımdır...

Kapsaisin Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeceren Yiyecekler, Kremler ve Jeller

Kapsaisin Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeceren Yiyecekler, Kremler ve Jeller

Kapsaisin; kırmızı biberin içerisinde yer alan bir bileşen olarak bilinen ve bu besine kırmızı rengini veren, faydaları sayesinde pek çok hastalık için olumlu etkileri olan bir bileşendir...

Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? İçinde Ne Var?

Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? İçinde Ne Var?

Bildiğimiz kahve çekirdeklerinin farklı bir şekilde öğütülmesi ile elde edilen dibek kahvesi, yumuşak bir içime sahiptir...

Ayva Bal Karışımı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Ayva Bal Karışımı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Ayva bal karışımı; bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ve antioksidan açısından zengin olan iki besinden elde edilen doğal kürdür...